SATRANÇ REKLAMLARI
Son günlerde tartışılan konu satranç reklamları ama ben o forumdaki konulara değil TSF ana sayfasındaki Nuran Yıldız yorumuna değineceğim. Daha doğrusu Nuran Yıldız ile bir problem yok eline kalemine sağlık güzel yazmış.Ancak yazının tamamını okumadan siteye taşıyan zihniyete karşıyım. Keşke yazının sadece son başlığı alıntı yapılsaydı diye düşünüyorum.Olabilirdi herhalde Nuran Yıldız'ın da bir itirazı olmazdı.İlk başlık herhangi bir gazetede yazılabilir belki ama TSF sitesinin ana sayfasına da konmaz kanımca.Biri bizden bahsetsin de nasıl olursa olsun mantığı yanlış.Orhan Pamuk'un paragrafları hele hele Nuran Yıldız'ın oku da ne okursan oku (örnek vererek) mantığı bizim camiamızın içine girmemesi gereken konular.Kim aktarmışsa camiadan özür dileyerek düzeltsin lütfen.

Reklam çok güzel olmuş. Nuran Yıldız'ın beğenisini belirtmesi de güzel. Hazırlayanların da eline sağlık diyorum.

İlyas Ümit-ANTALYA
Ara
İlyas beyin sözettiği yazının hiperbağı:

http://www.haberturk.com/yazioku.asp?id=8701

Son ayrıta kadar inelim.

yü,
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
Sanata da ilgim olduğu için satranç taşlarının ülkemizin değerleri ile özdeşleştirilerek görsele taşınması gerçekten hoşuma gitti.

tüm figürler hoş seçilmiş. Grafikeri kutlamak lazım.
Ama bir konuda da eleştiri getireceğim.

Bu oyunun vaz geçilmez taşı "Şah" nerede?
Şah için seçilmiş bir figür benzetmesi var mıdır.
Eğer Şah figürü ele alınmamışsa, büyük eksikliktir.
Zira " şah" sız oyun oynanamaz ki...
Ara
Aslında böyle şeylere bulaşmak istemiyorum. Fakat ne yazık ki şeytan dürtüyor.

Anladığım kadarı ile satrançtan zerre kadar anlamıyan bir yazar
heralde iş bankasının genel müdürünü onore etmek için (bakın kibarım)
gazetesini kullanıyor. Anladığı konuda yazsa daha iyi olurdu.

Şimdi diyacağsınız ki niye!

Bizim yaştakiler 40 yıldır çocuklarımıza hakemlerimize oyunda şah yenmez diye öğretmeye çalışıyoruz. Eğer yerseniz imkansız hamle olur oynadığınız kategoriye göre ceza alırsınız diyoruz.
Öte yandan rakibin taşına vurulmaz. Taş devrilmez. Diye öğretiyoruz.
Acep reklam mı doğru söylüyor biz mi doğru söylüyoruz.
Bu durumda satranç oyununda şah yenirse yada taş devrilirse bizde olmaz dersek yapan bize hadi ordan demez mi?
Böyle bir duruma türkiyenin zengin doğasının alet edilmesi ne kadar
doğrudur.
Burada ben: Böyle bir duruma ülkemizin güzide kurumlarından Millii Eğitim Bakanlığının ve İş Bankasının alet edilmesine üzülüyorum.
Kaldı ki Bu durum ilk değildir. İş Bankası tarafından bastırılıp üzerine reklamı konan dolayısıyla banka tarafından giderleri vergiden düşülmüş olması gereken Milli Eğitim Bakanlığınca da maalesef onaylanan satış yapılan kitaplarve programlar var. Yine maalesef bunlar uygulanıyor. Buradan açıkça söyllüyorum. Eğer o kitaplar ve programlarla eğer başarılı olunursa -Sayın Ahmet Çakar iddia edip bikini giymedi ama -ben bikini giyer dolaşırım.

Bütün bunlara sebeb olanlarada selamlarımı sunuyorum
Ara
Televizyonda gösterilen satranç reklamları yapılırken yönetmen sadece kendi satranç bilgisine göremi kurguladı. Hani filmlarde sıkça gördüğümüz şekilde mat eden kişi karşı tarafın şahıbı devirir. Yada bazende terk eden yada mat olan kişi kendi şahını devirir.

Yönetmen iyi bir satranç hakeminu , oyuncusunu danışman seçebilirdi.

bu reklam sayesinde "şah devirmelere" hakemlerimiz hazırlıklı olsun.
"şah devirmek" çok da önemli bir yanlış hareket midir? böyle durumla karşılaşan hakem ne yapmalıdır?

hadi bakalım...

yanlışlıklar olmasa idi ben reklamı sevmiştim...
Ara
Örneğin böyle bir durum 15 dakikadan az süreyle oynanan yıldırım satranç kategorisinde yenilgi nedenidir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi