EMEKTARLAR SATRANÇ VE VEFA
EMEKTARLAR

Vefa duygusu, resmi bir görev değildir.

“Satrancın ülkemizin bugünü ve aydınlık geleceğine verdiği ışık çok önemli. Bu meşaleyi kim taşırsa taşısın destek olunmalı. Medenice ve saygınlık ölçütlerine içtenlikle uyarak yarışan her iki ekibi de takdirle izledim. Yeni yönetimi kutlar, bu çok zorlu yolculuklarında başarılar dilerim.”  IŞIKLAR SÖNMESİN. 5.11.2012
Özgür Satranç Forum da ilkyazımdı ve TSF Yönetim Kuruluna umut ışığımı yansıtmıştım.
https://forum.satranc.biz/showthread.php?tid=2953

Ve sonrasında da “DENEMEK YOK YAP!”  Diyerek cesaret vermeye çalışan umut dolu bir yazının içinde şunu istemişim: “ …  BELKİ CESARET SAHİBİ TEK ADAM -Gülkız TULAY-NİTELİKLİ ÇOĞUNLUĞU YARATACAK…”
https://forum.satranc.biz/showthread.php?tid=2955

Sonraki yazılarımın çoğunda kurum ve camia arasında iletişim köprüsü kurmaya çalışarak, olumlu eleştirileri, yapılması gerekenleri, camianın düşüncelerini ve önerilerini, alınan kararları paylaşmışım.
Tabi çok haklı ama ölçüsü kaçan insafsız eleştirilere de karşı durmuş ve yönetime bu konuların doğal bir biçimde aktarılmasını sağlamışım.

Birçok konuda gelen talepler doğrultusunda yönetimden bu taleplerin yapılacağına dair söz almış ve bunlarında yapılacağı konusunda camiaya bilgilendirme yapmışım.

Peki, nedir bu sözler? Ya sonrası ne oldu?

Mesela Türkiye Öğretmenler Satranç Şampiyonası…
Bu konuda illerde yapılanma ve finalinin de Ankara da yapılması sözü almış olmama rağmen…
Kayıtlara bakınca neler görebiliyoruz?

Okullar arası yarışmaların bireysel kategorisinin iptal edilmemesi gerektiği ve takım kategorisinin yanı sıra bu kategoride de maçların yapılması konusu…
Kayıtlarda ne görüyoruz? Siz bir şey bulabildiniz mi?

Ya EMEKTARLAR TURNUVASI?
Sizin en fazla ve öncelikle sahip çıkmanız gereken bu turnuvanın yeniden makul şartlarda ve süreler içinde yapılması konusu defalarca dile getirildi. Öneriler sunuldu. Hatta yarışma süresince yetkililerce bizzat toplantılarda notlar alınmadı mı? Ne oldu ki böyle bir tarihte düzenlediniz?
Böylesine bir yarışma organizasyonu satrancın gerçek emektarlarına bir vefa borcudur. En güzel ve uygun şartları yaratmalıydınız onlara. Son anda yangından mal kaçırırcasına bu turnuvanın tarihini 15 GÜN ÖNCESİNDEN VERMEK…
Şaka gibi!
Okulların devam ettiği tarihlere bu yarışmayı koymak nasıl bir organizasyon bilgisini ve liyakat takdirini gerektiriyor? Ben bunu bilemiyorum.
Ama neredeyse 20 yıldan fazla bu yönetimde oturanların bu konuları şimdiye çoktan çözmüş olması gerekirdi.

Üzüldüğüm başka bir nokta daha var.
Ordu Milli Takımımızın kamp ve gerçek antrenman şatları talepleri dikkate alınmamış.
Günlük- haftalık çalışma saatleri sanki Dünya Ordular Arası Satranç Yarışmalarına katılacak ordu milli takımımızın değil de liselerde haftalık ders dışı satranç çalışmaları kadar süre ayrılması çok komik. Bütçeden bahsetmek bile istemiyorum. O daha büyük bir suç konusu. Sizin ulusal ve uluslararası yarışmalara bütçe ayırmanız ve kamp şartlarını yıllık çalışma planınıza çoktan koymanız ve yayınlamanız gerekirdi.
ORDU MİLLİ TAKIM OYUNCULARININ TALEPLERİN SUNMAK İÇİN SİZE GELMESİ BİLE BU İŞİN BUGÜNKÜ YÖNETİM ANLAYIŞININ GENİŞ GÖRÜŞLÜLÜK VE ÖZ GÖREV ANLAMINDA BİTMEKTE OLDUĞUNU, ÇALIŞMA AZMİNİN SÖNDÜĞÜNÜ GÖSTERİYOR.
Çok çok üzücü!

Ülkemiz satrancının tam anlamıyla gerçek sporcu, unvanlı ve ulusal sporcu, her düzeydeki hakem, çalıştırıcı, yöneticiler bazında gerçekten de yeniden revize edilmeye ihtiyacı olduğu çok açık.
Anlık başarıları asla küçümseyemeyiz. Arkasında çok büyük emekler olduğunu biliyorum.
AMA BU BAŞARILARI DA BU ÇOK AÇIK SORUNLARIN ÜZERİNE SERPİŞTİREMEYİZ.

Ülke satrancımızın çok önemli sorunları var. Bunları çözmek gerek.
Bu konuda yaptıklarınızı değil, açık yüreklilikle yapamadıklarınızı ve yapmanız gerekenleri ortaya koymaya başladığınızda belki sizlere yönelik sönmekte olan güven ve UMUT IŞIKLARI yeniden tutuşmaya başlayabilir.
Bugün benim başlangıçta da söylediğim gibi son sözümdür: 
IŞIKLAR SÖNMESİN !

Saygı ve selamlarımla
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi