Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Düşlerim yıkıldı -- Bekle beni İstanbul
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Bugün aldığım bir malumat ile bütün düşlerim yıkıldı. Halbuki Güzeloba
Satranç Derneğini ve dahi Merkezini kuraraktan Antalya'nın bu güzide
mahallesini de satranç etkinlikleri yapılan ilçelerden kılacaktım. Halbuki
dünkü konuşmamda bu paranın bir kısmını satranç etkinliklerine
vakfetmekten dem vuruyordum. Heyhat! Bana kalan 50 000 lira civarındaki
miras meğerse çoktan iç edilmiş. Miras daire satılmış; içinin dekorasyonu
yapılıyormuş; içine de daireyi satın alan kişi taşınmış. Avukata telefon ettim,
durumu anlattım. Yapacak bir şey yok dedi. Bizzat gidip savcılığa suç
duyurusu yapmalı, tespit tutanağı tutturmalısınız. 155 nolu polisi aradım.
Beni yöre karakoluna yönlendirdi. Durumu bir kez daha anlattım. Bu hukuki
bir mesele. Biz sizin haklı olup olmadığınızı bilemeyiz. Bizzat İstanbul'a gidip
en yakın karakola gitmeli ve evrakınız ile başvurmalısınız. dedi. Yahu dedim
üç aylık soğuk algınlığını daha yeni atlattım. Bir İstanbul seyahati yapacak
durumda hiç değilim. Buradan şikayette bulunmam olanağı yok mudur?
El cevap: cık! Son olarak da bir emlakçıya durumu izah ettim. Neyse ki o
içime su serpti: Merak buyurmayınız, hemen dava açar, size miras kalan
dairede oturandan geriye dönük olarak kira parasını da talep edersiniz!
Satranç doktrininde kuramsal yenilikler keşfetmek talla çok daha kolaydır!

Gelecek hafta Fransız Devlet Başkanı Türkiye'ye geliyormuş. Başka seçenek
kalmadı: 160 milyon avroluk alacağımı ondan istemeli. Ama nasıl? Koskoca
devlet başkanından para istemek binbir çeşit prosedüre tabidir. Altı gün
düşüneyim, mutlaka bir yol bulurum, aksi takdirde Güzeloba Satrancını
karanlık günler bekliyor sayın satrançseverler.

Dr Harun Taner
Pardon?

Duyamadım?

Biz bir aileyiz mi dediydiniz?

Dr Harun Taner
Fevzi Değirmenci taşı gediğine koymuş:

Alıntı:Harun Bey Fransız Cumhurbaşkanı'ndan para isteme konusunu yazınca
aklıma şu meşhur hikaye geldi. Belki doğru belki değildir bilmiyorum ama
biz de Ravi'nin yalancısıyız.

Fatih Sultan Mehmet saraydan çıkıp askerleri ve maiyetiyle giderken bir
dilenci yolunu kesmiş.

"Ey Padişahım şu kardeşine para ver, biraz ihsanda bulun"

Fatih sormuş: "Biz seninle nerden kardeş oluyoruz?"

Dilenci: "Ey Fatih biz hepimiz Adem'le Havva'nın neslinden gelmedik mi,
Onların çocukları değil miyiz?"

Bunun üzerine Fatih çıkarıp bir akçe vermiş. Dilenci sormuş: "Sultanım öz
kardeşine sadece bir akçe mi uygun görüyorsun?

Fatih yanıtlamış: "Sen bununla idare et, sesini de çıkarma. Diğer kardeşlerimiz
duyarsa sana bu kadar da kalmaz.

Big Grin Big Grin Big Grin
Bugün tekrar sordurttum, yeni hesaba göre yirmi yıllık anaparanın faizini de
katarsak alacağım 198 milyon avroya baliğ olmuş. Daha sonra bir biçimde
ulaştığımız Fransız heyetin derdimizi dinlemeye zamanı yoktu. Son çare,
Fransız Devlet Başkanını icraya vermek gibi görünüyor, sayın satranççılar.

Uğraşsın dursun anaparasını sattığım,

Dr Harun Taner
Demek benim paramı vermezsin, gör başına geleni.

Alıntı:'Arap diplomasisi' fiyaskosu koltuktan etti

EMRE DEMİR PARİS - 28.02.2011

Arap devrimine sessiz kalması sebebiyle eleştirilen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, diplomatik başarısızlığın faturasını Dışişleri Bakanı Michele Alliot-Marie'ye kesti.

Tunus ve Mısır'da yaşanan ayaklanmalar sırasında arka arkaya skandallara sebep olan Alliot-Marie'nin yerine Savunma Bakanı Alain Juppe'nin gelmesi bekleniyor.

Sarkozy'nin geleneklerin dışına çıkarak Ankara ziyaretine Alliot-Marie'yi götürmemesiyle başlayan söylentiler dün resmiyet kazandı. 3 ay önce sol kökenli Bernard Kouchner'den görevi devralan Alliot-Marie'nin, Fransa'nın G-20 dönem başkanlığında yapacağı dış politika atağının mimarı olması bekleniyordu. Ancak, 3 ay boyunca sadece yolsuzluk skandalları ve diktatörlerle kurduğu yakın ilişkilerle gündeme gelen Alliot-Marie hayal kırıklığına neden oldu. Fransız basını, Sarkozy'nin tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşayan Fransız diplomasisinin toparlanması için daha önce başbakanlık ve dışişleri bakanlığı da yapan Alain Juppe'yi tercih ettiği belirtiliyor. Journal du Dimanche gazetesi dış politikadaki başarısızlık ve skandallarla ilgili eleştirilerin kendisine yönelmesi nedeniyle Sarkozy'nin kabinedeki en deneyimli bakanı Alliot-Marie'nin siyasi kariyerini sona erdirdiğini savundu. 1986'dan bu yana çeşitli sağ hükümetlerde 12 yıl boyunca bakanlık yapan Alliot-Marie'yi koltuğundan eden skandallar silsilesi 11 Ocak'ta Tunus'un devrik lideri Zeynel Abidin bin Ali'ye olayların bastırılması için Fransız polisinin destek verebileceği önerisiyle başladı. Alliot-Marie'nin isyanların sürdüğü bir dönemde Tunus'ta tatil yaptığını ortaya çıkmasıyla muhalefetin istifa çağrıları büyüdü.

Dr Harun Taner
Big Grin
gmramazan2500 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Big Grin

Oh, oh, gül bakalım, Ramazan. Bol neşeli günler dilerim.

Dr Harun Taner
Alma Harun'un ahını
Çıkar şaheste şaheste

Alıntı:Fransa tarihinin en büyük çaplı dijital saldırısına uğradı
Fransız Hükümeti tarihinin en büyük çaplı siber saldırısına uğradı.

08 Mart 2011 Salı, 10:15:56

Saldırının ardından Fransız Maliye Bakanlığı, bakanlıkta bulunan 170bin bilgisayardan 10bin'ini hafta sonu güvenlik operasyonu çerçevesinde devre dışı bıraktı.

AFP'ye göre Fransız resmi makamları, hackerların Maliye Bakanlığı'na yaptıkları saldırının Çin'deki internet adresleri kullanılarak yapılan "muazzam boyutta" bir saldırı olduğunu söyledi.

Fransa Bütçe Bakanı Francois Baroin hackerların gelişmiş ve yükselen piyasalara sahip ülkeleri kapsayan G20 toplantısıyla ilişkili dökümanları hedef aldıklarını söyledi. Saldırının hedefi olan Fransa ise G20'nin bu sene başkanlığını yürütüyor.

Europe 1 radyosuna konuşan Baroin saldırıyı "muazzam boyutta" olarak adlandırdı ve "muhtemelen Fransız devletine ait bilgisayar sistemine bu ölçekte bir saldırı ilk defa gerçekleştirildi" dedi.

Başkan Nicolas Sarkozy G20 başkanlığı sırasında, son küresel ekonomik krize yol açan dengesizliği ortadan kaldırmak adına dünya finans ve ticaret sisteminde reform yapma girişimleri içinde.

Maliye ve Bütçe Bakanlık'larının genel sekreteri Dominique Lamiot, Aralık ayında Fransız finans bakanlığına yönelik yapılan saldırılar nedeniyle " Bakanlık, güvenlik sistemini önemli ölçüde güçlendirmek zorunda kalmıştı" dedi.

Habere göre Paris Match dergisine konuşan, adını vermek istemeyen, üst düzey bir yetkili(bu son saldırıda) gasp edilmiş dökümanların Çin internet adreslerine yönlendirildiğini söyledi. Lamiot saldırıda Bakanlık Merkez Hizmet Birimi'ndeki 100 bilgisayarın "gizliliğinin ihlal edildiğini" fakat hackerların kişileri hedef almadığını söyledi.

Hackerların İçişlerini ilgilendiren belgelerden ziyade "uluslararası konular" ile ilgilendiklerini söyledi.

Fransız Ulusal Bilgi Teknolojileri Güvenliği Genel Müdürü Patrick Pailloux da Paris Match'a verdiği röportajda Hackerların G20'nin başkanlığını üstlenen Fransız Başkanlık belgeleriyle ve uluslararası ekonomik durumlarla ilgili dökümanlarla ilgilendiklerini vurguladı.

"Bu işe bulaşan kişiler kararlı profesyonellerdi ve organize olmuşlardı. Fransız devletine yönelik bu ölçek ve büyüklükteki ilk siber atak" diye de ilave etti.

Bakanlık Fransız gizli sevrisinin duruma el koyması için resmi bir şikayette bulundu.

Daha bunlar uvertür. Sizi Nostradamus bile kurtaramayacak!

Dr Harun Taner