Milli Eğitim Okullar arası takım turnuvası tüzüğü
ANTALYA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN DOĞUMUNUN 125. YILDÖNÜMÜ OKULLARARASI SATRANÇ TAKIM TURNUVASI TÜZÜĞÜDÜR

İDARİ BÖLÜM:

1. Turnuvanın Adı: Atatürk’ün 125. Doğum Yılı Okullar Arası Satranç Takım Turnuvası

2. Turnuvanın Yeri: Hızıreis Ticaret Meslek Lisesi Salonu

3. Turnuva Başlangıç Tarihi ve Saati: 12-13-14-15 Aralık 2006 Saat:09.00

4. Turnuva Organizasyonu: Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü

5. Turnuva Kategorileri: a) İlköğretim ve dengi okullar (12-13 Aralık 2006) b)Lise ve dengi okullar (14-15 Aralık 2006) olmak üzere iki kategoridir.

6. Turnuva Ödülleri: Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ilk üç dereceye giren takımlara Kupa ve sporculara Madalya verilecektir.

7. Turnuvaya Katılma Koşulları:

a) Takımlar dört sporcudan oluşur. 4. masada bayan sporcu zorunludur.

b) İlköğretim ve Dengi Okullar ile Lise ve dengi okullar okul müdürlüklerinden onaylı belge ve öğrenci kimliklerini getirmek zorundadır.

c) Takımlar Ana Listelerinde asil ve yedek olarak en az 4 en fazla 8 sporcu bildirebilirler. Ana Listeler okul müdürlüğünce onaylanıp aşağıda belirtilen yer-gün-tarih ve saatte Antalya Milli Eğitim Müdürlüğüne verilecektir.

d) Takımlar verdikleri Ana Listenin dışında oyuncu oynatamazlar. Listede oyuncu sıralamasında ELO-UKD sıralaması geçerlidir. Sporcular yüksek puandan düşük elo-ukd puanlarına göre sıralanacaktır. Maça çıkış listelerinde ana listedeki sıralama ölçü alınacaktır.

e) Sporcular turnuvaya Milli Eğitim lisanslarıyla katılacaklardır. Okullar turnuvaya bir takımla katılabilirler

f) Bir takım en az üç oyuncu ile maça çıkabilir.

8. Başvurular: Turnuvaya başvurular Antalya Milli Eğitim Müdürlüğüne aşağıda ekte belirtilen başvuru formu ile yapılacaktır. Eksik doldurulmuş başvuru formu kabul edilmeyecektir. Başvuru formunda yazılı sporcu listesi değiştirilemez. Son başvuru tarihi: 10 Aralık 2006 saat 15.00' e kadardır. Takımlar 12 Aralık 2006 saat: 09.00'da turnuva salonunda son yoklama ve teknik toplantı için hazır olmaları gereklidir. Takım kaptanı-idareci veya takım yoklamada bulunmadıkları takdirde eşlendirmeye alınmaz.

TEKNİK BÖLÜM:

9. Turnuvada FIDE Satranç Kuralları, FIDE Turnuva Kuralları, TSF Yarışma Kuralları geçerlidir.

10. Turnuva sistemi katılım sayısına göre Berger veya İsviçre Sistemi yapılacaktır. Zaman temposu 60 dk + 30 sn. eklemeli yapılacaktır.

11. Eşlendirmelerde ve son derecelendirmede Bilgisayar kullanılacak olup, eşitlik bozma yöntemleri aşağıdaki sıra ile uygulanacaktır. (Maç Puanı, Masa Puanları, Sonneborg- Berger ) Takım puanlarında; galibiyet 2 puan, beraberlikler 1 puan yenilgi 0 puan, tur atlayan takım 1 puan alacaktır.

12. Turnuvaya bir saat içinde gelmeyen takım veya sporcu hükmen yenik sayılır. Hükmen yenilgi alan takım tur bitmeden önce turnuvaya devam edeceğini bildirmediği takdirde eşlendirmeye alınmaz. Herhangi bir şekilde iki hükmen yenilgi alan takım turnuvadan çıkarılır. Takımlar bir kişi eksik olarak maça çıkabilirler. Birden fazla eksik sporcusu olan takım maça başlayamaz. Bir saat içinde eksik masaları tamamlanmadığı takdirde hükmen yenik sayılır.

13. Oyunları biten sporcular turnuva salonunu terk eder. Turnuva salonunda analiz yapılamaz.

14. Turlar süresince sporcuların hakemler dışındaki kişilerle konuşması yasaktır.

15. Turnuvaya gelen yetişkinler arasından hakem, öğretici monitör, eğitmen kimliğine sahip yönetici veya veliler arasından satranç oyunu ve kuralları bilgi birikimine sahip, etik kimliği bilinen ve kabul gören kişiler arasından İtiraz Kurulu oluşturulacaktır. İtiraz kurulları, Satranç Yarışmaları İtiraz Kurulları Yönergesi uyarınca görev yaparlar. İtiraz güvence bedeli 75,- YTL dir. İtiraz kurulu 3 asil 2 yedek üyeden açık oylama ile seçilecektir. İtirazlar yazılı olarak başhakemliğe yapılacaktır. Yapılacak her türlü itiraz için 75 YTL yatırılmalıdır. İtiraz bedeli yatırılmadan yapılacak itirazlar kabul edilmez. İtirazın haklı bulunması halinde yatırılan para iade edilir.

16. Turnuva sonuçları UKD hesaplamalarına gönderilecektir.

17. Tüzükte belirtilmeyen konularda karar Başhakemliğe aittir.

18. Turnuvaya katılan sporcular tüzüğü kabul etmiş sayılır.

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü

2006 YILI OKULLAR ARASI SATRANÇ TAKIM TURNUVASI BAŞVURU FORMU

SIRA

SOYADI

ADI

TC No

Kaptan

Bayan

ELO

UKD

Doğum Tarihi

1
...
...
...
...
...
...
...
...

2
...
...
...
...
...
...
...
...

3
...
...
...
...
...
...
...
...

4
...
...
...
...
...
...
...
...

5
...
...
...
...
...
...
...
...

6
...
...
...
...
...
...
...
...

7
...
...
...
...
...
...
...
...

8
...
...
...
...
...
...
...
...

OKUL ADI ve ADRESİ- KATEGORİSİ:

TAKIM SORUMLUSU (Adı Soyadı İmza)

Okul Müdürü İmza -Mühür

Açıklamalar:

· Tüm bilgileri girerken büyük harf kullanınız.

Takım kaptanı ve bayan sporcuyu X ile belirleyiniz.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi