Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Eurovizyon'da İkincilik
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Türkiye, "We Could Be The Same" adlı parçayla eurovizyon şarkı yarışmasında 170 oy alarak ikinciliği kazanmış. Vakti zemanında "Aman petrol canım petrol" diyorduk. Şimdiki mesajımızdan birşey anlamadım ama farketmez ikincilik büyük başarı demektir.

Dostumuz Almanya "Satellite" adlı yapıtla 246 oy alarak açık ara farkla birinciliği kazanırken; komşumuz Romanya "Playing With Fire" adlı eserle 162 oyla hemen ardımızdan üçüncülüğü kapmış.

Eeeee, satranca fazla dalınca, ne olup ne bitiyor çok geç öğreniyoruz.

kg,
31 Mayısta Alman Devlet Başkanı istifa ettiydi.

Şimdi de Savunma Bakanı.

Alıntı:Merkel: Guttenberg'in istifa kararından üzüntü duydum

aa - 01.03.2011 - 16:55

Almanya Başbakanı Angela Merkel, doktora tezinde intihal yapmakla eleştirilen Savunma Bakanı Karl-Thoedor zu Guttenberg'in istifa kararından dolayı üzüntü duyduğunu, ancak kararını anlayışla karşıladığını söyledi.

Merkel, başkent Berlin'de Başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Guttenberg'in Alman Silahlı Kuvvetleri'nde önemli bir reformu başlattığını ve bu reformun sürdürüleceğini belirterek, "Guttenberg'in istifa kararından dolayı üzüntü duydum, ancak anlayışla karşılıyorum. Ben de ülkedeki bir çok insan gibi üzüntülüyüm" dedi.

Eski bakanın siyasi kabiliyete sahip bir insan olduğunu ifade eden Merkel, Guttenberg'de insanların kalplerine ulaşma yeteneğinin de bulunduğunu kaydetti.

Merkel, ülkeye yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ettiği Guttenberg'in, doktora tezi ile ile ilgili iddiaların aydınlatılması için yeterli güce sahip olacağına da inandığını söyledi.

Yeni Savunma Bakanının kim olacağı konusunda açıklama yapmayan Merkel, bugün bunu konuşmanın zamanı olmadığını, yeni bakanın yapacakları görüşmelerden sonra kısa bir süre içinde belli olacağını, o zamana kadar Guttenberg'in görevi geçici olarak sürdüreceğini kaydetti.

Merkel, Guttenberg'in istifasının kendisi için sürpriz olup olmadığının sorulması üzerine de, bunun kendisi için sürpriz olduğunu, ancak bilim dünyasının kaygılarını da anladığını ifade etti.

Almanya Dışişleri Bakanı ve Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Guido Westerwelle, Guttenberg'in istifa kararının, iddiaların sonucundan kaynaklanan bir karar olduğunu, Guttenberg'in yerine kimin getirileceği konusunun Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) konusu olduğunu belirtti.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de, Guttenberg'in istifasından üzüntü duyduğunu, ancak kararını saygı ile karşıladığını, yeni bakanın kim olacağına Başbakan Merkel'in karar vereceğini söyledi.

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer, Guttenberg'in istifasını kendileri için "acı bir adım" olarak nitelendirerek, tüm CSU'nun üzgün olduğunu ifade etti.

Ana muhalefet partisi Sosyal Demokrat Partinin (SPD) Federal Meclis Grubu Başkanı Frank-Walter Steinmeier ise Guttenberg'in istifasının kaçınılmaz olduğunu, bu olaydan dolayı siyaset kurumunun inanılırlığını yitirdiğini söyledi.

SPD Alman Federal Meclisi Üyesi Thomas Oppermann, istifanın kaçınılmaz olduğunu ve zamanının çoktan gelmiş olduğunu belirterek, Başbakan Merkel'in de bu olaydan dolayı imajının zedelendiğini ve inanılırlığının zarar gördüğünü ifade etti.

Sol Parti Federal Meclisi Grubu Başkanı Gregor Gysi, Guttenberg'in istifasını, doktora tezinde yaptığı hataların bir sonucu olarak değerlendirirken, Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, istifanın gecikmiş bir karar olduğunu söyledi.

Roth, Guttenberg'in istifa konuşmasındaki tutumunu da eleştirerek, Guttenberg'in hala medyanın eleştirel sorularından kaçındığını kaydetti.

Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu eşbaşkanları Renate Künast ve Jürgen Trittin, Guttenberg konusunu Başbakan Merkel'in sonunda kadar geçiştirmek istediğini, bu nedenle imajının zedelendiğini belirterek, Merkel'in, bu tutumuyla demokratik kurumlara da zarar verdiğini savundu.

Birkaç ay daha bekleyelim bakalım, belki gerçek nedenini öğreniriz.

Dr Harun Taner
Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 56'ncı Eurovision Şarkı Yarışması'nın dün gece yapılan yarı finalinde Türkiye'yi temsil eden Yüksek Sadakat, ilk 10'a giremeyerek finalist olamadı. Türkiye uzun bir aradan sonra ilk kez Eurovison şarkı yarışmasının finalinde yer almayacak. Dün gece TRT'de canlı olarak yayınlanan yarı final yarışmasında finale yükselen 10 ülke şöyle: Sırbistan, Litvanya Yunanistan, Azerbaycan, Gürcistan, İsviçre, Macaristan, Finlandiya, Rusya ve İzlanda. Yüksek Sadakat'in kaç puanla ilk 10' giremediği perşembe günü belli olacak. 12 Mayıs gecesi ikinci yarı final, 14 Mayıs gecesi de final yarışması yapılacak.