Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: ENVER GÖKÇE'YE SAYGI
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Antalyalı Arkadaşların Dikkatine:

21 Mart 2009 Cumartesi günü, saat 15'te, ANSAN'da (Antalya Sanatçılar Derneği) Enver Gökçe'yi anma toplantısı vardır.

Konuşmacılar:

Metin DEMİRTAŞ
Vecihi TİMUROĞLU
Ali Ekber ATAŞ
Ahmet Zeki MUSLU
Ramazan TURGUT

Şiirseverlere ve insanseverlere duyrulur.

Not: ANSAN Kaleiçi semtine Kalekapı'dan hemen girişte bulunan çay bahçesinde bulunmaktadır.
Katılımcıların bal akan söyleşileriyle anıldı Enver Gökçe...

Ali Ekber Ataş konuşmasının bir yerinde "...artık ders kitaplarında sosyalist gerçekçi şair olarak yer aldığını görseydi..." diye bir tümce kurdu. Bunu ben de bu gün duydum. Vecihi Timuroğlu'nun Enver Gökçe'yi anlatma çabası içerisinde "Kerem ile Aslı" üzerine Kars ve Hatay illerindeki anılarından bahsettiği bölüm harikaydı. Bir başka yazımda anlatmaya çalışacağım. Şimdi zamanım yok...

Eğin'de Çit Köyünde Enver Gökçe adına bir ev müze haline getirilmiş. Buna da ayrıca sevindim. "Eğin Türküleri" hem yaygın hem de Enver Gökçe'nin bir eserinin adıdır.
"Eğin dedikleri bir küçük şehir
Ana ben garibem oy, çekemem kahir
Yediğim içtiğim de gülüm ağuylan zehir
İn gel ağam in gel paşam Eğinli misen?
Sılaya dönmeye yavrum yeminli misen?"

Enver Gökçe işte bu türkülerden damıttığı hüzün ve onurla işledi yaşadığı çağın sorunlarını. Devrimciydi. Sanatını halkına adadı. "Oyununu" halkı için oynadı!...

Şiir olmasaydı, türküler olmasaydı ben bu ülkede çıldırırdım herhalde. Ama Enver Gökçe olmasaydı belki şiir de yetmezdi aklımı yitirmemek için... Nazım büyük, o başka bir şey, ama Enver Gökçe çok daha başka bir şeydir benim için. Çok özgündür o!...

Yazık ki Antalyalı satranççılardan kimseyi göremedim bu anmada.

Tabi, satrançla şiirin ne ilgisi var değil mi?
Ömründe bir imge bile yakalamamış, bir dörtlük kurmamış bir insan hangi "kombinezonu" kurabilir ki? Böylesi kafalar satrançla şiirin ilgisini nasıl kursunlar... Satrancın Bilim spor yanları yanısıra "sanat" yanı neresidir acaba? Şiir yanı ya?... Satrancın şiir yanı var mıdır? Yok mudur?

"Kirtim kirt
Kirtim kirt
Kirtim kirt"...