Suat ATALIK
Saygıdeğer Satranç Camiası

Cumhuriyet gazetesinin satranç köşesinde Suat beyin köşe yazısı çok ilgimi çekti.Yazıya hem sevindim hem de üzüldüm.Çünkü 2004 seçimlerinde Cengiz bey ve ekibi olarak girdiğimiz seçimlerde bazı olayları camiaya anlatamadık.Çoğu kişi Ali Nihat Yazıcı hakkında dedikodu yaptığımızı söyledi.Şaşırdık olayları bilenler ise korktukları için sessiz kaldılar.İnsanların bazı olaylara inanması için onu yaşaması gerekiyormuş.Bu bizim için en büyük tecrübe oldu.
Şimdi Suat bey içinde aynı durum söz konusu.Suat beyle 2002 yılında Slonvenya’da olimpiyatlarda biraz konuşmuştuk.Kendisini çok fazla tanımam.2005 yılındaki Mali kurulda kendisi ile Ali Nihat Yazıcı hakkında konuşmayı düşündüm.Yanlış bir yolda olduğuna dair uyarmak istedim.Sonra vazgeçtim kendisi zamanla anlar dedim.Şimdi yazısında aday olacağını düşündüğünü açıklıyor.Ne oldu Suat bey neden Ali Nihat Yazıcı hakkında bu düşüncelere kapıldınız?Bunlar Ali Nihat Yazıcı için farklı bir durum değildir.Beraber çalıştığı herkese aynı tutumu gösterir.Eğer onun yanında iseniz sorun yok ,Ancak ona muhalif olursanız sizin için söylemediğini bırakmaz. Ali Nihat Yazıcı’nın yakınlarına bir sorun bakalım kendisi hayatı boyunca size karşı ne kadar iyi duygular(!) beslemekteymiş.Bizler onunla çalışırken bunu şahit olduk.
Biz ekip olarak 2004 seçimlerinden sonra çok uzun toplantılar yaptık.2008 seçimleri için planlama yaparak hazırlıklara başladık.Zaten Cengiz bey bu seçimler için evini Ankara’ya taşıdı.Biz seçim startını Ocak ayında verdik.Ancak bu aralar camiada sizin isminizi duymaya başladık.Açıkçası çok şaşırdık.Neler oldu da Ali Nihat Yazıcı’ ya karşı adaylığınızı koymayı düşünüyorsunuz.Federasyon’da hoşunuza gitmeyen olaylar mı var.Sizi çok fazla tanımıyorum ama etraftan duyduğum kadar sizin dürüst ve haksızlıklara dayanamadığınızı bir kişiliğe sahip olduğunuzu biliyorum.Bu kadar süre nasıl dayandınız? Acaba Ali Nihat Yazıcı’nın yanında yer almış olsa idiniz sizi ve eşinizi ceza kuruluna sevk edermiydi?Bence herkesin düşünmesi gereken çok önemli bir konu.Çünkü geçenlerde Ufuk Tuncer sizin için hakaretlerle dolu bir yazı yazdı.Forum yöneticileri hiçbir işlem yapmadılar.Ama aynı Ufuk Tuncer Ali Nihat Yazıcı hakkında bir eleştiri yazısı yazdığı için hemen forumdan atıldı.Bunlar gerçekten düşünülmesi gereken konular.Muhalif bir kişiye küfür edersen ceza yok , Başkanı eleştirirsen ceza var.Bu çifte standart değil de nedir?
Şu sıralara aynı durum Sayın Kuvay Sanlı için söz konusu. 2004 seçimlerinde Sayın Kuvay Sanlı Ali Nihat Yazıcı’ya muhalif bir isimdi.Şu sıralar ismini Ali Nihat Yazıcı ile duymaya başladım.İnanın şaşırmamak elde değil.Bayan Milli Takımın Kuvay Beyin otelinde kamp yaptığını öğrendim.Çok ilginç?Ne değişti acaba 2004 yılından bu yana.Kuvay bey ve onun gibi düşünen insanların son gelişmeleri tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
Suat bey yazınızda Federasyon başkanının ömür boyu başkanlık planları yaptığını yazmışsınız.Bu maddeyi yani en fazla 2 dönem başkanlık maddesini bizim ekip genel kurulda önermişti.Ali Nihat Yazıcı’ı hemen söz alıp bu maddeyi yürekten desteklediğini söylemişti.Bu konuşmalar genel kurul tutanaklarında vardır.Ali Nihat Yazıcı konuşmasının sonunda zaten ben önümüzdeki dönemde başkanlığa adaylığımı koymayı düşünmüyorum dedi.Yani anlayacağınız gibi bu dönem adaylığını koymayacak.Ben Ali Nihat Yazıcının sözüne güvenirim.Onun sözü benim için senetten daha değerlidir.
Suat bey eğer aday olursanız size ve ekibinize başarılar dilerim.Ancak bizim ekibimiz bu konuda çok yol aldı sanki biraz geç kaldınız.Size başka bir önerim var sabredin özlediğiniz Federasyona Ocak ayında kavuşacaksınız.

Saygılarımla

Ferruh Kangöz
FIDE Hakemi
Ara
gx29fz3S.jpg
at ve fil aynı puandadır fakat farkı ancak oyuncu keşfedebilir.
Ara
Ben Cumhuriyet gazetesi satranç koşesini 1988 den beri biriktiriyorum.Atalığın analizleri özellikle Ekaterina-Yıldız arasındaki oyunun analizleri Türk satrancı için çok öğretici.
2000 satranç olimpiyatlarından önce konuştuğum Ankaralı bir satranç yazarı Suat Atalığın "TSF hakkında" yazdığı bütün yazılar %100 doğru. Ancak Türkiye şampiyonlarının milli takıma girmesinin eleştirmesi anlamsız demişti.2000 olimpiyatlarında önce Atalığın set yazı uslübü yüzünden birçok kişi onun başkası ile ilgili olan şahsi problemleri yüzünden bu şekilde yazdığını düşündü.
Şu anki TSF yönetimi ona net 1500 ytl maaş + katıldığı turnuvalar için yılda 20.000 usd yol ücreti veriyordu.Bunun karşılığında Atalık çiftinin dünya şampiyonalarına katılmasını bekleniyor .
Rusyada tehlikeli bir bölgede turnuva yapılması bir sorun.
Bu konunun yönetim kurulunda karar verilmesi gerekiyordu.Ancak bana göre bu turnuvaya katılmamanın yaptırımı işten atılmak olmamalıydı.
Atalık gelecekte insan ilişkilerinde şu ankı "sert" tutumunu bırakırsa
gelecekte oyunculardan daha fazla destek alabilir. Satranç oyuncularını dünyanın her tarafındaki özelliği kendilerini çok önemli sanması. Chess Today online günlük www.chesstoday.net gazetesinde gazetecilik yapan bir GM satranç oyuncuları kendilerini sanatçı gibi görüyorlar , bilim adamı gibi çalışıyorlar para kazanırken de " sporcu" gibi para kazanmak istiyorlar demişti.
Ancak buradaki sorun satranç oyuncuları dışındaki insanların da satrançı "önemsemesi".

İnsan ilişkileri açısından bakılırsa başkan Ali Nihat Yazıcı da benzer bir şekilde eleştirilebilir. 2 yıl önce Başkanın yurtdışı cep telefonu giderinin ayda 1500 ytl yi geçtiği söylenmişti. Birçok organizayon yapmak için çok fazla temasta olmak şart.
Ancak benzer bir temas yurtiçindeki satranç dernek ve klüpleriylede yapılmalı.tsf yurtdışı organizasyonlar yüzünden yurtiçindeki organizayonları ihmal etti.

O.Anar
Ara
Tespitler ve katkı için teşekkürler.Ancak ufak bir yanlışınız var, yorumlarınız hakkında düşüncelerimi şimdilik kendime saklayarak yalnızca bir ufak yanlışı düzeltmek isterim.

Sayın Atalık'ın işten çıkarılmasının eşinin gitmediği turnuvayla alakası yoktur.Ekaterina hanımefendi bu konuda disiplin kuruluna sevk edilmiştir.Ama işten çıkarma söz konusu değildir.

Sayın Suat Atalık Tsf Forum'da yazdığı yazı sebebiyle işten çıkarılmıştır.(bknz. http://www.tsf.org.tr/cgi-bin/yabb/YaBB....1219047375 ve http://www.tsf.org.tr/component/content/...883-duyuru)

Selamlar..
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi