MAKBUZ KESMEDEN KURS AÇMAK !
Bugün Cumhuriyet  Gazetesi okudunuz mu?

Gazetenin 10. sayfasında sürekli yayınlanan SATRANÇ köşesinde Analoji başlıklı bir yazıya rastladım.
Büyük Ustamız her zamanki gibi kendine özgü yazmış.

Bir dernekten de isim vermeden bahsetmiş.
Yazısında enteresan haber, gözlem ve fikirleri var.
Demek ki bu dernek kendisini reklam ettiğinden daha farklı 'projelere' de imza atmış.

Bakın ne diyor Büyük Ustamız:
" Velilerin kurduğu...
Sosyal medyada antrenör ve harcırah gibi kelimeleri yazamayan...
Kendisini satrancın gövdesi ilan eden...
Zavallılar topluluğu...
Kurs açıp makbuz kesmeden Nomen Nescio antrenör çalıştıran...
Non profit organizasyon üstünden para cukkalayanlar...
Yedeğe eşlerini yazarken binlerce üyemiz var diyenler..."

Bu ülkenin ilk GM satranççısının neticelerini ve yazılarını takip ettiğini söyleyecek kadar yakınlaşmaya çalışanların onun Galatasaray Lisesi mezunu olduğunu bilmemeleri...
Falan filan...

Hay Allah, kim bu dernek acaba merak ettim şimdi.
Yahu sakın şu SGD olmasın.
Yok canım olamaz!
Onlara ben bile bu kadar yüklenmemiştim.

Demek makbuz kesmeden kurs açarlamış ha!

Evet sosyal medyada ifade  etmek istedikleri konuları bozuk ifadeler ve komik imla üzerinden kuruyorlar.
Burada da yeni yeni yazmaya özenen birisinden belli bu.
Adam aksi ya ismini yazmaya cesareti yok!

Bunu biliyoruz da hala kendilerinin bu konuda belli bir düzene sokamadıklarını anlamış değiliz.
Ne vizyonlarını ne de misyonlarını doğru dürüst yazamamış ve açıklayamamışlar.
Ana sayfalarında da bu yazım hataları hala var. Defalarca söyledim ama artık kendileri bulsun değil mi?
Yoksa yanlış yazımın farkında değiller mi?
O zaman yanlışı doğru olarak biliyorlar.
Doğru yaptıklarını sandıkları işlerin neden yanlış olduğu ortaya çıkıyor.

Dur bakalım daha neler çıkacak?
- MATRANÇ -
Ara
Big Grin 
Ha, bir de:

"...Mersin'deki  olayı nakledenin satranç hariç her şeyi kapsayan yazısı..."
şeklindeki bir yaklaşımı da gözden kaçmadı.

Ama burada buna olduğu gibi sorgusuz sualsiz balıklama atlayan ve aynı sudan çıkınca birbirlerini kurulamaya çalışanlar da var ya...

Ne kadar hazin!
- MATRANÇ -
Ara
Aksiliğe bak!

" Antrenör ve harcırah gibi kelimeleri yazamayan..."
Burada da benzer yaklaşım sergileyen arkadaşlarımız var.

Yoksa ?
...
- MATRANÇ -
Ara
Makbuz kesmeden kurs açmak ve antrenör çalıştırmak dernekler kanununca suç değil midir? Dernekler masasınca incelenirler. Karar defterleri gelir gider defterleri yok mu bunların. Bence kötü kokular gelmektedir. Ya GM yanlış biliyor ve yanlış yazıyor ya da olay doğru ama gizleniyor.

Garip!
Bu suçu görmeyip yazmayanlar da var aramızda değil mi?
- MATRANÇ -
Ara
Sn. nurkuti,

Makbuz kesmeden kurs açmak ve antrenör çalıştırmak dernekler kanununca suç değil midir?
Bu konuda düşüncenizi merak ettim.
Saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Aynı köşeyi ben de okudum ve tartışan kişileri "güruh" sözcüğü ile nitelemesi dikkatimi çekti doğrusu.Atalık eleştirmekle hakaret etmek arasındaki sınırı bazen kaybediyor veya önemsemiyor.Bununla birlikte yaptığı eleştiriler özünde çoğu zaman doğru gibi geliyor.
Ara
Sn. ATALIK satrançla ilgili yazılarını takip ederim.
 Kendi fikirleri elbette başkalarınca kabul edilir ya da edilmez.
Ancak olaylara dair iddialar ortaya konur ve yorumlama yapılırsa buna kanıt ya da kaynak göstermek gerekir.

Bu olayda kendisi gözlemlerde bulunmuş.
Sanırım ona göre yazıyor.

Bir derneğin makbuz kesmeden kurs açması suçtur.
- MATRANÇ -
Ara
Aynı yazıda 8000 den fazla üyesi olduğu ve 2500 üyenin aidat ödediği yazılı.
Sonuçta büyük bir meblağdır.
Bunun aidat dışında kurslar gibi başka gelirleri de var değil mi?
Akçeli işlerin iktisadi işletme üzerinden yürüdüğü belirtilmiş.

"Non profit (kar amacı gütmeyen organizasyon) organizasyon üzerinden para cukkalayanlar" ifadesi var.
Bu da bir tespitidir ATALIK'IN...
Ne demek istiyor acaba?
- MATRANÇ -
Ara
Ayrıca Nomen Nescio antrenör çalıştırmak...
Ciddi bir iddia!

Bir yerlerden haber bilgi akışı olmadan böyle iddiaları ortaya koymak anlamsız.
Antrenörlerin ismi saklı mı tutuluyor ki?
Ne gerek var?

Bana yine kötü kokular gelmeye başladı.
- MATRANÇ -
Ara
Asıl  listeye kendi adını yazarken yedeğe eşlerini yazmışlar diyorlar.
Bu ne demek ?

Binlerce üyesi varken bu derneğin...
Aile derneği mi?

Gerçek mi bu?

O zaman TSF GENEL KURUL delege sistemini eleştirmenizin ne anlamı kalır ki?
- MATRANÇ -
Ara
Durun bi dakka. Fazla hızlı gitmeyin. Kafam karıştı bi an.
2500 üyesinin aidat ödediği, 8000 den fazla üyesi olan dernek hangi dernek acaba ?

Bu derneğin oldukça başarılı bir geçmişi var ki, 2500 üyesi aidat ödeyebilmekte. Tebrik etmek gerek bu dernek mensuplarını. Keşke tüm dernekler bu derneği örnek alsalar.
Ara
Fazla hizli gitmeyin diye yazmissiniz fakat artik cok gec ayni konudan 4 ayri baslikta bahsedilmis belki aksama kadar sayi daha da artabilir.
Ara
(03-03-2019, 23:28)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Durun bi dakka. Fazla hızlı gitmeyin. Kafam karıştı bi an.
2500 üyesinin aidat ödediği, 8000 den fazla üyesi olan dernek hangi dernek acaba ?

Bu derneğin oldukça başarılı bir geçmişi var ki, 2500 üyesi aidat ödeyebilmekte. Tebrik etmek gerek bu dernek mensuplarını. Keşke tüm dernekler bu derneği örnek alsalar.

Sn. Feti,
Siz satrançta yeni değilsiniz. Ama geçmişteki her olaydan da haberdar olmadığınız için görüş ve tespitlerinizin bir kısmı sağlam ve gerçekçi zemine basmıyor.

Şu malum derneğin oldukça başarılı bulduğunuz geçmişini bir yazar mısınız? Bizleri aydınlatır mısınız?

Ülke genelinde başlatmaya kalktıkları çakma sponsorluk projelerini  sonuçta açıklama bir yazı ile kendi dernek üyesi yöneticilerinin çocuklarına yönlendirme manevrasını mı tebrik edelim ya da diğer derneklere örnek gösterelim?

İnsanlara attıkları iftira ve çamurlara ne diyelim? 

Şahsıma yönelik TSF tarafından ağırlandığım iddiasına ve bunu 'tebrik etmek gerek' dediğiniz dernek başkanınca seviyesizce haftalarca sayfalarında dillendirmelerine mi alkış tutacaksınız?Diğer seviyesizce önerilerini de siz bulun artık, sayfalarında mevcuttur. Bulamazsanız size link de verebilirim.

Yoksa üyelerinin de itiraf etmekten kaçınmadığı gibi bu tartışmaların bu derneğin tanıtımında bulunmaz bir reklam şeklindeki içi bomboş yaklaşımlar mı tarafınızdan örnek olarak gösterilmektedir?
Bana bu derneğin olumlu bir öz ürününü söyler misiniz?
Onlarca antrenör ve sporcuya üyelik teklif edip sonra da onlardan büyük bir kısmını habersizce üye kaydetmek mi marifet? Bunu mu örnek göstermektesiniz?
Ayrılanlara ve zorla yazı yazmak istemeyenlere karşı açtıkları telefonları mı, yoksa iftira tehditleri mi sizce diğer derneklerce örnek alınmalıdır üstat?
 Bu mu sizin gördüğünüz tespit?

Bu arkadaşlarımızın kendileri gibi düşünmeyen insanlara karşı tutum ve ifadelerini yine aynı birliktelik sayfalarından da okuyabilirsiniz.
Tabi eğer hala silmedilerse...
Bakın ben demiyorum, bu ülkenin ilk GM si gözlemlerini yazıyor.
- MATRANÇ -
Ara
Sn. Feti,

Bu ülkenin ilk GM Suat ATALIK sizce yalan yanlış mı yazıyor?

Diğer derneklere 'örnek'gösterdiğiniz bu derneğin (iddiaya göre) kayıt dışı para toplaması sizce örnektir öyle mi?

Herhangi bir iktisadi işletmesi olmadığı halde turizm aracılığı yapması üstelik bunu en çok eleştirdiği kurum olan TSF den kopyala yapıştır yöntemiyle yapması mı sizce taktir konusu?

Peki çalışma izni olmayan ve isimleri saklı tutulan (Suat ATALIK ın Nomen Nescio dediği bu herhalde) Azerbaycan kökenli hocalara kurs verdiriyor olması sizce normal ve örnek öyle mi?

On binlerce üyemiz var diyerek yalan beyanda bulunuyor ve akçeli işler için duyuru yapıyor. Bunlar benim iddiam değil. Ama tahmin etmek zor da değil. Fakat sizin değer yargılarınızdan tam not almış!

İktisadi işletmesi olmayan bir dernek tüzel kişiliği için bunlar çok ciddi suç kapsamında konulardır.

Suç işliyorsa sizce örnek teşkil etmeli öyle mi?
Delilleri de zamanla ortaya çıkar belki bekleyip göreceğiz.

Bence bunları siz yazmıyorsunuz.
Size sunulan haber ve olayları bence derinlemesine araştırın. Bunu çok güzel yapıyordunuz.
- MATRANÇ -
Ara
Yahu, durun bi dakka dedim. Onu da anlamadılar.
Son hızla uçurumun aşağısına düşmek üzereler.
Kurtarıcı bir cümle yazdım ama onu da anlamadılar.
Söyledikleri giderek suç kapsamı içine girmek üzere.
Neredeyse, çok saygın bir derneğe dil uzatmak üzereler.

Durun, bi durun !
Okuduklarınızı, yazdıklarınızı çapraz sorgulamayla bi gözden geçirin.
8000 den fazla üyesi olan hangi dernektir ?
Ara
(04-03-2019, 10:37)Feti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yahu, durun bi dakka dedim. Onu da anlamadılar.
Son hızla uçurumun aşağısına düşmek üzereler.
Kurtarıcı bir cümle yazdım ama onu da anlamadılar.
Söyledikleri giderek suç kapsamı içine girmek üzere.
Neredeyse, çok saygın bir derneğe dil uzatmak üzereler.

Durun, bi durun !
Okuduklarınızı, yazdıklarınızı çapraz sorgulamayla bi gözden geçirin.
8000 den fazla üyesi olan hangi dernektir ?

GM Suat ATALIK tarafından bahsedilen dernek, veliler tarafından kurulan bir dernek.

Hani şu binlerce üyesi olduğu söylenen  ve üye toplama yarışmalarının yapıldığı, dereceye girenlere satranç saatlerinin ödül olarak verildiği, üyelerinin satrançla ilgisi olmadığı bilinen ve sahte hesaplardan oluşturulan,ve TSF uygulamalarına saboteci bir yaklaşım sergileyen, yazılarınıza topluca beğeni veren dernek.
Velilerce SGB den başka kurulan dernek var mı?
- MATRANÇ -
Ara
İnsan okuduğunu anlayamazsa nasıl düşünce üretecek ?
Üstelik burada durum daha da vahim.
Okuduğunu anlayamamayı geçtim, okuduğunu yanlış anlayarak, yanlış anladıkları üzerine bina kurulmasına ne demeli ?!

İskambil kağıtlarından oluşturulan kule gösterisine hoş geldiniz.
Bu kağıtlara ben fiske vurmayacağım. Çünkü kuleyi oluşturanın her cümlesinde zaten bu kule yıkılmakta. Ama öyle yüksek bir kule kurulmuş ki, yıkıla yıkıla son kata henüz gelinmedi. Yerle bir olması için sahibinin biraz daha sahte düşünceler ileri sürmesi gerekli.

Artık hayret etmiyorum. Sadece acıyorum.
Ara
ilk yaziyi okudum da asil konudan cok imla hatalarina takilmislar yahu bu satranc camiasi yoksa turk dil kurumu ile birliktemi calisiyor yoksa tdk bu arkadaslara baskimi yapiyor birini elestiricekseniz yazdigi yazilarin imla hatalariyla degilde yaptigi is ile elestirseniz daha guzel olmaz mi? (sakin benim yazilarimdada neden turkce harfleri kullanmiyorsun demeyin klavyem ingilizce canim)
ha unutmadan soyleyim turkce klavye pcye baglayamazmiyim baglarim ama keyfim suan da boyle istiyor.
savaşı zenginler çıkartır fakirler ölür.
Ara
Bir yazı ile ortaya bir skandal konmak isteniyor.
Yazıda anlatılanlar tek taraflı ve bir kısmı da muhatabın itirazına açık.

Muhatabı dinlemeden yazıya balıklama dalmaya hazır kıt'alar da var ne güzel!

Sorgulama yapmadan, şüphe bile duymadan...
Ara
Skandalı ve kuleyi ortaya koyan ben değilim.
Olay Cumhuriyet Gazetesinde ortaya konmuş.
Onu oraya soracaksınız.
Muhatap konuşsa idi dinlerdik elbette.

Ama sayfanızda konuşturmadan üyeliğine son verme alışkanlıkları devam eden bir birliktelikten başka bir şey de bekleyemeyiz.
Sorgulamayı siz yapın, şüpheleri siz ortadan kaldırın o zaman.

İddialar ortada, saklı değil.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi