Hakemlerimiz
Cumhuriyet bayramı satranç turnuvasında bikaç yeni hakem gördüm.Gördüm ve aklıma hakemlerimiz nasıl seçiliyor sorusu geldi.
Gördüğüm yeni hakemlerden birinin turnuva salonunda telefonu çaldı ve hakemimiz açıp konuşmaya başladı Smile çok garipsedim.
Acaba hakemlerimiz nasıl seçiliyorlar? Bilgisi olan varmı?
Ara
Hakemlerinde cep telefonu kapalı olmalı...
hatta asıl olan turnuva salonuna cep telefonun gelmemesi.
Ara
"Olacağa öleceğe çare yoktur"
"Allah'ın dediği olur"...
Sonra imparatorun dediği olur...
Daha sonra devlet baba ne derse o olur....
Baban ne derse o da olur, hatta bütün olurların altında yatan odur!... (üstünde yatan da odur)
Daha sonra Yusufcuğum,

Nazar etme ne olur
Çalış senin de olur
Çıkan her türlü anlaşmazlıklarda hakim babanın dediği olur!
Sen bunca oluru verdikten sonra Yusuf, geriye ne kalır?
Gerisi olsa da olur olmasa da olur!
Hakemin telefonu çalmış, çalsa da olur çalmasa da olur?
Çalsa ne olur çalmasa ne olur?
Çalar! Çalar kardeşim çalar!
Ya sen ne laftan anlamaz çocuksun Yusuf ya, bi de akıllı bişiye benziyon ama, çalar çocuğum çalar!

Emekten
Zamandan
Handan
Hamamdan
Onlar Çalar
Bizlere kalır zindan
Biz gideriz
Onlara kalır meydan
Hırsızlar böyle yetişiyor bu memlektte!
Bak,
Bu mesajların hepsini bir kutuya yazabilirdim ama, herkesin "kutusu" almaz diye ayrı ayrı koydum.
Bunların herbiri ayrı bir ders konusu olduğu için, ayrı ayrı çalışılması gerekir.

Hadi bakalım, şimdi doğru SINIFA!
Alıntı:Sen bunca oluru verdikten sonra Yusuf, geriye ne kalır?
Gerisi olsa da olur olmasa da olur!
Hakemin telefonu çalmış, çalsa da olur çalmasa da olur?
Çalsa ne olur çalmasa ne olur?
Çalar! Çalar kardeşim çalar!
Ya sen ne laftan anlamaz çocuksun Yusuf ya, bi de akıllı bişiye benziyon ama, çalar çocuğum çalar!

Emekten
Zamandan
Handan
Hamamdan
Onlar Çalar
Bizlere kalır zindan
Biz gideriz
Onlara kalır meydan
Hırsızlar böyle yetişiyor bu memlektte!

Sayın @Aktaş,
Bir sporcunun da telefonu çalabilirdi, cezası belli. Bir antrenörün telefonu da çalabilirdi, cezası belli. Bir izleyicinin telefonu da çalabilirdi, cezası belli. Dahası mı? Bir hakemin telefonu çalmış, cezası belli.

Hal böyleyken işin hırsızlığa kadar varması beni şaşırttı. Herhalde mesajı yanlış başlık altına yazdınız! Ya da sınıfları karıştırdınız!

Sayın @Eken,
Hakemlerimiz seçilmiyor, katıldıkları seminer sonucu girdikleri sınavda başarıyla geçtiklerinde Yardımcı Hakem oluyorlar.
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
Sevgili Abdullah,

Mesajımı tekrar incelediğinde, yine aynı şeyleri söylerseniz, yanıt vereyim. Ben şimdilik, şunu belirteyim ki; bu kutuya olan ilk mesajımdan sonra kutudaki sessizlik beni rahatsız etti.

Yüzyıllardır,
olursa maşallah
olmazsa inşallah
diyen zihniyetten rahatsızım.

Oysa, "Sen eşeğini sağlam kazığa bağla sonra Allah'a yalvar" ziniyeti ise hep ikinci plana atılmıştır.

Ceza vermek en kolay yol. Çok kolay. Önemli olan insanların ceza alacak suçlara itilmemesi. Ben insanları yanlışa-suça iten sistemlerin eleştirisini yaptım her kutuda. O nedenle de "doğru sınıfa" dedim. Biraz düşünülürse, insanın olaylar karşısındaki ilk tavrı, olaylara uymaktır. İkinci tavrı tanrıya yalvarmaktır. Üçüncü sırada kırallar ve imparatorlar gelir. Sonra devlet ve devletin irili ufaklı erkleri... Birde baba dediğimiz erkekleri. Ne dersin çok mu abes? ilgisiz mi? Bütün hastalıkların başladığı nokta bu otoriteye körü körüne teslimiyet değil mi? Ha, "çalar" sözcüğü "hırsızlık" eyleminin fiili olunca onu da ekleyiverdim. Çok mu büyük suç işledim? Hırsızlığın doğduğu koşulları üretenler kim sence? Alakası yok Abi de de alakası olanları sen anlat biz de dinleyelim.

Satranç yalnızca satranç taşlarıyla oynanmıyor!. Taşlarla oynanan satranç ise, bize başka oyunları öğretmesi gerekir!

Beni düş kırıklığına uğratan var yeterince Tsf forumda. Buraya nefes alalım diye geldik, boğmayın siz de!

Saygılarımla.
Sevgili Yusuf,

Bu hakemlerimiz arasında,
Tam Zamanı ekibi Antalya'ya gelince,
Başta Suat Atalık olmak üzere(başta diyorum çünkü çocuklar sadece onu biliyorlar oyunculuğundan dolayı) diğer isimleri görmek için masaya gelen genç arkadaşlarımızı,
''Burası sizin yeriniz değil'' diyerek uzaklaştıran hakem de var mı?

Orta sona, liseye giden çocukları Tam Zamanı ekibini ve maçlarından tanıdıkları Suat Atalık'ı dinlememeleri konusunda uyaran zihniyete ne demeli?

En azından o hakemin telefonu çalmış,
en azından çalınca turnuvanın ortasında konuşmuş,
ayıbı tarif ediliyor,
bak..

Saygılarımla..
Ara
Yazı keskin olunca böyle altına not düşüyor insan...

Not: Hakemlik saygın bir meslektir.Her sporda bu böyledir.Hakemlerimize lafımız yoktur, bizim lafımız yanlışlıklaradır.Hakemlerimizin ellerinden öperiz, yanlışlıkların yakasına yapışırız.

Camiamızın beni yanlış anlamayacağını düşünsem de açıklığa kavuşturmak istedim..
Ara
Merhaba. Konu hakemlik olunca yazma ihtiyacı hissettim :o Unutmayalımki hakemlerde insandır ve hata yapabilirler her insanın hata yapma ihtimalinin olduğu gibi. Fakat hakemler önce kendileri adil olacaklar, kendi yaşantılarında adil olacaklar ki kendilerinde olan adaletten başkalarıda nasiplensin. Oyuncunun cep telefonunun çalmamasını isteyen zihniyet hakeminde cep telefonunu çaldırmamalı. Dolayısıyla cep telefonu çalan oyuncu nasıl o karşılaşmadan sıfır puan alıyorsa hakeminde buna eşdeğer bir ceza alması gerekir diye düşünüyorum. Fakat buna eşdeğer olacak ceza veriliyormu diye sorarsanız cevap :?: . Saygılar.

Akif Tayfun HAZNEDAROĞLU

FIDE HAKEMİ
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi