ICCF Web sunucusunda satranç
Konu: ICCF Web sunucusunda satranç

Bazi web sunucularında oynuyorum.
Birkaç arkadas ICCF web sunucusunu önerdi.
Ben de merak ettim:

ICCF Web sunucusunda satranç oynamak
için ne kadar "fee" ödemek gerekiyor?

PT,

yü,
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
[code]Birkaç arkadas ICCF web sunucusunu önerdi.
Ben de merak ettim:

ICCF Web sunucusunda satranç oynamak
için ne kadar "fee" ödemek gerekiyor?

PT,
[/code]

Soru 1- Öneren arkadaşınıza niye sormadınız?

Soru 2- fee nedir

soru 3- PT nedir?

size boş cevap yazmak için mükemmel bir fırsat.Yazmanızı bekliyorum. Devamında yine sorular gelecek. Hani sizin bi seferde yazamadığınız ama 3 masejda ancak anlatacağınız cinsten... moderatörler izin verirse 600 mesajı rahat geçersiniz :-)

iii geceler
Ara
Merhaba,

Yazışmalı satranç oynamak için ICCF turnuvaları ve internette çeşitli klüpler vardır.ICCF i bir klüp olarak sayamayız.Yazışmalı satrançta FIDE karşılığı olan ICCF dünya ve kıta şampiyonalarını düzenlemeye yetkili bütün ülkeler tarafından tanınan tek kurumdur.Dünya üzerinde tanınan ünvanları ve rating puanlarını kazanabileceğiniz tek yer ICCF turnuvalarıdır.Turnuvalarda bir katılım ücreti vardır.ICCF altında yarışmaya başlamak için ilk yapmanız gereken şey ICCF web sitesine girip (http://www.iccf.com/) ICCF direct entry bölümünden ilk turnuvanıza kaydınızı yaptırabilir ve ödemenizi kredi kartınızla yapabilirsiniz.Bu yöntem ile daha önce ICCF altında oynamamış iseniz maksimum 2 turnuvaya katılabilirsiniz.Eğer daha önce ICCF altında oynadınızsa veya 2 turnuvaya direct entry yöntemi ile katıldıktan sonra başka turnuvalarla devam etmek isterseniz ICCF Türkiye delegesi Aydın Satıcı ya veya Ali Dikmen’e başvurmanız gerekmektedir.

Aydın Satıcı’ya [email protected]

AliDikmen’e [email protected]

adresinden ulaşabilirsiniz.

Katılabileceğiniz turnuvalar:

a)Open Class 1800 elo ve altı oyuncular içindir.
b)High Class 1800-2200 elo arası oyuncular içindir.
c)Master Class 2200 elo ve üstü oyuncular içindir.

Bu turnuvalarda open class veya high class turnuvaları kazanan veya iki aded ikincilik alan oyuncular bir üst grupta oynamaya hak kazanırlar.Master class turnuvalarda Birincilik alan veya 2 aded ikincilik alan oyuncular kıta veya dünya şampiyonası yarı finallerine katılmaya hak kazanırlar.

Class turnuvalarının hiçbiri ünvan için norm vermemektedir.Ancak kıta şampiyonası ve dünya şampiyonası ayakları ile olimpiyatlar,avrupa takım sampiyonası,ICCF cup ve özel turnuvalarda ünvan kazanabilirsiniz.

Ülkemizin özel durumu yüzünden (hem avrupa hemde asya bölgelerinde olduğumuzdan) Türk oyuncuları Asya-Afrika kıta şampiyonasında da oynayabilmektedir.Bu turnuvalara katılım ücretsizdir.

Bu turnuvalarda da oynamak için yukarıda adı verilern temsilcilerle temasa geçmeniz gerekmektedir.

Bu turnuvalara katılım başvurusu yaparken eğer rating iniz varsa bunun 200 puan üzerine denk gelen gruba başvurmanız daha doğrudur.Bunun sebebi yazışmalı satrançta masa başında olan yanlış varyant hatırlamak,çok kötü hamle oynamak(satranç körlüğü) veya zeitnot gibi problemlerin olmamasıdır.Tek düşmanınız rakibe yanlış hamle yazmak veya pozisyonu tahtaya yanlış dizip analizlemektir.(Gülmeyin,çünkü bunlar çok sık olmakta ve GM lerin hatta dünya şampiyonlarının başınada gelebilmektedir.)

Her sene 5-6 aded tematik turnuva başlamaktadır.Bu turnuvalar rating sistemine dahil değildir.

ICCF dünya şampiyonasına ilk defa 2001 yılında Chessbase ve NIC nakdi ve çeşitli ödüller koymuştur.Bu ödüller şu anda çok az olmakla beraber bir başlangıç olarak düşünülebilir.ICCF in sponsorlarla görüşmeleri devam etmektedir.Bu ödüller günümüzde artarak sürmektedir.

ICCF hakkında ayrıntılı bilgiye www.iccf.com adresinden ulaşabilirsiniz.

saygilarimla,
Atilla GURMEN

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi