Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Güreş Federasyonunda görev dağılımı
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Güreş Federasyonunda görev dağılımı

16.05.2011 - 20:56

Güreş Federasyonunda 7 Mayıs'ta gerçekleştirilen olağanüstü seçimli genel kurulda seçilen yönetim kurulu, görev dağılımı yaptı.

Başkanlığa Bekir Çeker'in seçildiği federasyonda, başkan yardımcılıklarına Kadir Haberdar (Basın-medya sorumlusu) ile Serdar Korkusuz ve Ahmet Tunç getirildi.

Yönetim kurulundaki görev dağılımları şöyle:

Abdullah Karadağ (Asbaşkan serbest stilden sorumlu)

M. Akif Karaosmanoğlu (Asbaşkan yağlı ve karakucaktan sorumlu)

Hüsnü Oral (Asbaşkan bayan milli takımdan sorumlu)

Fatih Uzun (Asbaşkan grekoromen stilden sorumlu)

Sedat Aksakalı (Yönetim Kurulu Üyesi hukuk kurulundan sorumlu)

Mevlüt Kocadağ (Yönetim Kurulu Üyesi organizasyon komitesinden sorumlu)

Abdullah Şanlı (Yönetim Kurulu Üyesi Sağlık Kurulunda Sorumlu)

Gürsel Yıldız (Yönetim Kurulu Üyesi genç milli takımlardan sorumlu)

İsmail Köse (Yönetim Kurulu Üyesi eğitim ve bilim kurullarından sorumlu)

Mehmet Sami Uzun (Yönetim Kurulu Üyesi ar-ge'den sorumlu)

Mustafa Çakır (Yönetim Kurulu Üyesi onur kurulundan sorumlu)
Yeni kurulacak Spor Bakanlığı'nın yapısı şekilleniyor

18.05.2011 - 10:06

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, hükümetin Gençlik ve Spor Bakanlığı kurulması konusundaki kararını desteklediğini belirterek, ''Yeni bir bakanlıkla Türk sporunun çok daha ileriye gideceğini düşünüyorum'' dedi.

Yeni bakanlıkla ilgili olarak hükümetin irade belirttiğini ifade eden Akgül, ''İki gün önce hazırlanan Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) Taslağı gördüm. Herşey hazır gibi. Bugünlerde açıklanabilir. GSGM, Spor Genel Müdürlüğü ve Gençlik Genel Müdürlüğü olarak ikiye bölünüyor'' diye konuştu.

Kendisinin konumunun önemli olmadığına dikkati çeken genel müdür Akgül, şunları söyledi:

''Sonuçta her iki genel müdürlükte bakanlığa bağlı olacak. Bürokratların konumu önemli değil. Hükümet orada istediği tasarrufu kullanır. Benim görevime devam edeceğim konusunda ben birşey söyleyemem. Her zaman için hükümetin görevden alma ve göreve getirme tasarrufu var. Buna bizler birşey diyemeyiz. Bizim görevimiz verilen görevi en iyi şekilde yapmak. Bakanlık kurulduktan sonra da görev verilirse en iyi şekilde yapmaya çalışırız. Şu anda da hükümet bizi görevden alabilir. Bunun için yeni bir bakanlık kurulması gerekmiyor. Bizim derdimiz bunu sorgulamak değil, Türk sporu için ne getirir, ne götürür onu sorgulamak. Orada da ben güzel şeyler olacağını düşünüyorum. Yeni bir bakanlıkla Türk sporunun çok daha ileriye gideceğini düşünüyorum.''

-''İŞLEYİŞ DEĞİŞMİYOR''

Bakanlığın kurulmasıyla işleyişte herhangi bir değişiklik olmayacağını vurgulayan Yunus Akgül, ''Müstakil bakanlık olduğu için bazı kolaylıklar olacak. Daha kolay hareket edilecek. Müstakil bakanlıkların bazı avantajları var. Herkes merakla bekliyor. Ne olur, ne biter. Ben Türk sporu için iyi olacağı kanaatindeyim'' şeklinde konuştu.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde gençlik kavramının da bulunduğunu, ancak bunun sporun arkasında kaldığını belirten Akgül, sözlerini şöyle tamamladı:

''Sanki herşey spormuş gibi bir görüntü var. Spor mutlak surette gençliğin önüne geçiyor. Gençliğin bir sürü problemleri var. Sporun dışında o kadar çok yapılması gereken şey var ki. Gençlik ve spor aynı çatı altında olduğunda spor daha popüler olduğu için ve etkin olduğu için o konular daha sönük kalıyordu. Ayrı bir genel müdürlükle gençliğin spor dışındaki etkinliği ile ilgili daha iyi bir süreç yaşanacaktır. Bizden önce gençliğe ayrılan pay yüzde bir bile değildi. 1-1,5 trilyon lira bir rakam ayrılıyordu. Gençlik Dairesi Başkanlığı'nın bütçesini bu rakamdan şu anda 25 milyona çıkarttık. Yine de yeterli değil. Türkiye'yi hiç görmemiş 3. nesil Türk gençlerinin Avrupa'dan, Türkiye'ye getirilmesi konusunda bir proje başlattık. Öyle bir tuttu, öyle bir istek var ki Avustralya'daki gençler bunu duymuş, Türkiye'ye gelmek için can atıyor. Ama bu ciddi bir bütçe gerektiriyor. Türk kültürünü dışarıda yaşayan gençlerimize mutlak surette tanıtmamız gerekiyor. Bu bakanlık bunu çözecektir. Bakanlığın kurulması olumlu olacaktır.''