MEB Türkiye Şampiyonası Yönergesi
İLİ ANTALYA İLÇESİ
YARIŞMA ADI 2006-2007 TÜRKİYE KÜÇÜKLER-YILDIZLAR-GENÇLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI
BAŞLAMA-BİTİŞ TARİHİ 21-24 Aralık 2006 (Yol Hariç) YERİ
SON BAŞVURU TARİHİ SİSTEM 9 Tur İsviçre Sistemi
DÜŞÜNME SÜRESİ Her Kategoride ve Yaş Grubunda 60 dk+30 sn/hamle

ORGANİZASYON Türkiye Satranç Federasyonu
ÖDÜLLER MEB tarafından öngörülen ödüller

TEKNİK KONULAR:
1. KURALLAR :
i. FIDE İsviçre Sistemi Kuralları, FIDE Satranç Kuralları, FIDE Turnuva Kuralları ve TSF Yönetmelikleri geçerlidir. FIDE Kuralları yarışma yerinde, panoda asılacaktır.
ii. Milli eğitim bakanlığı Küçükler-Yıldızlar-Gençler Türkiye Satranç Birinciliğine ilişkin açıklamalar esas alınır.

2. KATILIM :
i. Yarışmaya aşağı tabloda gösterilen sayıda, illere ayrılan kontenjanlar kadar, İl Milli Eğitim Müdürlüklerince adları bildirilen sporcular katılabilir.

İller Küçükler Yıldızlar Gençler
İzmir 4 4 3
Ankara-İstanbul 3 3 3
Tekirdağ, Denizli, Antalya, Mersin, Kocaeli 2
Eskişehir, Aydın, Manisa, Mersin, Muğla 2
Bursa, Manisa, Denizli, Trabzon, Samsun, Antalya, Edirne 2
KKTC ve Diğer İller 1 1 1

ii. i maddesinden yararlanabilmek için İl Yarışmalarına katılmak yeterlidir.
iii. Her kategoride bay ve bayanlar ayrı tutulmaksızın oynayacaktır. Tüm sporcular teknik toplantı öncesi kayıt kontrol masalarına İl Milli Eğitim Müdürlüklerince düzenlenen “ Öğrenci Sporcu Lisansları” veya teslim etmek zorundadır. Lisansını ibraz etmeyen sporcular eşlendirmelere alınmazlar.
iv. Yaş sınırları:

Kategori Tarih Sınırları
Küçükler 1996–1997–1998–1999–2000 doğumlu İlköğretim Okulu öğrencileri
(7. ve 8. sınıfta öğrenim gören öğrenciler yaşları tutsa dahi Küçükler kategorisinde yarışmalara katılamayacaklardır. Yeni yaşının bulunduğu Kategoride yarışmalara katılmaları sağlanacaktır.)
Yıldızlar 1993–1994–1995 doğumlu İlköğretim öğrencileri
Gençler 1989–1990–1991–1992 doğumlu ortaöğretim okulları öğrencileri
(Ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 1993 doğumlu öğrenciler gençler kategorisinde yarışmalara katılabileceklerdir.)

v. Yarışmaya katılan tüm sporcuların hamle yazılımını bilmek zorundadır.
vii. İl yarışmalarına katılmasalar da doğrudan Türkiye Şampiyonasına katılma hakkı olan sporcular:
2005- 2006 Öğretim yılında MEB tarafından yapılan Satranç Türkiye Birinciliği Yarışmalarında kategorilerinde birinci olan sporcu öğrenciler Türkiye Birincisi olduğu kategoride halen öğrenimine devam ediyor ise İl birinciliğine katılmadan doğrudan Türkiye Birinciliği Yarışmasına katılabileceklerdir.
viii. İl yarışmalarına katılmadan şampiyonaya doğrudan katılacak sporcular da İl Milli Eğitim Müdürlüklerince düzenlenecek formda yer alacaklardır.

3. DEĞERLENDİRME:
Şampiyona sonuçları ELO ve UKD hesaplarında kullanılacaktır.

4. ÖZEL KONULAR:
i. Birinci Tur eşlendirmesi belirtilen programa göre yapılacaktır. Geç gelen sporcular ilk tur eşlendirmesine listenin sonuna eklenerek alınacaktır. Birinci tur başladıktan sonra gelen sporcular bir sonraki tura alınır. 2. turdan önce sıralama yenilenerek eşlendirmeye devam edilecektir. 2. tur eşlendirmesi duyurulduktan sonra yarışmaya yeni sporcu alınmaz.
ii. Bir turda oynamadan hükmen yenilgi alan sporcu, yarışmaya devam edeceğini, Başhakemin teknik toplantıda açıklayacağı ve yazılı olarak duyuracağı saatten önce, Baş Hakeme bildirmediği takdirde eşlendirmeye alınmaz, yarışmadan çıkarılır. Hangi nedenle olursa olsun iki tur yarışmaya katılmayan sporcular yarışmadan çıkarılırlar.
iii. Yarışmaya katılan sporcular birden fazla ilde yarışmalara katılamazlar, yarışmalara katıldıkları il dışında bir ilden yarışmaya katılamazlar.
iv. Tüm yönetici ve sporcuların İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden “ Yetki Belgesi “ (kafile listesi) almaları zorunludur.
v. Her 3 kategori için öğrencilerin başında (1) bir sorumlu yönetici görevlendirilecektir. Yöneticinin öğrenci velisi olmamasına özen gösterilecektir.
vi. Katılıma göre tur sayısını arttırmaya-eksiltmeye, eşlendirme sistemini değiştirmeye başhakem yetkilidir. Olası bu durum karşısında yeni program teknik toplantı sonunda duyurulacaktır.

5. EŞİTLİK BOZMA :
Yarışma sonunda her derecenin eşit paylaşılması halinde; sırası ile Median Buchholz-1 ve 2-alttan, Progresif (Kademeli) 1 eksiltilmiş, Galibiyet Sayısı, puanlarına bakılır. (Bkz. FIDE Turnuva Kuralları) Eşitlik devam ederse kura çekilir.

6. İTİRAZ:
TSF İtiraz Kurulları Prosedürü uyarınca kurulacak itiraz kurulu, itirazları değerlendirir. İtirazlar, itiraza ilişkin maçın oynandığı turun bitiminden sonra en geç 15 dakika içinde yazılı olarak Başhakeme yapılacaktır. İtiraz Güvence bedeli 75.- YTL dir. İtirazın kabul edilmesi durumunda güvence bedeli iade edilir. İtiraz reddedilirse güvence bedeli yarışma mutemedi tarafından TSF banka hesabına yatırılarak, dekont ilgiliye, yarışmanın bitiminden sonra itiraz dilekçelerinde bildirdikleri adrese posta ile yollanır.

7. YOLLUK VE HARCIRAH:
Bir İlden her 3 kategoride yarışmalara katılan sporcu öğrenci sayısı 6 (altı) ve daha az olursa 1 (bir) idareci veya çalıştırıcı, sporcu öğrenci sayısı 7 (yedi) ve daha fazla olursa 1 (bir) idareci 1 (bir) çalıştırıcı görevlendirilecek, yasal harcırahları buna göre MEB tarafından ödenecektir. Küçükler, Yıldızlar, Gençler kategorilerinde Türkiye Birinciliği yarışmalarında teknik toplantı yarışmaların ilk günü sabahı Saat 9:00’da yapılacaktır. Bu nedenle yarışmaya gelen ekipler onaylarını yarışmalardan 1 (bir) gün önce ve yarışmalardan 1 (bir) gün sonrası şeklinde alacaklardır.

8. ÖDÜL:
MEB tarafından öngörülen ödüller

9. BİLDİRİM:
Yarışmada, sporcular, turlar sırasında cep telefonu ve benzeri her türlü iletişim cihazları, alıcı verici cihazları, yanlarında bulundurmazlar. Karşılaşmalar sırasında cep telefonu çalan sporcular “sıfır “ puan alırlar. Yarışmaya katılan tüm sporcu ve yöneticiler bu yönergeyi kabul etmiş sayılır.

10. PROGRAM:

AÇIKLAMA
(Tüm Kategoriler ve Yaş Grupları) TARİH SAAT

Teknik Toplantı 21 Aralık 2006 Perşembe 09:30
1. Tur Eşlendirmesi 10:30
1. TUR 11:00
2. TUR 16:00
3. TUR 22 Aralık 2006 Cuma 09:00
4. TUR 13:30
5. TUR 18:00
6. TUR 23 Aralık 2006 Cumartesi 09:00
7. TUR 13:30
8. TUR 18:00
9. TUR 24 Aralık 2006 Pazar 09:00
Ödül Töreni 15:00

11. KONAKLAMA:
Yarışma yeri ve konaklama olanakları, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü bilgilerine dayalı olarak TSF Internet sitesinden duyurulacaktır.
Yarışmaya katılan tüm katılımcılar konaklamalarını diledikleri yerde yapmak konusunda serbesttir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi