Gördüğüm en zor soru
FEN : 5b2/1rqn1pkp/Rp4p1/1Bp1p3/Q3P3/2P1B1PP/1P3P2/6K1 b - - 0 1 ( uzun zamandır analiz ettiğim konum bir oyundan kaçan taktik )
At b8 Ra8 Fil d6 beyazın oynar kazanır ( bu arada verdiğim hamleler yerine daha iyi hamleler  bulacaksınız sonra bu oyunun pgn'sini vereceğim siz analiz edeceksiniz hatayı bulmanız gerek Büyük Usta analizi var makine ile ondan daha iyi analiz olacaktır eminim )  ( ilk önce saatlerce düşünün bulamazsanız veya bulursanız altı okuyun)
bulamayanlar için makine kullanabilir veya altı okusun 
lütfen bütün detayları yazınız  bu bulmaca dışında bir sürü chessgames sitesinde insane diye geçen bulmacalardan zor bulmacalarım vardı (bu sitede da iyice araştırma yapmıştım , pozisyonel bir bulmacamız tam bunun kadar zor )
 onlardan bile zor makineye kendi yardımımla bulmuştu yoksa derinlik 50 olsa bile   bulamaz denedim derinlilk 42'ye kadar bekledim bulamadı  ( çok tehditte bile normalde böyle bir şey olmaz bir hatadan kaynaklıdır bu çoklu tehdit arama yaptığınız zaman bu düzelir  fakat hamleyi bile çoklu tehditte tercih etmez)
 sonucu  bulana dediğim zor bulmacalardan göstereceğim 

chessgames forumda bir kaç hamle sonrasında oluşan konumu anlatmıştım   ki herkes anlasın   makine yardımı ile cevapladılar  gayet doğru makineleri kullanmak gerek ben ilk önce  kendi hamlemi oynuyorum ( genelde işe yarıyor sizin hamlenizi beğenir bazen daha iyisini bulur konumsal ise konum sonuna kadar analiz etmeniz gerekir 50'ye yakın derinlikte önerdiği hamleler bazen yanlış olabilir anlamak zor ) çünkü makineler çok nadir zorlukta olan bulmacaları  hesap gerektiren konumlarda taktiği  rahat bulamazlar uzun süre geçmesi lazım ve makineniz ile işlemci  kuvvetli olmalı ( şimdiki makineler çok kuvvetli  eskiden Deep fritz 15'e karşı ( tam işlemci) kazanç konuma ulaştığım olmuştu maçı yoğun analiz edince fark ettim makine eşit diyor hamleyi oynayınca siyah biraz iyi diyor şimdiki makineler ( özellikle stockfish 10 ) düşünüyor biraz sonra buluyor  ve kazanç diyor )  onun dışında berabere kalırdım makinelerle aslında bu o kadar zor iş değil iyi hesap gücü olan herkes berabere kalır )
bu bulmacayı çözerseniz yüksek  ilerleme kaydedersiniz  
Not: kendi oluşturduğum bulmacadır bir sürü maça bakmıştım çok birikimim var hiç bir yerde bu kadar zor soru görmedim ( popüler konum değil daha önemli olanı bu açılışları çürütmekten zor iş veya yenilik bulmak ) ( kullandığım site chessdatabase en yüksek derinlikler bu sitede var) ( etüt değil tamamen bir maçtan konum kendi bildiğim görülmesi neredeyse imkansız motiflerden ( isteyen kişi ulaşabilir ) bile daha zor yanında geçemez kısacası :  Fischer'ın kaçırdığı taktik
Ara
Sormak istediğim bir soru var beyaz oynar kazanır mı yoksa siyah oynar kazanır mı?
Benim anladığım problem beyazın kazanması ile ilgili o halde neden analiz siyahın hamlesiyle başlıyor? Bu problem için siyah oynar beyaz kazanır desek yanlış mı olur?
Ara
(13-10-2019, 06:52)kaissa74 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Sormak istediğim bir soru var beyaz oynar kazanır mı  yoksa siyah oynar kazanır mı?
Benim anladığım problem beyazın kazanması ile ilgili  o halde neden  analiz  siyahın  hamlesiyle başlıyor?  Bu problem için siyah oynar beyaz kazanır desek yanlış mı olur?

Siyah ilk hamlede Atb8 oynuyor Kale a8 Fil d6 ile başlıyor
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi