Kitap Önerileri
Satranç derslerinde kullandığınız ve beğendiğiniz kitapları burada paylaşalım. İçeriği ve nerelerde satıldığı konularında yazılarınızı bekliyorum.
Ara
Merhabalar,

Birkaç kitap tavsiye etmek isterim. Okunacak satranç kitapları asla aşağıdakilerle sınırlı değildir. Merak edenlere 50 kitap yazabilirim(!)

Son olarak hocamın bana verdiği " Tipik Satranç Oyun Sonları" " GM Sarhan GULIEV " Çeviri: Ali Nihat YAZICI, 2003 Ocak...600 örnek var... Çok beğendim...Zevkle çalıştım. 1 ayımı aldı. Girdiğim son turnuvadaki başarısızlığımın nedeni inanın bu kitap değildir(!)

Bu kitabın yenisini arıyorum, bulamadım. Onu bana değerli abim ve hocam Sn. M. Hayri ÖZBİLEN verdi.

Diğer Önerilerim:

Benim Ustalarım, 1, 2, 3, 4, 5 kitap; Kasparov
Benim Sistemim, Nimzovich
50 Öğretici Oyun
Symyslov's 125 Game
Botvinnik
Satrançta Tipik Fedalar
Sistematik Antrenman
Dvorotsky's Endgame
Satranç, Prof. Dr. Selim PALAVAN
Modern Satranç, RETİ
Modern Satrancın Sırları
Konumsal Oyun

Bu kitaplara olan gereksinim kişiden kişiye değişir. Hekes kendi hocasından tavsiye almalıdır. Bir öğrenci kendinden en az 500 rating yüksek bir hocadan ders almalıdır. (Ben öyle yapıyorum...) Rating yükseldikçe bu fark azalır. Örnek: KASPAROV, CARLSEN' e Hocalık/Antrenörlük yapmaktadır. Rating farkları çok azdır.

Tabii ki hocalık oyunculuktan çok farklıdır. Bir hocanın Sosyoloji, Psikoloji, Pedagoji bilmesi, mesleki ve toplumsal kültürünün olmasının yanında aynı zamanda da turnuva oyuncusu olması gerekmektedir. Yoksa taşlar(!) yerine oturmaz...

Saygı, sevgi ve selamlarımla,

Nurettin REİS
0532 703 42 22
[email protected]
Kozyatağı/Kadıköy/İST.
Ara
Küçük çocuklar için iki yeni kitap. Biri "Satranç Öğren de Gel" isimli Timaş yayınlarından çıkan ve satrancı eğlenceli bir şekilde aktaran bir kitap. Bu kitapta birinci kademe antrenörlerin kullanabileceği bir çok eğlenceli hale getirilmiş konular ve satranç karikatürleri bulunmakta.

İkinci kitap bir hikaye kitabı. Çizmeli Kedi Kitaplığından basılan bu kitap "Satranç Şampiyonu Kara Cadı" ismini taşıyor. Çocukların zevkle okuyabileceği, antrenörlerin hediye olarak verebilecekleri bir kitap.
Menderes Sargın
Satranç Akademisi
Eğitim Merkezi
Ara
Satranç Şampiyonu Kara Cadı güzel kitap tavsiye ediyorum... Erman Sevim
erman
Ara
Selim Palavanın Satranç Kitabım Adlı Kitabı Başlangıç İçin Güzel Bence..
Ara
BurakS Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Selim Palavanın Satranç Kitabım Adlı Kitabı Başlangıç İçin Güzel Bence..

Katılıyorum. Bence bir başyapıt.

2002'de "Satranç Kitabı" taslak adlı bir kitap yazmaya başladıydım.
Kendim için. Smile

"Satranç Kitabım" çıkınca bu fikirden vazgeçtim.

Daha doğrusu, "Satranç Kitapçıklarım" dizisine yöneldim.
Bugüne dek otuzbeş-kırk fasikül bastım.

Smile

yü,
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
Dvoretsky'nin ve Marin'in bütün kitapları çok iyidir(ciddi oyuncular için).Türkçe kitaplardan ise Samarian'ın "Satrançta sistematik antrenman" ve Reti'nin kitabını tavsiye ederim.Tabii Nimzowitch'in "My System"ini unutmamak lazım.Selim Palavan'a gelince "Kale Finalleri" kitabı çok iyidir ancak "Satranç Kitabım" adlı kitap ölümünden sonra Sertaç Dalkıran tarafından notlarından toparlanıp yayınlanmıştır ve kitaba benzememektedir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi