TSF SEÇİM SONUCU
HALKIN ÇOCUKLARI KAYBETTİ!...
maalesef
Ara
İktidarın hapşırmasıyla yatağa düşen bürokratlardan oluşan ve satrançla hiç ilgisi olmayan delegelerinin çoğunluğunun oy kullandığı sandıklardan çıkan, %98'lik bir kesinlikle belirlenen oy farkıyla;

Halkın çocukları kaybetti!

Veli Ozan Çakır hakkında siyasi spekülasyon çıkarıp, O'nu AKP yakını, laiklik karşıtı olarak gösterenlerin kim olduğu şimdi daha iyi ortaya çıktı.

Mevcut yönetim, siyasi iktidarın destek farkıyla yeniden seçilmiştir.

Şimdi isteyen kutlama kuyruğuna girebilir. Kuyruğa girenler, şapkalarını da çıkarsınlar ve ters çevirerek önlerinde tutsunlar.

Dün de bu gün de, siyasi iktidara ve siyasete yaslanmayan Veli Ozan Çakır, Kendisine sözveren bürokratların, sözünü nasıl tutamadığını anlayamanın şaşkınlığı içindeydi.

Ben yine herşeyi anlamanın bahtiyarlığı içerisindeyim.

Türk satrancına geçmiş olsun!
Türkmenlerin, yörüklerin, doğudan batıya göçen tüm kavimlerin
beline bağladıkları mendillere kanaviçelerle işlenen 64 Karelerle, Hindistan'dan ülkemize gelen, kendisine halktan temsilciler arayan, BARIŞ arayan Türk Satrancı'na geçmiş olsun!

Çocuklarınızı Satranca kurban etmeye hazır olun!
Ben, 8 yaşında öğrencim, 8 yaşında olduğu için zorunlu olarak ailesinden bir kişi, geldi gittisiyle 2000 lira vereceksiniz; tıpkı bu yönetime oy verdiğiniz gibi. İşte bunun için; HALKIN ÇOCUKLARI KAYBETTİ!

Bu kayıpla kalırsanız dua edin!
a1-h8 çaprazında sırıtan pişmiş kelle!
Sen de bu hırs-uz-manlığınla kalmak için dua et!
Sen beni ancak kazanınca gördün gözle
Yoksa ben seni birgün göreceğim elle!

Bu iş burada bitmedi, daha yeni başladı!...
Sayın Veli Ozan ÇAKIR ve Tam Zamanı ekibi, kendilerini destekleyenleri en güzel şekilde temsil etmişlerdir.Nasıl ki ülkemizi en iyi şekilde temsil eden sporcular sadece madalya alanlar değilse, centilmenlik ve başka erdemli davranışlar da iyi temsil etme konusunda önemliyse, bu kriterler seçim için de geçerlidir.Tam Zamanı ekibi ve bu ekibin öncüsü Sayın Veli Ozan Çakır, seçim öncesi dönemde ve genel kurulda aynı 'doğru' çizgiyi devam ettirmişlerdir.

Genel Kurul'un başından sonuna kadar, kaybetmemize rağmen, Tam Zamanı ekibinin saflarında bu mücadelede yer aldığım için çok gururluyum.

Bana göre, kazanan ekibin, bizden olumlu manada tek üstün yanı daha çok oy almasıydı!

Ben Ankara'da şunu fark ettim: Genel Kurul'a gelirken aşağı yukarı herkesin tercihini çoktan yapmış olması sebebiyle Tam Zamanı ekibi bu seçimi kazanamamıştır!

Yani seçimler gerçekten de Sayın Yazıcı'nın dediği gibi 'haftasonu etkinliği'dir!

Çünkü neredeyse herkes oyu belli olarak Genel Kurul'a gelmektedir.
Ama elbette ki delegelerin tercihlerine saygı duymak durumundayız.

Sayın Yazıcı'yı kutlarım.Dileriz iyi işler yapar.Camiamıza hayırlı uğurlu olsun.

Saygılarımla..
Ara
Ben bir gurubun sözcüsü olarak bazı sözlerimi de frenleyerek, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmanın gururuyla, inandığım insanların yanında oldum. Umutlarım, çalışma azmim yara alıp, içimi sızlatsa, kalbimi sıkıştırsa da. Meydan artık eskisi kadar boş değil herkes gördü. Kimsin diye bağırınca dağlardan en azından kendi sesimi duyabiliyordum. Şimdi Biziz diye yankı geliyor. Yalnız olmadığımı biliyordum. Biz halk çocuğuyuz. Tanımadığımız insana dost gözüyle bakarız. Satrancı beş yıldızlı otellerde oynayalım diye sevmiyoruz. Topraktan, çamurdan oyunlarla oyuncaklarla büyüdük hayattan zevk almayı öğrendik. Satrancı da toprakta, bağda, bahçede oynar mutlu oluruz. Satranç bahane. Halk ekmek kuyruğundan ekmek alır, halk otobüsüne biner, halk çay bahçesinde oynar, oynatırız. Yeter ki çocuklarımızı üzmesinler.
Ara
Değerli Dostlarım,

Uzun süre seçimde taraf olmadım. Her iki tarafıda çok yakinen tanıdığım için beni huzursuz eden yönler bulunmakta idi. Tam zamanı ekibinin Yönetim Kurulu listesi'nde bulunmaması gereken isimlerin çıkartılmış olması, çok değer verdiğim kişilerin yer alması Veli Ozan Çakır hakkında tereddütlerim bulunmasına rağmen bu ekibin desteklenmesi gerektiği yönünde asgari müşterekte görüş birliğine vararak seçime bir kaç gün kala bunu açıkladım.

Öncelikle Veli Ozan Çakır hakkında neden tereddüt duyduğumu ve seçimi kazanamayacağını hem Menderes Çoban 'a hem de İbrahim Etem Ay'a aktardım. Bu realite neydi?

1. Olimpiyatlar esnasında Mehmet Atalay ile Kadir Topbaş'ın arası basından da izlediğiniz gibi oldukça açıktı ve ortaya çıkan bu durumun seçimlerde etkili olacağı besbelli idi. GSGM oyları Ankara ne derse o olur gerçeğini göz önüne almak gerekmekteydi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu nedenle Ankara üzerinde bırakın olumlu etki yaratmasını tam tersi etki yaratması bile söz konusu idi. Bunu tam zamanı ekibine iletmiş olmama rağmen dinletemedim, ikna edemedim. Kaldı ki Veli Ozan Çakır'ın İBB 'de bile ne derece etkin olduğu tartışılır. Yeni gelen Spor A.Ş Genel Müdürü bu kurum içinde henüz tüm ağırlığını koyduğunu söylemek için daha çok erken olduğunu düşünüyorum. Spor A.Ş kendi içinde 3 e 4 e bölük durumda.

2. Uluslararası İstanbul Festivali esnasında asla yaşanmaması gereken Türban'ın serbest bırakılmasına yönelik "ikna odaları" kurulma meselesine karşı koyamayan Veli Ozan Çakır'ın bu yönde ideolojisi olup olmadığı beni o kadar ilgilendirmiyor, etkisiz kalması yetersiz yönetici olduğunu göstermeye yetiyor ve artıyor bile. Burada göstermesi gereken irade ne onun tarafından ne de Cem Pekün tarafından gösterilmemiştir.

3. Veli Ozan Çakır yıllardır TSF Eğitim Kurulu üyesi olmasına rağmen bizlere TSF Başkanı ve diğer kişiler hakkında olumsuz dedikodu yaparken, onlara da bizler hakkında dedikodumuzu üreterek ikili oynuyordu. Bu da benim o kişi hakkında olumsuz düşünceler beslememe neden oluyor, güvensizlik oluşturuyordu.

4. Veli Ozan Çakır bu seçimde kaybedeceğini bilerek girdi. Onun için belki de aday olarak isminin geçmesi bile yeterli idi. Çünkü önünde bir Cem Pekün örneği vardı. ANY bu kişiyi yanında tutabilmek ve susturmak için senyörler takımı ile yurt dışı turnuvalara gönderdi, İstanbul Festivalinde Turnuva direktörü İsmet Arvit'in yerine geçirerek çok küçük de olsa ekonomik yararlanmasını sağladı. Demekki ANY seçimden sonra Veli Ozan ile de belli asgari müşreklerde daha fazla pazarlık payı ile onunla çalışma imkanı bulabilirdi. Yani fazla kaybedeceği bir şey yoktu. O Cengiz Keleş ve diğer arkadaşlarını kişisel kanaatime göre İBBdeki görevini ön plana abartılı biçimde çıkartarak ikna etti ve kendisini olduğundan daha fazla değerli göstermeyi başardı. Böyle bir etkili kişi olmadığını söyledim bana yutturamazdı. Kurumu da bu kişiyide çok yakından tanıyordum.

5. Genel Kurul da iki tarafta konuştu, kendilerini ve projelerini anlattı. ANY kendisine,yaptıklarına ve yapacaklarına olan inancı ile son derece etkili hitabet ortaya koyarken, salonda bulunan karasızları etkileyecek olan bu andan Veli Ozan'ın pısırık ve inançsız konuşması olayı bitirdi. Bir ekip tarafından hazırlanan doğru metinler böylesine tansiyonu olan konumlarda yetmez!! Liderin, dinleyicilere varsa gerçekten idealist inanç ve duygusu bunu aktarabilmesi gerekir. Canlı yayında ben bu olması gerekenleri alamadım. Konuşması bittiği an bu adam seçimi kaybetti dedim. Görev adamı olmak başka, lider olmak başkadır. Erşan Gökerman'ın seçim konuşmasını Genel Kurul da Veli Ozan yerine yapsa idi belki daha etkili olurdu diye düşünüyorum. Çünkü o gerçekten davasına inanmış ve alt yapısı dolu kişi olduğunu bir kez daha bizlere gösterdi. Aferin Erşan!!

Satranç camiası benim karşı çıktığım tüm bu isimlerden gelecekte farklı konularda ANY de olmak üzere elbette yararlanabilir ama tüm bu kişilerin yönetimde bulunması bana göre Türk satrancı açısından önemli bir handikaptır.

Türk satrancının geleceği belli değildir. Kaosa sürüklenebilir. ANY'nin FIDE içinde başkan olma sevdası, kaynakların bu ihtiras içinde beyhude kullanılacağının işaretlerini şimdiden vermektedir. Yarışmalar yönetmeliklerinin ve adil milli takım oyuncusu olma kriterlerinin bulunmadığı bir yönetimde başka şeyleri tartışmaya bile gerek yoktur. Despotluk ise had safhadadır. Daha bir çok tartışılması ve hesap verilmesi gereken konular vardır. Bunlarında elbet zamanı gelecektir!!!

TSF her an olağanüstü Genel Kurul ile karşı karşıya kalabilir!? Bu nedenle ANY'den kurtulma platformu formunun oluşturulması ve sürdürülmesi gerekmektedir !!! ANYKP 'ye ihtiyaç duyduğunu düşünen herkes kişisel kavgaları bir yana bırakarak, yapılan icraatleri denetlemeye ve gördüğü yanlışları dile getirmeye devam etmelidir.

KİMSE UMUDUNU KAYBETMESİN !!!

Sevgi ve saygılarımla
H. Sertaç Dalkıran
hsdalkiran
H. Sertaç Dalkıran'nın yukardaki yazısının 3,4,5. maddelerindeki gözlemlerinin öznel olduğunu söylemeliyim. Türk satrancı şu ana değin kimsenin alışık olmadığı, temiz bir muhalefet tarzını tanıyamadı, tanımaya devam edecektir. Bu konuda ileride değerlendirmeler olacaktır. İçinde olmayan arkadaşların biraz daha sabırlı olması gerekmektedir.

Sayın Dalkıran
dal kırmayın
dalga kırmayın!

Ozan'a gelmeden
neleri var daha
çevrenize, dibinize bakın
kırılacak "kafaları" kırın
gerisi mırın-kırın!
Sayın Dalkıran,

Üstteki düşüncelerinizin Sayın Çakır ile ilgili kısımlarına katılmadığımı üzülerek belirtmeliyim.

Birkaç satır yazıp konuyu uzatmayacağım:

Sayın Veli Ozan Çakır tam anlamıyla bir beyefendidir.Karşısındakilerle de bağırıp çağırarak değil, seviyeli cümleler ve aynı şekilde düzeyli bir üslupla iletişim kurmaktadır.Bunu her yerde göstermiştir.Seçime girme amacı da kazanmaktan başka bir şey değildir.Bunu da hiçbir şeyden anlamıyorsanız gözlerinden anlayabilirsiniz.

Selamlar..
Ara
Seçim süreci bitmiştir.
Tam zamanı ekibi kendisine seçim sürecinde bazılarının beklendiğinin iki katı oy alarak ve çok da ezici olmayan bir sonuçla kaybetmiştir. Kaybetmesi başkanlığı reel anlamda alamamasındandır. Ama kazandırdıklarını da kimse unutmamalıdır.

Bundan sonra seçtiği sloganın ışığında ailemizin ne kadar büyük olduğunu göstermesi adına çabaları Sayın Ali Nihat Yazıcı'dan bekliyoruz.
Kırgınlıkların ve satrançtan kopmaların olmaması ayrı bir temennimdir.

Biz büyük bir aileyiz ekibini kutluyorum.
Verilen vaadlerin gerçekleşmesi yönünde hem destek vereceğiz hem de takipcisi olacağız...
Ara
Ama tam zamanı demişlerdi ve hepimizi neredeyse buna inandırmışlardı.
Demekki henüz tam zamanı değilmiş.
Demekki biz gerçekten büyük bir aile imişiz de bazıları hala farkedememiş.
Büyük bir aile olduğumuzu farketmenin tam zamanı olduğunu öğrendik en azından.
Ara
seçim bitti..
Bu ne demek..
Oyların çoğunluğunu alarak başkan olmaya hak kazananın sadece kendisine oy verenlerin başkanı olmadığını görtermek zorundadır.
Başkana oy vermeyenler de, oylama sonucu başkanı sadece ona oy verenlerin başkanı değil aynı zamanda kendilerinin de başkanı olduğunu unutmamalıdırlar.
Tersi sonuç çıksaydı yine bu fotoğrafı koyacaktım.

Yukarıda ki fotoğrafın daha güzellerini görebilmemiz için, başkana iş düşüyor. Artık o sadece kendine oy verenlerin değil tüm Türkiye satranççılarının başkanı. Kendisine oy vermeyenlerinde.. Sayın Veli Ozan Çakır 'ın da ...

Şimdi artık icraat zamanı..
Ara
Değerli Dostlarım,
Tartışılır seçim sistemi ortada. Geçen seçimde muhalefette bulunan oylar bu seçimde tek muhalefet olduğu için birleşti sayı ortada. Neticeyi kim belirledi GSGM siyasi oyları. Yani değişen bir şey yok. Seçimi ANY değil Murat Kul kazandı desek daha doğru olur!!
Sevgi ve saygılarımla
H. Sertaç Dalkıran
hsdalkiran

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi