Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Satrançtan esinlenen ilginç bir oyun: Arimaa
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayın Forumlular,

3 yaşından beri satranç oynuyorum ve her ne kadar yaşantımın yoğunluğu pek elvermese de, her fırsatta arkadaşlarımla oynayarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Yakın zamanda keşfettiğim satrançtan esinlenen güzel bir oyunu size tanıtmak istiyorum. Kasparov'un Deep Blue'a yenilgisi üzerine Omar Syed adlı bilgisayar programcısı, satranç takımıyla oynanabilecek, insan aklının güçlü yönlerine hitap eden fakat bilgisayarın zorlanacağı bir oyun icat etmeye koyuldu. Yarattığı oyuna, oğlunun "Amir" isminden esinlenen "Arimaa" ismi koydu.

Her yıl en iyi insan oyuncuları, en gelişmiş bilgisayar programına karşı internet üzerinden özel bir maç oynar. Bilgisayar kazanırsa programcısı 10.000 dolar kazanır. 2004'ten beri bu ödül sunuluyor, şimdiye kadar kazanan olmadı.

Bazı linkler vereyim:
* Arimaa resmi web sitesi (İngilizce)
* Vikipedi'deki Arimaa sayfası (Türkçe)
* Oyun kurallarını anlatan kısa video (Türkçe)

Elbette bu forumun asıl amacı satrancın ilerletilmesi, fakat sandım ki satranç oyuncuları satrançla yakın bağlantıya sahip bu ilginç oyundaki gelişmelerle de ilgilenebilir. Hele Türkiye satranç alanında dünyaya önderlik yapan ülkelerden biri olduğu için bu güzel oyunu Türkçe olarak da tanıtmaya çalışıyorum, umarım bu sitede bu şekilde bahsetmemi uygun bulursunuz.

Teşekkür ederim.