Rodostoşahlarda neler oldu ?
Merhaba Sn. Feti,

Bahsedilen bu turnuva kapalı bir turnuvadır.
Kapalı turnuvalarda özel duyuru, çağrı daveti yoktur.

Tanıtımı vardır ki bu tanıtım da ülkemizdeki diğer kapalı turnuvalar gibi olmuştur. Gerek duyarsa organizasyon kendi sayfasından duyuru bile yapmayabilir. Ancak TSF bunu topluma duyurmak için yapmıştır. Bu zaten onun görevidir.
Kapalı turnuvalar ile ilgili bazı bilgiler sunmak yararlı olacaktır. Böylece son zamanlarda toplumumuzda sıkça görmeye alıştığımız yüzeysel, bilgi kaynağına dayanan gerçeklerden uzak, tamamen doğru olmayan, bilimselliğe dayanmayan, abuk genellemeler içeren kirletilmiş bilgi rehberliğinde ucu açık tartışmaların da önüne geçebiliriz.

Hayatında hiç kapalı turnuvaya katılmamış ve onun nasıl gerçekleştiğini de bilmeyen 'satranççılar' için de yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Hiçbir kişisel tecrübeye dayanmayan bu eleştiriler olayı doğru yöne çekmiyor. Belli çıkarlar doğrultusundaki çizilmiş yapay yörüngede ilerleyen bu eleştiriler, tam anlamıyla bizim satrançta çok kullandığımız 'saptırma' motifiyle yine kirli algı oturtmaya yönelik çabalardır.

Kapalı turnuvalara katılan tüm sporcular ve yakından izleyen tüm satranççılar bilir ki:

1- Kapalı turnuvaya katılan oyuncuları organizasyon belirler ve davet eder. Bu konuda kendi kararları geçerlidir. Onun için beni neden davet etmediklerini merak etmem. Kaldı ki camiamızda bu konuda davet edilmeyen o kadar çok yetenek var ki...
2- Turnuva belediye desteği ve işbirliği ile TSF tarafından organize edilmiştir. Seçilen sporcular dikkat edilirse belli bir tecrübe ve raiting puanını yakalama amacıyla seçilmişlerdir. Eleştiri sahipleri de vaktiyle bu tip turnuvalardan bugünlere gelmişlerdir. Bu unutulmasın! Gerisi nankörlüğe girer.
3- Bu turnuvanın organizasyonu bende olsaydı ben de bu yolu izlerdim. 
4- Uzun yıllardır kapalı turnuva formatı unutmuş biri olarak ben de biraz araştırma yapmak ihtiyacı hissettim. Arkadaşlarıma danıştım. TSF ye sordum. Bilgilenince aydınlanıyor insan.
5- Katılacak Türk sporcular TSF tarafından belirlendi. Bunun dışında her şey ve yabancı sporcular organizasyonca belirlendi. Olması gereken de budur. Bunda ne var?
6- Belediye de hem maddi hem hem de ciddi organizasyon desteği verdi. Bundan daha doğal ne olabilir ki?
7- Sitede yönergesi olan bir turnuvadır bu.
8- Ayrıca ELO ya dahil turnuvalar zaten FIDE' ye 1 ay öncesinden bildiriliyor. Bu da araştırma yapan herkese açıktır. Saklı bir şey yok! 
Olayın tamamı budur.
“Yaratıcılık, bildiğiniz iki şeyi bilmediğiniz bir şekilde birbirine bağlamaktır.’’
– LEO BURNETT
Farklı bir şeyler yaratıp da ona inanmaya başlamak gereksiz.

Saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Rodostoşahlarda neler oldu ? - Yazar: Feti - 16-02-2019, 21:48
RE: Rodostoşahlarda neler oldu ? - Yazar: Feti - 17-02-2019, 15:51
RE: Rodostoşahlarda neler oldu ? - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 17-02-2019, 22:50
RE: Rodostoşahlarda neler oldu ? - Yazar: Feti - 18-02-2019, 18:18
RE: Rodostoşahlarda neler oldu ? - Yazar: Feti - 26-06-2019, 15:27
RE: Rodostoşahlarda neler oldu ? - Yazar: Feti - 28-06-2019, 17:03
RE: Rodostoşahlarda neler oldu ? - Yazar: kaissa74 - 28-06-2019, 17:14
RE: Rodostoşahlarda neler oldu ? - Yazar: Feti - 29-06-2019, 14:39