TSKF'na ilişkin düşünceler
Türkiye Satranç Kulüpleri Federasyonu kurulmuş. Sosyal medyadan da duyurulmuş. Adı geçen federasyonun sayfasını inceledim. Bu arada ulaşabildiğim yorumları da okudum. Düşüncelerim ve merak ettiklerim şöyle:
1- Yorumların çoğunu aceleci buldum. Görebildiğim kadarı ile olumsuz eleştiri yöneltmek için de henüz ortada somut bir etkinlik, duruş, yaklaşım, kadro yok.
2- Yeni federasyonun kurucu yönetim kurulunda tandık bir isim var. Erman Üsküdarlı. Erman Üsküdarlı TSF’de uzun yıllar çalışmış, yöneticilik yapmış bir isim. Satranç topluluğunu ve sorunlarını biliyor. Bir isim daha var. Ali Özen de Eğitim Kurulunda görev yapmıştı. Onun deneyimleri, konuya hakimiyeti hakkında bilgili değilim ama en azından sorun ve beklentilerin farkındadır diye düşünüyorum. Başka da bildik bir isme rastlamadım.
3- Türkiye Satranç Kulüpleri Federasyonu başkanının sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama kötüydü. Bilgilendirmeden çok laf yetiştirme refleksi hakimdi. Kimi yorumculara “art niyetliler” diyordu. Böylesine önemli girişimlerin başındaki insanların açıklama yaparken dikkatli olması ve bilgilendirmeye öncelik vermesi gerekir. Başkan “bu bir spor federasyonu değil diyor” yani? Satranç etkinlikleri düzenlemek, kimi ulusal ve uluslararası faaliyetlere talip olmak için bu bir engel mi? Mevzuatı tam bilmiyorum ama belli koşulları yerine getirdikten sonra FIDE nezdinde tanınmak bile mümkündür diye düşünüyorum. Bir ara zaten öyleydi FIDE özel federasyonu tanıyordu. 1991 sonrası devlete bağlı federasyonun tanınması için uğraşılması gerekmişti. Öte yandan siz öyle güçlü sponsorlar bululursunuz ki, kulüpler TSF liglerine değil sizin turnuvalarınıza katılır. Bireysel satranççılar da öyle. Dünyadaki birçok özel turnuvanın kimi resmi yarışmalardan daha çok ilgi çektiğini biliyoruz.
4- Burada asıl soru bu federasyon nasıl yaşayacak? Sürekliliği kulüp aidatlarına mı bağlı olacak yoksa kaynak bulunmuş mudur?
5- Bu oluşumun satranç etkinlikleri kapsam ve planı nedir? Amaç yalnızca kulüpler birliğini sağlamakla mı sınırlıdır?
6- Duyurular ve açıklamalar yalnızca Facebook ortamında mı yer alacak?
Ara
Sabri Beyin 4. ve 5. maddelerdeki sorularına cevaplar turkiyesatranc.com adresinde açıklanan 25 maddelik tüzükte yazıyor olabilir.
6. sorusuna yine aynı adresteki "Duyurular" kısmı cevap olabilir.

1. maddede belirttiği düşünceye katılıyorum. Müzmin eleştirmen (kendi çapında) olan ben bile beklemedeyim. Belki gelecekte 1. maddeye şu cümle de ilave olabilir : Doğru ve güzel yaptığı işleri takdir etmek, yanlış yaptığı işler için tekdir etmek.
Ara
(15-11-2019, 19:09)Sabri Koçak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Türkiye Satranç Kulüpleri Federasyonu kurulmuş. Sosyal medyadan da duyurulmuş. Adı geçen federasyonun sayfasını inceledim. Bu arada ulaşabildiğim yorumları da okudum. Düşüncelerim ve merak ettiklerim şöyle:
1- Yorumların çoğunu aceleci buldum. Görebildiğim kadarı ile olumsuz eleştiri yöneltmek için de henüz ortada somut bir etkinlik, duruş, yaklaşım, kadro yok.
2- Yeni federasyonun kurucu yönetim kurulunda tandık bir isim var. Erman Üsküdarlı. Erman Üsküdarlı TSF’de uzun yıllar çalışmış, yöneticilik yapmış bir isim. Satranç topluluğunu ve sorunlarını biliyor. Bir isim daha var. Ali Özen de Eğitim Kurulunda görev yapmıştı. Onun deneyimleri, konuya hakimiyeti hakkında bilgili değilim ama en azından sorun ve beklentilerin farkındadır diye düşünüyorum. Başka da bildik bir isme rastlamadım.
3- Türkiye Satranç Kulüpleri Federasyonu başkanının sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama kötüydü. Bilgilendirmeden çok laf yetiştirme refleksi hakimdi. Kimi yorumculara “art niyetliler” diyordu. Böylesine önemli girişimlerin başındaki insanların açıklama yaparken dikkatli olması ve bilgilendirmeye öncelik vermesi gerekir. Başkan “bu bir spor federasyonu değil diyor” yani? Satranç etkinlikleri düzenlemek, kimi ulusal ve uluslararası faaliyetlere talip olmak için bu bir engel mi? Mevzuatı tam bilmiyorum ama belli koşulları yerine getirdikten sonra FIDE nezdinde tanınmak bile mümkündür diye düşünüyorum. Bir ara zaten öyleydi FIDE özel federasyonu tanıyordu. 1991 sonrası devlete bağlı federasyonun tanınması için uğraşılması gerekmişti. Öte yandan siz öyle güçlü sponsorlar bululursunuz ki, kulüpler TSF liglerine değil sizin turnuvalarınıza katılır. Bireysel satranççılar da öyle. Dünyadaki birçok özel turnuvanın kimi resmi yarışmalardan daha çok ilgi çektiğini biliyoruz.
4- Burada asıl soru bu federasyon nasıl yaşayacak? Sürekliliği kulüp aidatlarına mı bağlı olacak yoksa kaynak bulunmuş mudur?
5- Bu oluşumun satranç etkinlikleri kapsam ve planı nedir? Amaç yalnızca kulüpler birliğini sağlamakla mı sınırlıdır?
6- Duyurular ve açıklamalar yalnızca Facebook ortamında mı yer alacak?

Bütçe sorunu aşılması için milletvekillerinden kurucular olması yeterince açık değil mi?
- MATRANÇ -
Ara
Niye açık, ne yapacak milletvekilleri?
Ara
(17-11-2019, 20:18)Sabri Koçak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Niye açık, ne yapacak milletvekilleri?

Bütçe köprüsü kuramazlar mı? Devletten bütçe mevzuatı ve onayı için...
- MATRANÇ -
Ara
(23-11-2019, 07:40)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(17-11-2019, 20:18)Sabri Koçak Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Niye açık, ne yapacak milletvekilleri?

Bütçe köprüsü kuramazlar mı? Devletten bütçe mevzuatı ve onayı için...

Ama asıl soru şu: Hem biz spor federasyonu değiliz açıklamaları var, hem de her türlü satrancı sevdirme yaygınlaştırma, antrenör kursları düzenleme ve yarışma organizasyonları yapma amaçlı kurulduklarına dair açıklama var. Çelişik bir durumdur. O zaman iş rekabete biner ben de bunların daha iyisini yapacağım diye yeni bir federasyon kurabilirim. Belki sen de, belki onlarca başka kişi de...Nasıl olsa hem spor federasyonu değiliz hem de tüm organizasyonlara talip oluyoruz. Bu ne mantık? FIDE sence kimi tanır, seni mi beni mi?
- MATRANÇ -
Ara
Bu durum açıklanmaya muhtaçtır. Yoksa başından ölü doğmuştur bu oluşum. Eğer sizin en başından tutarlı bir misyon ve vizyonunuz yoksa güven verebilir misiniz?
Ama günlerdir beklememe ve uyarmama rağmen hala arkadaşlarımdan bir açıklama gelmedi.
- MATRANÇ -
Ara
Özel bir federasyona bütçe köprüsü olmak ne demek? Bütçe almak için devlete bağlı bir organ olmak lazım. Spor Bakanlığı çatısı altındaki TSF yetersiz bir bütçeden zor ödenek alıyor. Milletvekillerini eski sistem gibi de düşünme! Etkileri artık çok sınırlı. Saray esas şimdi. Orada etkileri var da vakıflara para aktarır gibi buna da kaynak aktartmayı başarırlar mı bilemem ama hiç sanmam. Milletvekilleri olsa olsa sponsor bulmaya yardımcı olabilir. Ellerinden ne gelir göreceğiz.
Çelişki diye saydığın şeyler çelişki değil. Kulüpler de dernekler de sayılan etkinlikleri yapabilir, yapmak isteyebilir ve amaçlayabilir. Avrupa'daki kulüpler Avrupa şampiyonası bile düzenleyebiliyor. Yetkinin paylaşılıp dağıtılmasında bir sorun görmüyorum.
Ara
O zaman biz bir spor federasyonu değiliz diye demeç vermeyecekler. Tam da tersini söylediklerinde haklısın.
- MATRANÇ -
Ara
Mesela ESKİ fUTBOLCULAR DERNEĞİ kurulsa ve Süper Ligi fikstür çekerek  TFF varken başka bir organizasyona imza atsa ne olur? Sence normal mi? Yasada yönetmelikde yeri var mı? Yönetmelik TSF yi bu asli görevleriyle görevlendirmiş ve yetkilendirmişken...Bence çelişkinin alasıdır bu. Hem de yasal çelişki olur.
- MATRANÇ -
Ara
"Özel bir federasyona bütçe köprüsü olmak" şu anlamda kullandım.
Özel de olsa resmi de olsa devlet eğer milletvekilleri ile oluşumunda bir kuruma girişmiş ise kontrolü alma niyetinde olamaz mı? Bu da bütçe demek. Yani resmi bir kaynaktan aktarılacak bütçe...Eğer kuruluşunda özel kurumlar ya da sponsorlar görseydik ben bu olayı devlet bütçesi ile ilişkilendirmez ve bu tahminde bulunmazdım.
- MATRANÇ -
Ara
" Bütçe almak için devlete bağlı bir organ olmak lazım. Spor Bakanlığı çatısı altındaki TSF yetersiz bir bütçeden zor ödenek alıyor. "

Doğru ve gerçek tespit!
Ama bu yeni oluşumun kuruluş amacı ve hedefi de zaten bu gerekçe...
Zamanla devlete bağlanacaklarını yapacakları genel kurul ile açıklıyorlar zaten.
- MATRANÇ -
Ara
"Milletvekillerini eski sistem gibi de düşünme! Etkileri artık çok sınırlı."

Buna kısmen katılmıyorum sevgili Sabri Koçak.
Evet etkisiz millet vekilleri olabilir.
Ama seçilen milletvekilleri profillerine dikkat edersen ne demek istediğimi daha kolay açıklayabilirim. En azından tüm partilerden değil belli ittifaktan...
Bu da çok şeyi açıklamaya yeter. Onun için de saraya daha kolay ulaşılabilecek.
Tespitim yanlış mı?
- MATRANÇ -
Ara
"... Çelişki diye saydığın şeyler çelişki değil. Kulüpler de dernekler de sayılan etkinlikleri yapabilir, yapmak isteyebilir ve amaçlayabilir. Avrupa'daki kulüpler Avrupa şampiyonası bile düzenleyebiliyor. Yetkinin paylaşılıp dağıtılmasında bir sorun görmüyorum."

Ne yazık ki yürürlükteki mevzuatalar açısından açık çelişki var. Mevzuat bir kurumu tanımış ve yetkilendirmiş. Avrupadaki kulüplerin bu etkinlikleri yapması kendi spor politikalarında var. Tüm Avrupa ülkelerinin Spor Politikaların ta üniversiteden bilir ve takip ederim. Onların, çok daha alt yapıya dayanan ve istikrarlı spor politikaları projeleri ve uygulama imkanları vardır. Spor avukatları var ve transferlerde hiç bir sporcu mağdur edilmiyor. Maçlarının yayınlanmasın da telif hakkı alan sporcular bile var. Biz daha oralara gelmedik.

Ama güzel yanı da şudur bu yeni oluşumun:
TSF nin mevcut mevzuatlar ile yapamadığı yenilik ve hizmetleri yapabilirlerse o zaman iş ve bakış açısı değişecektir.
Peki bu durumda da neden TSF revize edilmez diye bir soru çıkar ortaya...
- MATRANÇ -
Ara
Sevgili arkadaşım,
1- Spor federasyonu olması meselesine niye takıyorsun? Örneğin 91 öncesi TSF spor federasyonu mu idi? Spor federasyonu tanımı Spor Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren federasyonlar için kullanılır.
2- Biliyorsun FIDE varken PCA dünya şampiyonası unvan maçı düzenledi. Kasparov burada unvanını ortaya koydu niye? Kim bir organizasyonu iyi ve sporcuların lehine olanaklarla düzenliyorsa düzenlesin şu varken buna ne gerek var mantığın yanlış. Yeter ki meşru, kurallara uygun, iyi niyetli ve sporcu lehine olsun! Hırvatistan Satranç Federasyonu varken Avrupa şampiyonasını Rijeka Chess Clup düzenledi ne oldu kötü mü oldu?
3- Ya arkadaş kontrolü ele almak istese ülkeyi yöneten siyasi erk, TSF yönetimini mi belirleyemeyecek? Niye ayrı yapı kurup uğraşsın? Yönetimde AKP milletvekili olması nasıl devletten bütçe almak demek oluyor? Kuruluşun devletin bir organı olması gerekir aynı şeyleri tekrar etmeyelim! Bu oluşum daha kuruluşta bir özel kurum ya da sponsor adı anıp niye kendini bağlasın. Bu sene şu sponsor olur gelecek sene bu!
4- Zamanla devlete bağlanacaksa hazır TSF var onun yönetimini ele geçirebilir. Hem bağlanırsa da bağlansın biz icraatlara bakarız.
5- Zaten söylemiştim Saray bazında etkililerse kaynak bulabilirler. Tüzüklerindeki gelir kaynaklarında belediyeleri işaret ediyorlar. Bu bağlamda belediyelerden kaynak bulma düşüncesinde olabilirler.
6- TSF revize edilemez. Çünkü yönetimi profesyonel değildir. Fahri yönetimlerle iş yürümez. Diğer yandan federasyon başkanlığı seçim ve delege sistemi fahri de olsa idealist iş bilen insanların seçilmesine uygun değildir.
Ara
Tüm düşüncelerimi 5. maddede özetlemişsin işte. Sen de fraklı düşünmüyorsun bu konuda...
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi