Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Abdullah İlhan'ı Saygıyla Anıyoruz.
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
http://9eylulsatranc.biz/tum-ana-sayfa-h...andik.html

http://9eylulsatranc.biz/sizden-gelenler...yoruz.html

Söylemek istediklerimi ifade eden şeyleri düşünüp, tartıp yeniden söylemektense, internetten linkleri araştırmayı ve eklemeyi uygun buldum. Benim anlatmak istediğimi hemen hemen daha önce de birileri anlatmışlar, kaydedip, yayınlayıp herkesin kullanımına sunmuşlar. Bu ve bunu gibi pek çok güzel çalışmaları için 9 Eylül Satranç Kulübü Başkanı Sayın Özlem Göktoğan'ı da kutlamalıyız.

Satrançla haşır neşir olup, bir yaşam felsefine, misyona ailecek gönüllü olmamız üzerinden 5 yıldan fazla zaman geçti. Satranç serüvenimiz Rahmetli Abdullah İlhan dostumuz ile tanışınca başlamış ve DSM'nin güzel organizasyonlarıyla tutkuya dönüşmüştü. Kabul etmeli ki, artık ikisi de sadece çocukların, ve büyüse de hep çocuk kalabilenlerin hayallerinde yaşıyorlar. Manisa'lı dostlarımızın satranç sevgimize katkılarını da asla unutamayız. Güzel an'ları uc uca ekleyince çok güzel bir serüvendi.

Bu misyonu, bu camiaya karşı gönüllü görevlerimizi bu güne kadar olabildiğince iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığımıza inanıyorum. Kızım da kendisine verilen emeklerin hakkını satranç masası başında elinden geldiğince en iyisiyle verdi. Abdullah Hoca'nın anısını ve özlemlerini, umutlarını yaşatan güzel turnuvalarda yer aldık. Hayallerinin gerçekleştiğini gördük, belgelenmesi, arşivlenmesi için de çalıştık.

Hoca lakabı mesleğim olduğu için değil Abdullah İlhan'dan yadigar kaldığı için satranç ortamında takma adımdı. Bu da bu adla son yazım, Çünkü; yorulduk...

Her güzel şeyin bir sonu var. Sevgili arkadaşım Hüseyin Aktaş güzel yazılarıyla damarıma basmazsa Smile ve Abdullah Hoca'dan yadigar öğrencilerine, çocuklarımıza sataşılmazsa, çok çok mecbur kalmadıkça hayata dair konular dışında burada yazmak da istemiyorum. Deniz Esen de esmedikçe aynen benim gibi düşünüyor. Ailecek biriktirdiğimiz anılar ve belgeleri ilerde bir şekilde satranç toplumu yararına paylaşırız.

Bir yıl önce bu gün forumdan mesaj göndererek "Amcacım, senin, hocamı unutmayacağını biliyordum" diyen güzel insan, bu misyon artık sen de ve Abdullah Hoca'nın tüm güzel öğrencilerinde. Göreyim sizi, şimdi olduğu gibi yine satranç da ve yaşamınız da en iyiyi, en güzeli üretmeye devam edeceğinize, her zaman doğrudan yana olacağınıza içtenlikle inanıyorum. Esen Kalın.

Ümit Karşıyaka
"Bir şafaktan bir şafağa
Bir akşamdan bir akşama
Merhaba demeden daha
Bu gitmeler gitmek değil
Eğil salkım söğüt eğil"

Eğil Hoca Eğil,
Eğil de çocuklar ebişsin sırtınaSmile))
Dur seni azıcık da Ümit olarak dövelim hele; Sen misin bunca yıldır bunca mileti peşinden koşturan?
"Ümit" ha?
Hadi bize Pandora'nın kutusunu anlat, Pandora seni hangi uçuruma düşürmüştü, sen nasıl çıkıp geldin oradan?
Haydi bize "ümit" nedir onu anlat da öyle git...
Smile
Bir şiirde benden:

Masalların Masalı

Su başında durmuşuz,
çınarla ben.
Suda suretimiz çıkıyor,
çınarla benim.
Suyun şavkı vuruyor bize,
çınarla bana.
Su başında durmuşuz,
çınarla ben, bir de kedi.
Suda suretimiz çıkıyor,
çınarla benim, bir de kedinin.
çınarla bana, bir de kediye.
Su başında durmuşuz,
çınar, ben, kedi, bir de güneş.
Suda suretimiz çıkıyor,
çınarın, benim, kedinin, bir de güneşin.
çınara, bana, kediye, bir de güneşe.
Su başında durmuşuz,
çınar, ben, kedi, güneş, bir de ömrümüz.
Suda suretimiz çıkıyor,
çınarın, benim, kedinin, güneşin, bir de ömrümüzün.
çınara, bana, kediye, güneşe, bir de ömrümüze .
Su başında durmuşuz.
Önce kedi gidecek,
kaybolacak suda sureti.
Sonra ben gideceğim,
kaybolacak suda suretim.
Sonra çınar gidecek,
kaybolacak suda sureti.
Sonra su gidecek
güneş kalacak;
sonra o da gidecek...
Su başında durmuşuz.
Su serin,
Çınar ulu,
Ben şiir yazıyorum.
Kedi uyukluyor
Güneş sıcak.
Çok şükür yaşıyoruz.
Suyun şavkı vuruyor bize
Çınara bana, kediye, güneşe, bir de ömrümüze.......
Nazım HIKMET

Su başında durmuşuz,
çınar, ben, kedi, güneş, bir de ömrümüz. ?

İyi dileklerimle...
Satranç Analitik düşünceye dayalı bir faaliyettir. Satranç öğrenen ve oynayan kişinin belli düzeyde mental zekası olması lazımdır. Bu faaliyeti öğrenmek ve ilerletmek de yine zihinsel kapasiteyi arttırmaya dönük yararlar sağlar. Satranç çalıştırıcıları eğitim sırasında öğrencilerine sistemli düşünmeyi öğretirler.

Ancak insan sadece mantıksal yapıdan oluşmamıştır. Beynin sağ lobu; analitik düşünce, mantık, fen ve matematik, lisan gibi fonksiyonlarda etken iken sol lob; sezgi, sanat, ritim ve müzik, duyguların alınıp ifade edilmesinde etkendir. Dengeli bir eğitim her iki lobu devreye sokmakla mümkündür.

Abdullah İlhan’ı şahsen tanımak kısmet olmamakla birlikte hayat hikâyesinden ve saygınlığından çıkarttığım sonuç; mantık ve duygu ilişkisini birlikte başarı ile yürütmüş olmasıdır.

Eğitmen bilgisinden dolayı kibir duymamalıdır (Aslında herkes). Yarınlarımız emanet edeceğimiz en değerli varlıklarımız çocuklarımızı mental yönden yarınlara hazırlayan eğitmenlerimizin onları duygusal yönden de uyararak kendilerini değerli hissetmelerini sağlaması gerekir. Çocuklarımızın yapmacık değil gerçekten kendilerini seven ve değer veren Abdullah İlhan gibi çalıştırıcılarının bol olması dileklerimle