yatay/dikey geçiş
Bugün ASEMD'deyken, M Yiğit Erke ile
söyleştik. Bu yıl üniv. sınavında Isparta'da
2 yıllık bir bölümü kazandığını söyledi.
4 yıllık bölümlere yatay/dikey geçiş de
düşünüyordu. yatay/dikey geçişin yalnızca
ilk (4 yıllıklarda ilk iki) yılda olanaklı diye
biliyorum.

Doğru mu biliyorum? Kim yardımcı olabilir?

yü,
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
Erke, aynı söyleşide 4 farklı UKDsi olduğunu da belirtti.
Anladığım kadarıyla UKD itiraz/düzeltme kısmını kullanmamış.

yü,
Sevgili Harun Abi,

Müthiş bir konuya parmak bastınız sizi yazıma başlamadan önce saygıyla selamlıyorum.

Artık iki yıllık okulları bitirdikten sonra DGS(Dikey Geçiş Sınavı) adı verilen bir sınava girerek başarılı olunması halinde böyle bir hak elde edilebiliniyor.

Yiğit de okulunu bitirdikten sonra DGS için bir dershaneye giderek(gerçekten böyle bir dershane var) ya da evde kendisi çalışarak bu sınav için hazırlanıp 4 yıllık bölüme devam edebilir.

Toplumun kanayan yarası olan bu konuda herkesten değerli görüşlerini bizlerden esirgememesini rica ediyorum.Bu konuda düşüncemizi belirtmeyeceksek hangi konuda konuşacağız.Susmanın vakti midir ey ahali!!

Yüksek dozda hörmetlerimle...
Ara
ibrahimethemAy Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Artık iki yıllık okulları bitirdikten sonra DGS(Dikey Geçiş Sınavı) adı verilen bir sınava girerek başarılı olunması halinde böyle bir hak elde edilebiliniyor.

Yiğit de okulunu bitirdikten sonra DGS için bir dershaneye giderek(gerçekten böyle bir dershane var) ya da evde kendisi çalışarak bu sınav için hazırlanıp 4 yıllık bölüme devam edebilir.

Toplumun kanayan yarası olan bu konuda herkesten değerli görüşlerini bizlerden esirgememesini rica ediyorum.Bu konuda düşüncemizi belirtmeyeceksek hangi konuda konuşacağız.Susmanın vakti midir ey ahali!!

Ethem,

Konuyu açıklığa kavuşturduğun için çok teşekkür ederim.
Gerçekten de yeni bir DGS Sınavı çıkmış. Ve anlayabildiğim
kadarıylan geniş bir genç/öğrenci topluluğunu ilgilendiren
bir konu. 2 yıllık okulunu bitir. Sınava gir. Başarılı ol.
Sadece 3 ve 4. yılları bitirip 4 yıllık diplomanı al.

Ben Erke'ye Akdeniz Üniv. Öğrenci İşleri Bürosu'na gitmesini
ve ayrıntıları öğrenmesini önerdiydim. Ama senin yanıtın
konuyu toparlayıcı olmuş.

yü,

PS: Üniv.lerde halen Öğrenci İşleri Büroları var, değil mi?
benim bir arkadaşım bu sınava zamanında kayıt yaptıramadı ve bu sene sınavı kaçırdı , bi daha ki sene için çalıştığını biliyorum...ama bu sınava kaç kere girme hakkın var onu bilmiyorum.
ayrıca dgs sınavı 80 türkçe ve 80 matematik sorusundan oluşuyor.yani fen ve sosyal yok.
bu sınavı kazanmak içinde türkçeden 70 civarı matematiktende 74-75 civarı net yapman gerekiyor diye biliyorum.
ben en son yapılan sınavın sorularına baktım zor sorular deil .dikkat gerektiriyor. mustafa yiğit erke arkadaşımızın bu sınavı kazancağına inanıyorum..
Ara
Böyle bürolar var Harun Ağabey.
Benim açıklayıcı cevabımı da Yusuf Mert daha da genişletti ve müthiş bir ışık yaymaya başladık etrafa.Yani sen Çağatay ile kanka oldun ama bizi unutmakla hata yaptığını anlamışsındır herhalde.Anladın di mi şimdi kıymetimizi, yaa yaa..?
Ara
Aaaaa Ethem, Bu ne kıskançlık.
Ayrıcana, Çağatay bir tane. Smile)

O ve yaşıtları, üniv. yaşamı ve de
zorlukları ile bizim bu yazışmalarla
birazcık tanışırlar. Hoş, Çağatay'ın
önünde daha bir dolu sınav var ama
şimdi bunları karıştırmayalım. Smile

Mert ve Ethem'e tafsilatlı bilgi için
teşekkür ederim.

yü,