Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Önemsiz önemli bilgiler
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Yalvaç Ural Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Öyle bilgiler vardır ki, ilk bakışta hiç üzerinde durmaz, “Öğrensek ne olacak?” deriz kendi kendimize. Ve bu tür bilgileri edinmediğimiz için bir yoksunluk duymayız. Ama günü gelip de onlara gereksinim duyduğumuz zaman, istesek de eksikliğimizi gideremeyiz. Çünkü bu tür bilgilerin çoğu yaşamdan öürenilen şeylerdir.

Genellikle, öğrenim gören insanlar, hiç okula gitmemiş insanlardan kendilerini daha bilgili sanırlar. Oysa bir çiçekçinin, bir balıkçının bizden o kadar çok bildiği şey vardır ki, şaşarsınız. Örneğin elinde sepetiyle çiçek satan bir kadın kadar kaçımız çiçek adlarını biliriz, ya da çiçeklerin görevini…

Bir gün sokakta tanıdığım bu kadınlardan biri, çiçek aldığımda bakalım ne diyecek gibilerinden, “Bir arkadaşıma yemeğe gittiğimi, bu nedenle de çiçek aldığımı,” söylemiştim. O zaman, “Kırçiçekleriyle yemeğe gidilmez!” demiş ve çiçeklerin görevlerini anlatmıştı bana: Jermen, nişana giderken götürülürmüş. Gül, bir sevgiliye… Hasta ziyaretine karanfille gidilirmiş. Özel günlere de lale gibi çiçeklerle. Ne yalan söyleyeyim, o güne kadar böyle kurallar olduğunu hiç bilmiyordum.

Bundan sonra daha dikkatli olacağım. Şimdi, yıllardan beri sahil kesiminde oturup da, bazı insanların neden balık alırken, aldıkları balığın adanı söylemeyip, “Şuradan bana da iki kilo verir misin?” dediklerini daha iyi anlıyorum.

Unutmayın, önemli birçok bilgiyi kitaplardan değil, çevremizden öğreniriz.
Şimdi söyleyin bakalım, içinizden kaç kişi on tane balık adı söyleyebilir, kaç kişi on balığı biçim olarak tanır? Kaç kişi on tane çiçek adı söyleyebilir? Baba ve annelerinize sorun bakalım, onlar bu konuda ne kadar bilgililer…

Çiçek ve Görevleri

Jermen nişan takısıdır
Gül ise sevgi sembolü
Çingene sepetinin süsüdür menekşe
Papatya kırların bekçesi

Baharın yakasına taktığı
Çiçektir gelincik

Çayır güzellikleri
Beyaz pembe mor sümbül

Soylu bir çiçektir kara lale
Hasta ziyaretçisi karanfil

Yukarıda alıntı yaptığım bilgileri, Milliyet gazetesinin her Pazar günü okurlarına ücretsiz verdiği, Milliyet Pazar ekinde okudum. Tabii tarihi 25 Ocak 2009 ama yine de Yazar Yalvaç Ural bey tarafından yazılan köşe yazısı çok hoşuma gittiği için, geçte olsa, sizlerle paylaşıyorum. Çok hoşuma gitti. Çünkü satranç turnuvasında başarılı olanlara, nasıl bir çiçek hakkında benim bir bilgim yok! Bilgisi olan varsa ve bunu benimle paylaşırsa sevinirim.
Fenerli1907 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Ona bakılırsa bizde de çiçekçinin bilmediğiçok şeyi biliyoruz Smile

ErcanAvanoglu Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Güldürdünüz beni verdiğiniz cevapla. İşte fiziksel engelli olduğum için yemeğimi gazete kağıdı üzerinde yerim. Bu köşe yazısını okurken, aklıma bu geldi. Tabii en son 1995 yılının Kasım ayında düzenlenen Çocuk Evleri Satranç Turnuvasına katıldım. o zamandan beri hiç satranç turnuvasına katılmadığım için, satranç turnuvasında başarılı olanlara çiçek veriliyor mu bilmiyorum? Tek, bildiğim Aktif Satranç Forum sayesinde her geçen gün kendimi geliştirmem! Yani, kitap okuyarak değil, başkalarıyla fikir alışverişi yaparak yeni bilgiler ediniyorum. Yazar Yalvaç Ural, bu yönden haklı değil mi?

Yukarıda alıntı yaptığım cevap mesajı üyesi olduğum Aktif Satranç Forum'dan yaptım. Tabii verdiğim cevap üyesi olduğum Özgür Satranç Forum içinde geçerli. İnşallah bilgisayarımda sorun çıkmayacak ve başkalarıyla bilgi paylaşımı yapmaya devam edeceğim!