TURNUVALARDA EŞİTLİK BOZMA-BERGER SİSTEMİ
Turnuvalarda sürekli karşılaştığımız pekte çözemediğimiz berger sistemi ile ilgili bir sorum var. Geçen hafta bir turnuvaya katıldım 4 turlu bir turnuvaydı ve 4. turda biri ben olmak üzere 3 puanlı sadece iki kişi vardı. Son turda maçı kaybettim ve sıralamada 4.oldum. Benim daha önce yendiğim ve son tura 2 puanla giren bir kişi son maçı kazanarak 3 puanla 3.oldu bir diğeri son turda 3 puana ulaşarak 2.oldu. Hakemlere bunun nasıl olduğunu sorduğumda eşitlik bozmada berger sisteminin kullanıldığını,rakiplerin averajından kaynaklandığı söylendi. İlk turda yendiğim rakip zayıftı muhtemelen hiç maç alamamıştır. Ama geçen yıl 5 tur olan ve her yıl düzenlenen aynı turnuvada ilk turda rakibi gelmeyen bir oyuncu aynı puanda 4 kişi olmamıza rağmen bizim üstümüzde yeraldı ve 2. oldu. Bu mantıkla onun avrajı hepimizden düşük olması ve aynı puandakilerin sonunda yer alması gerekmez miydi. Tşklr
Ara
Sonneborn - Berger Hesaplama Yöntemi: Oyuncunun kazandığı rakiplerinin ayarlanmış puanları ile berabere kaldığı rakiplerinin ayarlanmış puanlarının yarısı toplanarak elde edilen puandır. Bu konuda tam bir hesaplama yapabilmeniz için sizin oydadığınız rakiplerin ve 2. ve 3. olan arkadaşların rakiplerinin puanlarını bilmemiz gerekiyor. İyi günler dilerim.
...
Ara
durumunuzun ayrıntılarını bilmiyorum fakat ben de bişeyler yazıyım.
geçen yıl ki turnuva için,
eğer rakip gelmemişse kendi puanının yarısı alınıyodu sanırım. yani sizden az puan almış biriyle berabere kalmanızdan veya sizin yarı puanınızı alamamış birini yenmekten daha iyi.
bu yıl ki puanlamayla ilgili,
siz 4 puanlıya yenildiğiniz için ondan puan alamadınız.
yani kuvvetliyle oynamış olmak size ekstra kazandırmadı.
diğer yendiğiniz kişilerin düşük puanlı olabileceğini düşünürsek, diğerinin sizin önünüze geçme olasılığı var.
ama yine tablolar görülse daha kesin bişeyler söylenebilir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi