Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Avni Katipoğlu'nun eleştirisine yanıt
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Avni bey çok seyrek yazı yazar.Bu defa her nasılsa İstanbul'da oturan tanınmış satrançcıların olimpiyat alanını ziyaret etmemiş olmasını eleştirdi.
Katipoğlu'nun mesajı şöyledir:
İSTANBUL'DA AYAKLARININ DİBİNDE OLİMPİYAT YAPILIYOR. SATRANÇ ANTRENÖRÜ ARKADAŞLARIMIZDAN BİRKAÇ
ARKADAŞIMIZ DIŞINDA ZİYARET EDENİ PEK GÖREMEDİM. BUNU ELEŞTİRİ OLARAK YAZIYORUM. HİÇ Mİ İLGİNİZİ
ÇEKMEDİ? Avni Katipoğlu
Olimpiyata neden gitmediğimizi yanlış değerlendirdiniz.
Siz belki iyimsersiniz, biz kötümseriz.08.00-18.00 arası çalışan bir kimse oraya gelmek istediği takdirde saat 20.00 ye doğru turnuva alanına yaklaşmış olacaktır.Sorun bununla bitecek midir?Geldiğimiz takdirde içeri alınmama ihtimali vardır.Çünkü yılların sporcusu Can Arduman'ın Basın kartı ile girebildiği bildirilmektedir.
Bizi Olimpiyata çağıran yazıyı yazmadan önce iyi düşünün ve sonra çağırın..Seyirciye hangi koşulda izin verileceği önceden yeteri kadar duyurulmamıştır.Ben Türk Satrancının nabzını her saniye dinliyorum.Olayları izliyorum.Siz 10 yılda bir yazı yazıyorsunuz ve
eleştirilecek en son kimseleri eleştiriyorsunuz.
Bir yazı yazıp eleştirecek bir konu bulduğunuz için yine de kutlarım.Bazıları hiç yazı yazmıyor.
İçeri girmemizi garanti edersiniz son tura gelebiliriz.İlgimiz var.Ama gelmeyişimizin de nedenleri var.Sizin ilginizin de Olimpiyat ile sınırlı kalmaması ortak dileğimizdir.
Ateş Ülker

firatsalepci

2000 yılındaki olimpiyatlara,İstanbul'u hiç bilmediğim halde,İzmir'den tek başıma kalkıp gitmiştim.O meşhur oyuncuları görme fırsatını kaçıramazdım.O maçları canlı canlı izlemek,ustaların hamle yapışlarını izlemek gerçekten olağanüstüydü.Salon güzel dizayn edilmişti,izleyici içeri alınıyordu.Bildiğim kadarıyla hiç bir sorun yaşanmadı.

Aradan 12 yıl geçti ve satrancın üzerindeki yasaklar git gide artmakta.2012 Satranç olimpiyatlarına izleyicinin alınmayacağını duyunca hayal kırıklığına uğradım ve planladığım olimpiyada gidişimi iptal ettim.

Ne gerekçeyle izleyici alınmadığını bilmiyorum fakat 2000 yılında bu açıdan başarılı bir şekilde yapılmış aynı organizasyon varken,ben bu yasağı kabul etmiyorum.Satrancı daha popüler bir spor yapmak için uğraşıyoruz ama kapalı kapılar arkasında,oyuncuları saklayarak,satrancın görselliğini bitirerek bu spora zarar veriyoruz.Olimpiyadı canlı canlı izleyemiyceksem niye kalkıp oraya gideyim.İnternetten sanal olarak zaten takip edebiliyorum.Ha İstanbul'da olmuş olimpiyat,ha başka bir ülkede.
Furat Salepçi'nin söylediklerine imzamı atarım. Dilediğiniz maçları aynı anda ev konforunda takip etmek varken turnuva alanına gitmek, buna karşılık sadece birkaç masayı izleyebilmek oldukça zorlayıcı bir durum. Teknoloji sağ olsun, dünyanın her yerinden büyük turnuvalar bilgisayar aracılığı ile saniyesi saniyesine takip edilebiliyor.
Yaşım oldukça ileri olmasına rağmen katıldığım turnuvalarda maçım erken bitince ayakta saatlerce diğer masaları izlerim.
Benim için oldukça keyif verici olmaktadır.
Bilgisayar ortamında izlemek ise bana çok soğuk gelmektedir.

Forum yöneticisine sorum : Son 3 yorum farklı zamanlarda yazılmasına rağmen saat olarak 18.06 olarak belirtilmiş.
Sebebi nedir acaba ?
İzleyicilerin koridorlarda dolaşmalarına izin verilseydi sizinle aynı fikirde ollurdum Feti Bey. Ancak maalesef kısıtlı bir tribün alanı ayrılmış. Sadece ilk 7-8 masanın birinci masaları net olarak izlenebiliyordu. Ekranlar haricinde diğer masaları görmek olimpiyatlarda mümkün değildi. Satrancın izlenebilirliğini artırmaya yönelik çabaları samimi bulmuyorum. Bu tip yasaklar seyirciyi ancak bilgisayar ekranına yönlendirir.
Bu arada bende mesajların saatleri farklı olarak gözüküyor.
Oyunlar seyredilebilmeli mi?çok önemli bir sorudur.Eğer Satranç bir Spor dalı ise, Sporun tanımında olması gereken bazı özellikler vardır.Herkesin aynı zamanda başlaması gerektiğini savunan anlayış,Sporda seyircinin olması gerektiğini de kabul etmelidir.Ne yazık ki sessiz ortamın sağlanmasındaki güçlük, seyircisiz oynatma uygulamasını haklı çıkarmaktadır.Sorunun çözüm yolu Olimpiyat gibi önemli etkinliklerde seyircilerin pencereli salonlar dışından yarışma alanını görebilmeleridir.Seyircilerin oyun alanını görebilmeleri gereklidir.Bunu gerekli kılan bazı nedenler vardır.
Bu arada okurların yazıların yazılma saatlerine takılmamalarını tavsiye ederim.Önemli olan buradaki görüşleri dinlemek ve sonra kendi görüşünü bildirmektir.Dikkat edersiniz benimle aynı görüşü paylaşmayanlara dahi büyük tepki vermiyorum.Ama biz Olimpiyat alanına gidememekten dolayı şikayetçi olmamışken,gidebilenlerin bu durumu Türk milletine şikayet olarak yansıtmaları veya böyle bir eleştiri yapmaları çok acıdır.Bunun esas nedeni birçok üyemizin kendi Dünyasında yaşaması ve Satranç Dünyasında olandan bitenden haberleri olmamasıdır.Hem uzun yıllar konuşmayacaksın, hem de konuştuğun zaman en son eleştirilecek olanlara dokunacaksın!Buna izin verilemez!