TURNUVA HAKKINDA YARDIM
ARKADAŞLAR MERHABA BEN MESUT ARABOĞA
BİTLİSTEN YAZIYORUM
NASİP OLURSA BU YAZ TATVANDA ULUSLAR ARASI BİR SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLEMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.

YALNIZ BU KONUDA YETERİ BİR TECRUBE VE BİLGİ BİRİKİMİNE SAHİP DEĞİLİM.

BU KONUDA BANA YARDIMCI OLABİLECEK ÖNERİLERİNİ YAZARSANIZ
ÇOK MEMNUN OLURUM.
ŞİMDİDEN HERKESE TEŞEKKÜRLER

TÜM SATRANÇ CAMİASININ KURBAN BAYRAMINI KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİM

SAYGI VE SEVGİLERİMLE

MESUT ARABOĞA
BİTLİS
Ara
MESUT ARABOĞA Nickli Kullanıcıdan Alıntı:ARKADAŞLAR MERHABA BEN MESUT ARABOĞA
BİTLİSTEN YAZIYORUM
NASİP OLURSA BU YAZ TATVANDA ULUSLAR ARASI BİR SATRANÇ TURNUVASI DÜZENLEMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.

YALNIZ BU KONUDA YETERİ BİR TECRUBE VE BİLGİ BİRİKİMİNE SAHİP DEĞİLİM.

BU KONUDA BANA YARDIMCI OLABİLECEK ÖNERİLERİNİ YAZARSANIZ
ÇOK MEMNUN OLURUM.
ŞİMDİDEN HERKESE TEŞEKKÜRLER

TÜM SATRANÇ CAMİASININ KURBAN BAYRAMINI KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİM

SAYGI VE SEVGİLERİMLE

MESUT ARABOĞA
BİTLİS

Merhaba Mesut Bey

Sizin de Kurban Bayramınız Mübarek Olsun.

Satranç turnuvası organizasyonu düşünceniz beni sevindirdi.Sanırım bu konuda size en iyi yardımı TSF Bitlis İl Temsilciliği yapacaktır.Federasyon sitesinde İl Temsilcilerimizin iletişim bilgileri mevcuttur.
http://www.tsf.org.tr/federasyon/il-ve-b...msilcileri
Saygılarımla
Vakti zamanında bir şeyler anlatmaya çalıştığımızda pirimiz bizim yaptığımız yöresel ve şahsi sorunları ulusala taşıyor olmak gibi yorumlamış, yüreğimizde acıya tuz serpmişti. Zaman herşeyin ilacıdır der dururum. Zamanla anlatmak isteyipte belki anlatamadığımız, anlattığımız halde algılattıramadığımız, algılattığımız halde kaale alınmadığımız konular haklılığımızı ortaya çıkaracaktır.

Mesut Araboğa 'nın uluslar arası turnuva yapmak istediğini duyun dercesine büyük harflarle yazıp yardım istemi karşısında hislendim.
Mesut beyin yapmak istediği proje ne büyük proje, kim sevinmez mutluluk duymaz. Ancak böyle bir projeyi kendi yöresinde soracağı danışacağı kişiler olma olasılığın mutlaka olmasına rağmen ulusala taşınması bizleri düşüncelere daldırmaz mı?
Böylesine proje bence çok ciddi bir projedir. Yapacağım diye çıkmışsa mutlaka kendisinde o gücü bulmuş ve hissetmiştir. Ben bu kısmıylan ilgilenmiyorum. Böylesi büyük projeyi neden bizlerle paylaşma ihtiyacı hissetti?
Demek ki arkadaşımızın yaşadığı yörede de sorunlar var.

masalımda Mesut Araboğa ile ilgili ilginç bir bölüm vardır. Deşifre edilmeden bir de benden dinleyiniz diyeceğim.
2006 yılı Türkiye seçmelerine Cakabey ( benim kadim dostumdur) ile Alanya ya uçarcasına gittik arabaylan.
Mesut Araboğa ile oynuyoruz. ben beyaz o siyah. Ben 1.e4 yapmışım o bana 1...c5 ile karşılık vermiş. Sicilya ya geçtik, najdorf da ilerliyoruz.
satrançla ilgili okuduğum kutsal kitaplar bana sicilyada beyazlar e6 oynamışsa orada ilginç fedalar yapıp oyunda harikalar yaratabilirsin tılsımını hatırlattırdı. İçgüdüsel bir saldırıydı artık e6 piyonuna saldırıp harikalar yaratmak... Nihayet oldu. Rakip yardımı olmadan harikalar yaratılmıyor.
Amacım o harikayı yaratmak ve o hazzı yaşamaktı. ne büyük hazdı. Taşikardi oluşmuş...
Sonrası önemli değil benim için. Kazançtan oyunu vermek safhasına geçiş benim aldığım o hazzı asla azaltmadı. Sonradan Fritz babaya yaptırılan analizde rakip +9 kazanç Vc5+ hamlesini farkedebildiğini ve şaşırdığını söylemiş idi.

Bir insan neden kendinle alay eder ki, o güzel hamleyi yapmayarak. Kendi masalında geçen boşver sen hazzını al, gerisini boşver, bak dalgana..
Bavulumda sakladığım, beynimin derinliklerine kazınmış bu oyunu forumdaşlarımızı meraklandırmak için anlattım.
Mesut arkadaşımız istediği an yayınlayabilir, nasılsa kendisi kazanmıştır.

Mesut Araboğa, istiklal marşımızı yazan zat-ı muhteremin mesleğindendi sanırsam mesleği.
Efendim inanılması muhtemel güçlü rivayetlere göre bir zat bu nev-i şahsına münhasır zata , o sen baytar mısın ? der. ('baytar' kelimesi çok kabadır, kanımca) sen hayven doktorumusun yani diye devam eder.
o nev-i şahsına münhasır zat da der ki; evet efendim şikayetiniz nedir?

Mesut Araboğa kardeşimizin satranç aşkına tanık da oluyoruz bu büyük projesiyle. Efendim buradaki ilanattan sonra muhtemelen şöyle bir sürecin işlemesi kuvvetle muhtemeldir. Kendisini ilçe-il temsilcisi görüp projesini incelemkten önce bunu neden önce bize danışmadında , orta yere yazıverdin. Ne kusurumuz vardı, problemin ne vs.
Bunlar benim komplo teorilerine ne kadar meraklı olduğumu düşündürtsede haklı olmamayı isterdim.
Mesut kardeşim eğer bu yazını okuyan yetkililerden bu projeyi nasıl yapacağına ilişkin fikirler sunup, projene ciddiyetler sarılınılırsa senin gibi bende sevineceğim. temennimde bu şıkkın meydana çıkmasıdır.

bence sponsor gücünüde arkaya aldınsa direkt TSF yönetimi ile bağlantı kurmanı öneririm. Eğer muhattab bulamazsan, kalmukya denen bir ülke vardır, oranın devlet başkanına fax çekip durumu izah eyle. kalmukya da bizim FİDE nin başkanı yaşar. O faxı alan devlet başkanı aynı zamanda FİDE başkanı olduğundan, durumu ciddiyetle ele alacaktır. Turnuvanız FİDE uluslar arası turnuvalar arasında ki kategorisi belirlenerek turnuva takvimine alınacaktır. Turnuvanın bağlı olduğu satranç federasyonunu durum iletilir, görev verilir. ülke federasyonu ve FİDE işbirliği içerisinde güzel mi güzel turnuva yapılmış olur. Bu tepeden çözüm anlamında ki önerimdir.
Ama en doğrusu sana en yakın TSF temsilcisine ulaşıp projeni sunmak, oda bölge temsilcisine, onlarda TSF yönetimine. Uygun görülürse TSF, FİDE ye durumu açar, uluslar arası turnuvayı örgütler.

inşallah projen bir gün hayata geçer.
senin o bölgede çok işler başaracağına inadırdın bu büyük hayalinle. İster gerçekleşsin, ister gerçekleşmesin.

uluslar arası turnuvadan ziyade ulusal ölçekte turnuvayı koordine etsen, o turnuvayı ulusaldan uluslar arasına taşısan bence en sağlıklısı derim.

sağlıcakla kal.
iyi bayramlar.
Ara
Dr Şen'in yazdıklarının en önemlisi galiba son cümlesidir.
Ben Araboğa'nın "öneri veya fikir söyleyin!"çağrısına yanıt vermek için 2 gündür düşünüyorum.Çok düşündüm.Ama ne söyleyeceğime hala karar veremedim!
Aslında söyleyebilecek çok öneri,tavsiye veya uyarı vardır!Ama galiba en öncelikli olanı Dr.Şen'in yukardaki son cümlesidir.
Piramidin orta ve alt düzeylerindeki dikey gelişmeyi hızlandıramadık!Elo ve ünvan yönünden doruğa ulaşmamış ama doruğa yakın düzeyde olan çok sayıda oyuncumuz var.Bunların bir kısmı Tatvan'a yakın illerde de yaşıyorlar.Bu arkadaşlarımızın 3 büyük ilimizdeki oyuncularla oyun oynama imkanları kısıtlı,yabancılarla ise hiç yoktur.Uluslarası açık turnuvaların yapısı yabancılarla oyun sayımızı arttırmaya imkan tanımamaktadır.Şu halde çözüm Açık turnuvaların yapısını değiştirmektir.(Örnek: yarı kapalı turnuva gibi...)Başka bir çözüm açık turnuvaların sayısını arttırmayıp kapalı turnuvalar da düzenlemektir.
Ben olsam,eğer imkan varsa 6 yerli ve 4 yabancının katılacağı bir kapalı turnuva düzenlerdim.Yerlileri mümkünse Tatvan ve çevresindeki illerden seçerdim:Yabancıları ise kendi oyuncularımın ortalamasından çok yüksek olmamak koşulu ile Gürcüstan,Azerbaycan,İran,Suriye ve Lübnan Federasyonlarından birer oyuncu çağırmak şeklinde düzenlerdim.Hem yabancılar için ödenecek meblağ çok yüksek olmazdı.Hem de 6 yerli oyuncumun 4 yabancı ile(veya 5) oynamasını sağlardım.Bu düzenlemede norm alma veya Elo yükseltme imkanlarını da hesaplardım.
Ateş Ülker
Ara
Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Dr Şen'in yazdıklarının en önemlisi galiba son cümlesidir.
Ben Araboğa'nın "öneri veya fikir söyleyin!"çağrısına yanıt vermek için 2 gündür düşünüyorum.Çok düşündüm.Ama ne söyleyeceğime hala karar veremedim!
Aslında söyleyebilecek çok öneri,tavsiye veya uyarı vardır!Ama galiba en öncelikli olanı Dr.Şen'in yukardaki son cümlesidir.
Piramidin orta ve alt düzeylerindeki dikey gelişmeyi hızlandıramadık!Elo ve ünvan yönünden doruğa ulaşmamış ama doruğa yakın düzeyde olan çok sayıda oyuncumuz var.Bunların bir kısmı Tatvan'a yakın illerde de yaşıyorlar.Bu arkadaşlarımızın 3 büyük ilimizdeki oyuncularla oyun oynama imkanları kısıtlı,yabancılarla ise hiç yoktur.Uluslarası açık turnuvaların yapısı yabancılarla oyun sayımızı arttırmaya imkan tanımamaktadır.Şu halde çözüm Açık turnuvaların yapısını değiştirmektir.(Örnek: yarı kapalı turnuva gibi...)Başka bir çözüm açık turnuvaların sayısını arttırmayıp kapalı turnuvalar da düzenlemektir.
Ben olsam,eğer imkan varsa 6 yerli ve 4 yabancının katılacağı bir kapalı turnuva düzenlerdim.Yerlileri mümkünse Tatvan ve çevresindeki illerden seçerdim:Yabancıları ise kendi oyuncularımın ortalamasından çok yüksek olmamak koşulu ile Gürcüstan,Azerbaycan,İran,Suriye ve Lübnan Federasyonlarından birer oyuncu çağırmak şeklinde düzenlerdim.Hem yabancılar için ödenecek meblağ çok yüksek olmazdı.Hem de 6 yerli oyuncumun 4 yabancı ile(veya 5) oynamasını sağlardım.Bu düzenlemede norm alma veya Elo yükseltme imkanlarını da hesaplardım.

Pirimize boşuna pirimiz demedik. dr tuncay şen en başta söyleyeceğini en son söylediğini Ateş Ülker açıkçana gösterdi. Ateş ülker'e ben kısaca Türk satrancının Ombudsmanı diyorum.. tartışmaya gerek yokmuş. herkes kabullendi. ben daha niler yazıcam. bekleye dura koya davranın derim. ama ombudsmanlarda yanılır mı sorunsalını da çözmem lazım. ama ombudsmanın yanılması olamayanların yanılmasından ne kadar önemli yada önemsiz sorunsalı nıda ayrıcana çözmem gerek.kafam karma karışık.

http://www.aktifsatranc.com/showthread.p...-1503.html

mesut araboğa türkiyenin öteki yüzünden ulsular arası turnuva yapacağım diyor ne kaale alan var ne engelleyen, ne destekleyen. allah yardımcısı olsun.
ya türkiyenin beri ucunda noli? adamın biri tsf nın programında olup yapılamayan yöresel turnuvayı yapmaya çalışır başına gelmeyen kalmaz... yöresel, şahsi ithamlarlan pirinden sitem alır.

mesut bey, gel biz yerleri değiştirelim.
sen gör hanyayı konyayı.
ben gördüm.
senin uluslar arası turnuvasını dedem bile yapar.
hele gelde burda ilan edilmiş ama yapılamayan bir turnuvayı yapaım de bakalım, satranç aşkının boyutunu test edicem...

ateş ülker pirimize ve mesut araboğa kardeşimize sevgi sagılıyı, hoşgörü hamurunda yoğurup servis ediyorum...

sağlıcaklan orada sımsıcacık kalınız.
biz burada ne eyleriz hiç kafanıza takmayınız...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi