Suat ATALIK
Ben Cumhuriyet gazetesi satranç koşesini 1988 den beri biriktiriyorum.Atalığın analizleri özellikle Ekaterina-Yıldız arasındaki oyunun analizleri Türk satrancı için çok öğretici.
2000 satranç olimpiyatlarından önce konuştuğum Ankaralı bir satranç yazarı Suat Atalığın "TSF hakkında" yazdığı bütün yazılar %100 doğru. Ancak Türkiye şampiyonlarının milli takıma girmesinin eleştirmesi anlamsız demişti.2000 olimpiyatlarında önce Atalığın set yazı uslübü yüzünden birçok kişi onun başkası ile ilgili olan şahsi problemleri yüzünden bu şekilde yazdığını düşündü.
Şu anki TSF yönetimi ona net 1500 ytl maaş + katıldığı turnuvalar için yılda 20.000 usd yol ücreti veriyordu.Bunun karşılığında Atalık çiftinin dünya şampiyonalarına katılmasını bekleniyor .
Rusyada tehlikeli bir bölgede turnuva yapılması bir sorun.
Bu konunun yönetim kurulunda karar verilmesi gerekiyordu.Ancak bana göre bu turnuvaya katılmamanın yaptırımı işten atılmak olmamalıydı.
Atalık gelecekte insan ilişkilerinde şu ankı "sert" tutumunu bırakırsa
gelecekte oyunculardan daha fazla destek alabilir. Satranç oyuncularını dünyanın her tarafındaki özelliği kendilerini çok önemli sanması. Chess Today online günlük www.chesstoday.net gazetesinde gazetecilik yapan bir GM satranç oyuncuları kendilerini sanatçı gibi görüyorlar , bilim adamı gibi çalışıyorlar para kazanırken de " sporcu" gibi para kazanmak istiyorlar demişti.
Ancak buradaki sorun satranç oyuncuları dışındaki insanların da satrançı "önemsemesi".

İnsan ilişkileri açısından bakılırsa başkan Ali Nihat Yazıcı da benzer bir şekilde eleştirilebilir. 2 yıl önce Başkanın yurtdışı cep telefonu giderinin ayda 1500 ytl yi geçtiği söylenmişti. Birçok organizayon yapmak için çok fazla temasta olmak şart.
Ancak benzer bir temas yurtiçindeki satranç dernek ve klüpleriylede yapılmalı.tsf yurtdışı organizasyonlar yüzünden yurtiçindeki organizayonları ihmal etti.

O.Anar
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Suat ATALIK - Yazar: Ferruh Kangoz - 10-08-2008, 14:26
Suat Atalık'ın köşe yazısı - Yazar: pc_man - 10-08-2008, 14:31
Suat Atalık - Yazar: oskun - 30-08-2008, 00:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 30-08-2008, 19:02

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi