Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Sn. Selçuk Aydın ve Özgür Satranç Forumu Üyelerine Duyurulur
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
Sayın Selçuk Aydın ve Özgür Satranç Forumu Üyelerine,

Sayın Selçuk Aydın; Forum Üyelerine eleştiri sınırlarını aşan ve alaycı ifadeler içerikli yazıları sebebiyle UYARI CEZASI almıştır.

Bu tutumun devamı halinde kendisine SÜRELİ UZAKLAŞTIRMA CEZASI verilecektir.

Duyurulur.

Özgür Satranç Forum Yönetimi
Konuyla ilgili olan,

Satranç ve Alkol, Satranç Kamu Oyunun Dikkatine, Forum yöneticilerinin dikkatine, Forum da Hoşnutsuzluk Yaratan Yazılar, "Sıradan" Bir Forum Üyesine.. ve Potpuri başlığını taşıyan konular kaldırılmıştır.

Bilgilerinize.
Sakıncası yoksa "Sıradan bir forum üyesine" başlıklı yazımı bana özel mesajla gönderebilir misiniz Abdullah Abi? Selamlar..
Bu geç kalınmış cezadan dolayı forum yönetimini kutlarım.
Bazı yazıların kabul edilebilir sınırları aştığını kabul ediyorum.Forum yönetiminin bu yazıları kaldırma kararı doğrudur.Ben neden sınırları zorlamaya başladım?Bir insana "çekingen,ürkek ve kişisel çıkarı için susuyor"denirse o insanın bazı refleks hareketler sergilemesi doğaldır.Ben önce fazla çekingen bir kimse olmadığımı anlatmak istiyorum.Bunu anlatamazsam bu forumda rahat yazı yazamam!
Öte yandan bu yazışmalardan sonra tribünde oturan ve bizi izleyen eski uyanık arkadaşlarımız bıyık altından kıs kıs gülmektedir."Ateş Ülker'i bir defa provoke edersin,o günlerce yazar"diye düşünenler de olacaktır.Bu düşünce tamamen doğru değildir.Ben içimden geleni yazıyorum.Doğru olduğuna inandığım veya üzerinde düşündüğüm konuları yazıyorum.
Oktay Ertan'ın belirttiği gibi, belki biraz daha hızlı olunabilirdi ancak gene de Özgür Forum'um tutumu, olumlu ve önemlidir. Bundan böyle, kişileri doğrudan küçültücü ve hakaret içeren mesajlara yer vermeyecekleri açıktır.

Satranç toplumu kişileri zaten tanıyor ve kendi değerlendirmesini yapabiliyor. Bu gibi yazıların silinmesi, üçüncü kişiler açısından önemliydi.

Bu arada; Ateş Ülker, Sabri Koçak, İbrahim Ethem Ay ve diğerlerinin son mesajları sanırım konu başlığındaki tüm yazıları kaldırmak doğru olacağı için silinmiştir. Yoksa, hangi mesajların kastedildiği açıktır.

Özgür Forum'un, bu uygulamayla bir ileri adım attığı düşüncemi belirtir ve teşekkür ederim.
Selçuk Aydın'a verilen uyarı cezası yerindedir. Forum Yönetimini kutlarım.

yü,
Ben "hiç bir cezanın yerinde olduğuna" katılmıyorum... Hele her hangi bir yazının bir satırına dayanarak tamamının silinmesi hiç de yerinde bir karar değildir...

"Satranç" sözcüğünün tarihte ve toplumdaki yerine bakarak, bu nezih oyun ile iştigal edenlerin arasında hiç olmazsa, "utandırma mekanizmasının" işlemesi gerektiğini düşünüyorum...

Forum yönetimi ceza vermiş, arkadaşlar da bu kararı desteklemişler. Ancak ne yönetim ne de kararı destekleyenler ilgili kişiyi utandırabilmişlerdir. Dahası Sayın Aydın savlarını sürdürmektedir...

Eğer ikna edemiyor, utandıramıyorsanız verdiğiniz cezanın hiç bir anlamı yoktur. Selçuk Aydın sivri dilli biridir. Bu yüzden benim de geçmişte takıştığım bir arkadaştır. Buna rağmen düpedüz "adi hakaret" etmedikten sonra, "eleştiri sınırlarını aşan ve alaycı ifadeler" gibi yuvarlak bir gerekçe ile ceza verilmesi doğru değildir. Gerekçenin ölçütü yoktur çünkü. Ayrıca alay etmek yasak mı onu da bilelim. Ne demek yani "alaycı" diye suçlamak... Doğru dürüst iş yapanı kim alaya alabilir?

Alay edebilmek sanattır. Herkesin becerebileceği bir sanat da değildir. Birikim ister. Bilgi ister. Alay edilen kişi buna dayanamıyorsa onda da bir bit yeniği aramak gerek. Alaya alınmak hem alan hem de alınan açısından zordur. Çünkü Yalçın Küçük'ün deyimiyle, "öldürmeyen küfür sahibine döner"... Kaliteli bir alay ustası da bunu bilir ve her önüne gelene alaycı bir dil kullanmaz.

Şair Eşref, Neyzen Tevfik, Kaygusuz Abdal çağımızda yaşasa sanırım bu forumda süresiz yasaklanırlardı... Big Grin

Düpedüz adi bir küfür olmadıktan sonra bırakın konuşsun herkes. Becerebiliyorsanız kantarın topuzunu kaçıranı utandırın yeter...
Hüseyin AKTAŞ Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Ben "hiç bir cezanın yerinde olduğuna" katılmıyorum... Hele her hangi bir yazının bir satırına dayanarak tamamının silinmesi hiç de yerinde bir karar değildir...

"Satranç" sözcüğünün tarihte ve toplumdaki yerine bakarak, bu nezih oyun ile iştigal edenlerin arasında hiç olmazsa, "utandırma mekanizmasının" işlemesi gerektiğini düşünüyorum...

Forum yönetimi ceza vermiş, arkadaşlar da bu kararı desteklemişler. Ancak ne yönetim ne de kararı destekleyenler ilgili kişiyi utandırabilmişlerdir. Dahası Sayın Aydın savlarını sürdürmektedir...

Eğer ikna edemiyor, utandıramıyorsanız verdiğiniz cezanın hiç bir anlamı yoktur. Selçuk Aydın sivri dilli biridir. Bu yüzden benim de geçmişte takıştığım bir arkadaştır. Buna rağmen düpedüz "adi hakaret" etmedikten sonra, "eleştiri sınırlarını aşan ve alaycı ifadeler" gibi yuvarlak bir gerekçe ile ceza verilmesi doğru değildir. Gerekçenin ölçütü yoktur çünkü. Ayrıca alay etmek yasak mı onu da bilelim. Ne demek yani "alaycı" diye suçlamak... Doğru dürüst iş yapanı kim alaya alabilir?

Alay edebilmek sanattır. Herkesin becerebileceği bir sanat da değildir. Birikim ister. Bilgi ister. Alay edilen kişi buna dayanamıyorsa onda da bir bit yeniği aramak gerek. Alaya alınmak hem alan hem de alınan açısından zordur. Çünkü Yalçın Küçük'ün deyimiyle, "öldürmeyen küfür sahibine döner"... Kaliteli bir alay ustası da bunu bilir ve her önüne gelene alaycı bir dil kullanmaz.

Şair Eşref, Neyzen Tevfik, Kaygusuz Abdal çağımızda yaşasa sanırım bu forumda süresiz yasaklanırlardı... Big Grin

Düpedüz adi bir küfür olmadıktan sonra bırakın konuşsun herkes. Becerebiliyorsanız kantarın topuzunu kaçıranı utandırın yeter...

Yani Hüseyin, sizce, bir hafta süreli men cezası verilse daha mı iyi olurdu?
Bence de böyle bir ceza fazla olurdu. Forum yönetimi gayet adil biçimde,
verilecek cezayı tam dozunda ayarlamıştır. Selçuk'un bu cezadan gerekli
dersleri çıkaracağını tahmin ediyorum.

yü,
Yazı silmek daha ağır bir cezadır, uyarıdan da, uzaklaştırmadan da... Hangi çağda, hangi forumda, bir yazarın yazısı siliniyor?

Yazı yazarın onurudur! Yazısı silinen yazarın onuru ile oynanmış demektir! Bir insana bundan daha ağır ne ceza olabilir? Zaten üç beş insan yazıyor burada bir de budamak onları, nasıl bir anlayış bu?...

"... eleştiri sınırlarını aşmak ve alaya almak"
ne demektir?
Bir de kriteri; ölçütü nedir "alaya almak" denilen kavramın? Keza eleştirinin sınırı nedir? Forum yönetimin kafatası mıdır, sınır nedir? Kısmi de değil, doğrudan yazı siliniyor. Hani bir hakaret görülse de o bölüm editlense neyse ne diyeceğim.

Bu anlayış sansür anlayışıdır. SAN-SÜR! San ve sür! Sandıkça sür yani. İşine gelen yere sür gelmeyene sürme! Ölçütün ve sınırın nedir?

Ben diyorum ki yazı silmek, uzaklaştırmak yerine yanlış yaptığını düşündüğümüz arkadaşı utandıralım! Artık satranççılar biraz büyüsün diyorum! Ama senin gibi enine ve boyuna değil! Düşünce dünyaları büyüsün!
Aha bak ben de alay etmiş oldum son satırda, ben de mi uyarılacağım şimdi?
Bu tartışma daha çok söz çeker!...

Not: Tüm yanıt verdiğin yazılarda yazarın sözünü olduğu gibi kopyalama alışkanlığından vaz geç. Sözün nereye gittiği ve gideceği anlaşılır zaten. Forumda gereksiz şişkinlik yapıyorsun. Big Grin
Hüseyin Bey Selamlar,

Bu yazının sebebi sizin kendinize göre haklı düşüncelerle yaptığınız
yorumda eksik bilgi olduğunu farketmiş olmamdır.

Şimdi size
"kıvırtıyorsunuz" desem doğrudan alay ya da hakaret olmaz,
"dansöz gibi kıvırtıyorsunuz" desem alay olur, ama hakaret olmaz,
"Fatih Ürek gibi kıvırtıyorsunuz" dersem hem alay olur hem de en ağırından bir hakaret olur. Herkes de asıl söylenmek isteneni anlar.

Ceza alan arkadaş sonuncu ifadeyi bana açıkça kullanmıştır.
Forum yönetimi de hem bu cümle için hem de diğer yazıları için arkadaşın (ve bu arada bizlerin) yazılarını silmiştir.
Konuşulanları takip etmemiş olanları yanıltmayalım.
Fiil oluşmamıştır, alay veya hakaret yoktur düşüncenize katılamıyorum
kusuruma bakmayınız.

Bu arada bence de bu cezaya gerek yoktur.
Ama yönetim böyle karar vermiş, bana susmak düşer.
Zaten susuyorum...
Bakın, sustum bile.
Sad
Doğrusu, yazıların silinmesi benim de hoşuma gitmedi. Bunu hiç doğru bulmuyorum. Eğer konunun uzatılmaması isteniyorsa başlık kilitlenebilirdi veya yazı yazan kimselerden bu konuda forum yönetimi konuyu uzatmamaları adına ricada bulunabilirdi.

Yazı silmek, hoş bir şey değildir.

Uyarı meselesine gelince, ben destekliyorum. Çünkü uyarı bir ceza değildir. Eğer Selçuk Aydın'a veya başka birisine bir ceza verilirse bunu o zaman tartışırız. Uyarı kararı bence de yerindedir.

Mümkünse başlıklar ve yazılar geri alınmalıdır.

Öneri: Forumda "kavga-dövüş" gibi bir başlık açalım, konuyu saptıranların başlıklarını aynen oraya alalım, orada beraber devam etsinler. Aynı başlığı, ilgili kişilerin kirletmemiş haliyle "iletmek istedikleriniz" bölümünde tutmaya devam edelim :)

Selamlar..
Hüseyin AKTAŞ Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Yazı silmek daha ağır bir cezadır, uyarıdan da, uzaklaştırmadan da... Hangi çağda, hangi forumda, bir yazarın yazısı siliniyor?

Yazı yazarın onurudur! Yazısı silinen yazarın onuru ile oynanmış demektir! Bir insana bundan daha ağır ne ceza olabilir? Zaten üç beş insan yazıyor burada bir de budamak onları, nasıl bir anlayış bu?...

"... eleştiri sınırlarını aşmak ve alaya almak"
ne demektir?
Bir de kriteri; ölçütü nedir "alaya almak" denilen kavramın? Keza eleştirinin sınırı nedir? Forum yönetimin kafatası mıdır, sınır nedir? Kısmi de değil, doğrudan yazı siliniyor. Hani bir hakaret görülse de o bölüm editlense neyse ne diyeceğim.

Bu anlayış sansür anlayışıdır. SAN-SÜR! San ve sür! Sandıkça sür yani. İşine gelen yere sür gelmeyene sürme! Ölçütün ve sınırın nedir?

Ben diyorum ki yazı silmek, uzaklaştırmak yerine yanlış yaptığını düşündüğümüz arkadaşı utandıralım! Artık satranççılar biraz büyüsün diyorum! Ama senin gibi enine ve boyuna değil! Düşünce dünyaları büyüsün!
Aha bak ben de alay etmiş oldum son satırda, ben de mi uyarılacağım şimdi?
Bu tartışma daha çok söz çeker!...

Not: Tüm yanıt verdiğin yazılarda yazarın sözünü olduğu gibi kopyalama alışkanlığından vaz geç. Sözün nereye gittiği ve gideceği anlaşılır zaten. Forumda gereksiz şişkinlik yapıyorsun. Big Grin

İlahi Hüseyin, dünyayı az buçuk bilmesek, yazdıklarınıza hemen gözü
kapalı inanıvereceğiz. "Hangi çağda, hangi forumda, bir yazarın yazısı
siliniyor? " Bal gibi siliniyor. Hem de o forumun kuralları çerçevesinde.
Yöneticilerince haber falan verilmeden. Bazan yazının bütünlüğüne
dokunmamaya çalışılarak, bir ibare, bir cümle ya da bir paragraf
yazıdan çıkarılıyor. Gene haber verilmeden. Bu forumdaki yazılarla
ilgili de benzer uygulamalar yapılabilir. Sıkça Sorulan Sorular'a ne
zaman ne tür yazıların silineceğini (kaldırılacağını) yazarsınız, olur biter!

Ben satrançla ilgili bellibaşlı birçok forada yazı yazıyorum. Gördüklerimi
anlatsam, eminim dudağınız uçuklar. Talk Chess'de 2 kez 1 hafta süreyle
men cezası aldığımdan herhalde bu konuda deneyimli sayılabilirim!
Ordaki iletilerimin sayısı 3500i geçti henüz bir tanesi bile silinmedi,
ama bunun konumuzla alakası pek yok!

yü,
Olay 12 Eylül darbesi zamanında geçiyor. Zaman kötü. Kurunun yanında yaşında yandığı, toz duman içinde neler olup bittiğini göremediğiniz zamanlar. Maazallah içeri bir girsen ne zaman çıkacağın belli değil. Çıksan da ne halde çıkacağın belli değil. Vaziyet o vaziyet.

Böyle bir dönemde bir gazetenin köşe yazarı; Bir G.Amerika ülkesinde sorarlar, darbe yapmak mı daha zordur,cacık yapmak mı ? diye yazmaz mı .?
Cevap; Tabiî ki cacık. Cacık yapmak için birçok hıyara gerek vardır. Darbe yapmak için ise 4(dört) hıyar yeter.

Bizim anlı şanlı cunta hop oturur hop kalkar. Bu lafın ucu nereye gitmektedir?
Devreye cuntanın basın danışmanı girer. Amacı ortamı yumuşatıp köşe yazarı olan arkadaşını kurtarabilmektir.
Cuntanın başına derki; “Aman paşam, yaman paşam. O ettiyse siz etmeyin. O arkadaş sizleri kast etmiş olamaz. Sizler beş kişisiniz. Yazıda ise dört hıyar diyor.”

Olay kapanır.
Selçuk Aydın Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Olay 12 Eylül darbesi zamanında geçiyor. Zaman kötü. Kurunun yanında yaşında yandığı, toz duman içinde neler olup bittiğini göremediğiniz zamanlar. Maazallah içeri bir girsen ne zaman çıkacağın belli değil. Çıksan da ne halde çıkacağın belli değil. Vaziyet o vaziyet.

Böyle bir dönemde bir gazetenin köşe yazarı; Bir G.Amerika ülkesinde sorarlar, darbe yapmak mı daha zordur,cacık yapmak mı ? diye yazmaz mı .?
Cevap; Tabiî ki cacık. Cacık yapmak için birçok hıyara gerek vardır. Darbe yapmak için ise 4(dört) hıyar yeter.

Bizim anlı şanlı cunta hop oturur hop kalkar. Bu lafın ucu nereye gitmektedir?
Devreye cuntanın basın danışmanı girer. Amacı ortamı yumuşatıp köşe yazarı olan arkadaşını kurtarabilmektir.
Cuntanın başına derki; “Aman paşam, yaman paşam. O ettiyse siz etmeyin. O arkadaş sizleri kast etmiş olamaz. Sizler beş kişisiniz. Yazıda ise dört hıyar diyor.”

Olay kapanır.

Selçuk güzel bir noktaya temas etmiş. Benim yazdığım uluslararası birçok
foralarda forum yönetimleri "formal olarak" seçimle işbaşına gelmekte,
seçimle görevden ayrılmaktadır. Ne dersiniz? Özgür Satranç Forum
yönetimi de örneğin yılda bir ya da iki yılda bir yapılacak seçimlerle mi
belirlenmelidir? Örneğin ben Talk Chessde her sene yönetimi seçmek
için oy kullanırım.

yü,
Özgür Satranç Forum Yönetimi için seçim yapılmalıdır. Bu öneriyi sonuna kadar destekliyorum. En azından, başlangıç olarak, karar mekanizmasında etkili bazı temsilciler seçebilmemizin yolu açılmalıdır.
ÖzgürSatrançForumu ' baharı başlamıştır.
İşin ucu çadır kurmaya kadar gider...

firatsalepci

Bu kolay işe kimler aday olacak merakla bekliyorum??
abdullaharik Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Sayın Selçuk Aydın ve Özgür Satranç Forumu Üyelerine,

Sayın Selçuk Aydın; Forum Üyelerine eleştiri sınırlarını aşan ve alaycı ifadeler içerikli yazıları sebebiyle UYARI CEZASI almıştır.

Bu tutumun devamı halinde kendisine SÜRELİ UZAKLAŞTIRMA CEZASI verilecektir.

Duyurulur.

Özgür Satranç Forum Yönetimi

verilen uyarı cezası subjektif kriterlere göre verildiğine inanıyorum.
örnekler verilerek eleştiri sınırlarının aşıldığı ve alaycı ifadelerin ne olduğu açıklanarak ceza verildiği belirtilmeliydi.

herkes ceza da hem fikir olsa idi o zaman objektiviteden bahsedebilirdik.
Forum yönetimi bir daire çizip bu dair sınırları içerisinde her şey serbest yaklaşımında olduğunu gösteriyor.
Dairenin olması benim de temennimdir. mesele yarıçapın ne kadar büyük olduğudur?
saygılar

firatsalepci

Verilen ceza bana göre yerinde bir cezadır.
Sayfalar: 1 2