Güncel tartışma konularına ilişkin
Feti bey,
Yorumumun katılmadığınız kısmını oyuncu kimliğimle ve deneyimlerime dayanarak yaptım. Tabii ki varsayımlara dayanıyor. Olayı tam olarak bilmiyorum. Çocukların adı soyadı, oyun güçleri, notasyon önümde olsa daha sağlıklı bir yorum yapabilirdim.
Yazılanlardan çıkardığım varsayımım şöyle idi:
Çocuklar 14 yaşlarında daha önce derece yapmışlar. Yanılıyorsam düzeltin.
Bu veriden yola çıkarak oyuncuların 1400’ün altında olmadığı varsayımını çıkardım. 14 yaş da fena değil. Çok çocuk sayılmazlar.
Konumda birinin tek şahı kalmış diğerinin fazladan 4-5 taşı var ve oyun uzadıkça uzuyor.
Gözümde canlandırdığım durum bu. Yanlış ise yorumum da yanlış olabilir.
Şimdi at fil matı başka bir şey. Biraz ezbere dayanır. Elverişsiz konumda 33 hamlelik bir serüven. Önce ters köşeye yol alacaksınız çünkü rakip şahını oraya doğru gerileyecek ve galiba yarısı böyle geçiyordu ve oradan anahtar konuma ulaşacaksınız. Bundan sonrası “W” yöntemi ile diğer köşeye gideceksiniz. Çoğu satranççı usta bile olsa böyle 40 yılda bir gelen bir konum için hamleleri ezberlemiyor. Nasıl olsa tahtada bulurum diye düşünüyor. Ama serüven sırasında yorgunluğun da etkisiyle bir hamle kaçırdığınızda iş onar hamle atabiliyor. Bu da sizi 50 hamle kuralı yüzyüze getirebilecek bir durum. Yani üst düzey maçlarda böyle konumlarda devam edilmesini çok yadırgamam. Ayrıca konuma ulaştığınızda 50 hamlenin bir bölümünü yemiş de olabilirsiniz.
Satranç oyununda kesin kaybı görüyorsanız terk edersiniz normali budur. Aksi olamaz mı elbette olur. Ama 4-5 taş çok fazla. Sürpriz sonuç için iki tarafında çok acemi olması lazım.

Bütün hakemler ve bütün oyuncular aynı davranır yanılgısına düşmeyelim. Ben bir tarafın 4-5 fazla olduğu bir oyununun ne sonucunu merak ederim ne de nasıl oynadıklarını. Bunu oyuncu kimliğimle söylüyorum.

Bu durumun disiplinlikle bir ilgisi yoktur. Niye benim böyle bir niyetim olsun. Ne organizatör kim onu biliyorum ne de çocukları, hakemleri tanıyorum. Burada takip edebildiğim kadarı ile isimler verilmedi. Ben çocuklar maçı erken bitirsin demiyorum gereksiz uzatmış diyorum. Arada fark var.

“Neden koca” adamların 7-8 hamlede berabere bitirmesine bir şey demedim? Çünkü burada konu bu değildi. “Koca adamların” 7-8 hamlede beraberlik yaptıkları ile ilgili bir konu tartışılsaydı ve benim fikrim merak ediliyor olsaydı yazardım (her konuda yazmak isteyen biri değilim). Örneğin bu farklı bir konu olmakla beraber madem siz bu konudaki düşüncemi merak etmişsiniz söyleyeyim. Aslında size bu konuda en iyi yorumu yapabilecek olan Cengiz Özdemir Keleş’tir. Kendisi hem benim gibi IA’dır, kurallara da çok hakimdir hem de bu kısa beraberlikleri çok kullanmış bir oyuncudur. Ben oyunculuğum sırasında çok nadir beraberlik teklif etmişimdir. Karşıdan gelenleri de büyük çoğunlukla reddetmişimdir. Konumları çoğunlukla zorlayan biri olarak bilinirdim. Ancak kısa beraberliklere anormal bir gözle de bakmıyorum. Bir turnuvaya giren oyuncu kendisine belirlediği bir hedef puana ulaşmak ister. Bunun için bazı rakipleri ile beraberliğe bazıları ile kazanca oynama gibi bir strateji belirleyebilir. Kahraman Olgaç bir küçük kağıda şunu yeneceğim, şunla berabere kalacağım, şuna kaybederim ve şu puana ulaşırım diye yazar ve turnuvayı o stratejiyle tamamlamaya çalışırdı. Satrançta oyunun bir anında rakibinize beraberlik teklif etme hakkınız var. Kuralların gösterdiği sınıra göre bunu kullanabilirsiniz. Bu yeni bir şey de değil. Ben satranca adımımı attığımdan beri olan bir şey.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Güncel tartışma konularına ilişkin - Yazar: Sabri Koçak - 08-03-2019, 14:55

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi