Uşak'taki saygısızı ihbar ediyorum
Uşak’ın sayfalarındaki yazı çok manidar. Her ne kadar kişinin adı her defasında (son ikisi hariç) anılsa da, kelime aralarında ne denmek istediği gayet açık ve seçiktir.

1-GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜMÜZ TAHİR EMRE CAN BEY EFENDİ…
2-Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Sayın Tahir CAN beyefendi…
3-Sayın Müdürümüz Tahir Emre CAN beyefendi…
4-Sayın Müdürümüz Tahir Emre CAN…
5-Sayın müdürümüz…
6-Kendisi…

İlgili sena yazısının ayrı ayrı paragraflarından aldığım, yukarıda 1 den 6 ya numaralandırdığım hitap şekilleri, şekilde görüldüğü gibi anlamca ve malzemece zayıflatılarak sonlandırılmıştır.
Son hitap kelimesi ‘Kendisi’ ile ilgilidir. Kendisi birçok yazışmalarda ve söyleşilerde olumsuz ve kötü anlam taşımaktadır.

Kendisi ile son bulacağı zaten başlangıç hitap şeklinden belliydi. Başlangıçta olmayan ‘sayın’ kelimesi sonda da yok edilmiş ve yazar kendisini ele vererek suçunu itiraf etmiştir.

Bu yazar başlangıçta ve sonda ‘sayın’ demeyerek ve kişinin adını ve unvanlarını anmayarak saygısızlık etmenin ötesinde hakaret etmiştir.
Derhal Disiplin Kurulu’na sevki bundan sonra olabilecek hakaretlerin belki önüne geçebilecektir.
İlgililere ilanen duyurulur.

Tekrar ediyorum :
1-GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜMÜZ TAHİR EMRE CAN BEY EFENDİ… : Burada bey ve efendi kelimeleri ayrı ayrı yazılmış ancak sayın kelimesinin yazılmayışı hiç de gözlerden kaçamamıştır.
2-Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Sayın Tahir CAN beyefendi… : Burada sınırlamalar başlamıştır. Bey ve efendi kelimeleri birleştirilerek teke indirilmiş ve anlam zayıflatılmaya başlamıştır.
3-Sayın Müdürümüz Tahir Emre CAN beyefendi… : Burada unvanlardan kısıntı yapılarak zayıflatılma devam etmiştir.
4-Sayın Müdürümüz Tahir Emre CAN… : Burada beyefendi kelimesi iptal edilerek hedefe doğru ilerlenmiştir.
5-Sayın müdürümüz… : Burada isim de silinmiştir ki ; saygısızlık had safhadadır.
6-Kendisi… : Son tahlilde isim de kalmamış, sayın da kalmamıştır.

Bu ne cüret ! ‘BEY ve EFENDİ’ den başlayıp ‘kendisi’ ile sonlandırmak saygısızlığın, hakaretin dik alasıdır.
Cezalandırılmalıdır.
Ara
Forum Üyesi çok muhterem ve sayın Feti Beyefendi,

Uzun bir yazıda bir kişinin tam unvanını ve "Sayın" ifadesini her defasında aynen kullanmak Türkçe'nin akıcılığını bozar ve ortaya kötü bir dil çıkar. Yazı içinde bahsedilen kişiyi tanıtıcı ifadeleri kısaltmak saygısızlık değildir. Hakaret hiç değildir.

Buna karşılık sizin (acaba burada "sizin" yerine "Forum Üyesi çok muhterem ve sayın Feti Beyefendi"  demem mi gerekirdi ki saygılı olayım!) yazınızın başlığı "Uşak'taki saygısızı ihbar ediyorum" şeklindedir.  "Saygısız" sözcüğü yazı metninde de geçmektedir. Ayrıca eleştirdiğiniz yazı için "suç" nitelemesi kullanılmakta ve yazarın cezalandırılması istenmektedir.

Birisine "Saygısız" demek hukuken hakarettir. "ihbar ediyorum" ve "cezalandırılmalıdır" demek de kişiyi hedef göstermektir ve bu da hukukumuza göre bir suçtur.

Değerlendirmelerim bundan ibarettir.

Saygılarımla

Nurkut İnan
Ara
Hukukçulara saygım sonsuzdur.
Bu gerçek duygu ve düşüncemi net ve namecazi olarak olarak belirttikten sonra devam edeyim.

Kanunlar ve kanun duayenleri karşısında da boynum kıldan incedir.
Ama yeri geldiğinde ve bazı zamanlarda, bazı kanunlara ve uygulamalarına karşı “saygı duymuyorum” dersem suç işlemiş olurmuyum diye kara kara düşünüp dururum. Bundan dolayı birisine saygısız demeden önce (ki ; bu kanunen suç imiş) kırk kere düşünür ve o birisinin hal ve davranışlarını ince eleyip sık dokurum. Kanaatim o kişinin genele olan saygısızlığını perçinlerse üstüne bir de kaynak yaparım.

Bu arada, oklar bana çevrilmişken kendimi savunayım biraz.
Benin unvanım yukarıda eksik yazılmıştır. Sehven eksik yazıldığını düşünmekle beraber düzeltmeden rahat edemeyeceğim. Ne idiği belirsiz forum üyeliğinden gerçek forumlara sığınırım. Forum Üyesi değil Özgür Satranç Forum Üyesiyim. Unvanımın eksik yazılması unvanımı yok etmez elbette. Sadece eksik bilenlerin kusurudur bu. Ama böyle bir kusur kadı kızında bile olur.
Ara
İhbar kişiye yönelik olmalı.
Kim ihbar edilmiş belli mi?
Kim yazmış o yazıyı acaba?

İl temsilcilikleri sayfaları sadece il temsilcisi tarafından yazılmıyor artık.

Kim ihbar ediliyor bilmek istedim.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi