Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Sayılar konuşuyor
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Halen devam eden geleneksel açık turnuvaya katılanların sayılarını inceledim.Turnuva üçe bölünmüştür.Bu nedenle katılım artmıştır.Bir açık turnuvanın gruplara bölünmesinde bazı yararlar vardır.
Kadınlar grubunda 44 yerli ve 1 yabancı oyuncu oynuyor.Bu grupta Elo puanı bulunan 10 sporcumuz vardır.Kadınların ayrı bir grup halinde oynatılması Gelecek için çok yararlı olacaktır.
B grubunda Elo puanı 1800 altında olan sporcular oynuyor.Bu gruba 284 sporcu yazılmıştır.Turnuvayı bölmenin ne kadar yararlı olduğunu gösteren bir örnektir.Bu grupta 6 yabancı ve 278 yerli sporcu mücadele etmektedir.278 sporcumuzun arasında Elo puanı bulunan 90 kişi vardır.
A grubunda Elo veya UKD puanı 1800 üzeri olan sporcular oynamaktadır.Listeye bakılırsa hem Elo hem de UKd puanı 1800 altında olan birçok sporcu da bu gruba girmiştir.A grubunda 21 yabancı ve 143 yerli sporcu bulunmaktadır.Bu 143 yerli sporcumuz arasında Elo puanı bulunan 139 kişi vardır.A grubunun tamamının Elo ortalaması 1905 dir.A grubundaki yabancı oyuncuların Elo ortalaması 2263 dür.Başlangıç sıralamasına göre Elo puanı 2000 üzerinde olan 49 sporcu vardır.Bunların 17 si yabancıdır.Bu 17 yabancı sporcunun Elo puanları 2076 ile 2475 arasında değişmektedir.
Turnuvaya katılan yerli oyuncu sayısı toplamı 465 dir.Bu katılımın yüksek olmasının nedenleri hem turnuvanın gruplara bölünmesi hem de turnuva yerinin satrançcılara bu sıcak yaz günlerinde tatil ve dinlenme imkanı sunmasıdır.
Türk oyuncularına ait Elo listesinde halen 1079 isim vardır.Bunların 239 u bu turnuvaya katılmıştır.
A grubunda bulunan oyunculardan Elo puanı 2000 üzerinde olan 49 kişi vardır.Bunların 32 si Türk oyuncusudur.Buna karşılık Türk oyuncularına ait Ağustos 2012-Elo listesinde Elo puanı 2000 üzerinde olan 175 kişi bulunmaktadır.Bu 175 oyuncumuzdan 32 si bu turnuvaya katılmış görünmektedir.Hatırlayacağınız gibi bir önceki açık turnuvada da 2000 üzeri Elo puanı bulunan oyuncularımızdan 11 oyuncunun oynadığını yazmıştım.Şu halde üzerinde düşünülmesi gereken bir durum piramidin zirveye yakın olan bölgesinde katılımın az olmasıdır.
Piramidin 2300 ve 2000 arasında kalan bölümünü nasıl canlandırabiliriz?Bu bölümü canlandırmanın yararı öncelikle 2000 nin hemen altındakilere yansıyacaktır.
"Sayılar konuşuyor" ama çok "diplomatça" konuşuyor.Smile
Analiz ettiğiniz turnuva hangi turnuvadır Ateş Bey?... Bu küçük ayrıntı sizin için önemli olmayabilir. Ancak "hale devam eden açık turnuva" bitince de bu başlık tartışılacaksa, turnuvanın adını yazmanız doğru olur...
Şu an devam eden kaç tane açık turnuva vardır?
Hüseyin bey, biraz duruşmadan uzak kalmamak adına biraz da şaka olsun diye soru soruyor.Çok diplomatik bir söylemle turnuva adı belirtilmemiştir!Çünkü esas amaç turnuvanın adı değildir.Esas amaç "Neden sonuç alamıyoruz?"sorusunun yanıtını gözler önüne sermektir.
Şu anda içinde bulunduğumuz sistem yerli oyuncuyu korumuyor ve teşvik etmiyor.Bu koşulların bilerek ortaya çıkarıldığını öne sürmek belki haksızlık olabilir.Şu anda devam eden açık turnuvanın adını bir kenara koyalım!İçinde bulunduğumuz tabloya bakalım!Düzenlediğimiz açık turnuvadaki ödül sayısı ile turnuvaya katılan yabancı sayısı birbirine çok yakın oluyor.Hatta bazı turnuvalara ödül sayısı kadar yabancı oyuncu katıldığına tanık oluyoruz.Buna karşılık aynı turnuvaya katılan oyuncularımızın Elo ortalamasına baktığımızda arada büyük farklar olduğunu görüyoruz.Şu halde mücadele bir yerde kuvvetli ile zayıfın mücadelesi oluyor.Öte yandan Elo puanı 2000 üzerinde olan oyuncularımızdan hatırı sayılır katılım olmadığını farkediyoruz.Onlar neden katılamıyorlar?Çünkü halen profesyonel satrançcı olmaları mümkün değildir.Özellikle Pazar günleri tur oynatmayıp diğer günler yarışmaya devam eden bir anlayış amatörlerin yolunu kesen bir anlayıştır.
Yerli oyuncuyu teşvik etmek çok mu zordur?Bir taraftan hatırı sayılır harcamalar karşılığında yabancı ustaları lig maçlarında oynatacaksınız öbür taraftan yerli oyuncunun otobüs biletini dahi ödemekten kaçınacaksınız!Ve yerli oyuncu mağdur olduğu zaman onun yanında kimse yer almayacak!Eninde sonunda yerli oyuncuları koruma altına alacak bir sistem kurulacaktır.Bu sistem bir sendika,bir vakıf,bir oyuncular birliği gibi çeşitli isimler altında çalışabilir.Profesyonel futbolcuların menecer ile çalışması gibi bir menecerlik sistemi de kurulabilir.Adı ne olursa böyle bir sistem gereklidir.Çünkü diğer spor dallarına da baktığımızda bir yandan devşirme sporcu getirme yöntemi yaygınlaşmaktadır.Öte yandan diğer dallarda sporcu ile kulübü arasında,kulüp ile Federasyon arasında,kulüpler ile uluslararası kuruluşlar arasında mali konularda ciddi anlaşmazlıklar vardır.
Hem para ile ilgili sorunları azaltmak, hem de düzenlenen yarışmaların yerli sporcuyu teşvik edecek şekilde hazırlanmasını sağlamak için bir danışma ve yardım alma kurumuna ihtiyaç vardır.Böyle bir kurumun varlığı yerlilere hiç gözünü kırpmadan haksızlık yapmak isteyenler için caydırıcı olacaktır.
Bana ne kadar çok soru sorarasanız o kadar çok anlatırım!Susmamı isterseniz hiç sormayın!
Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Özellikle Pazar günleri tur oynatmayıp diğer günler yarışmaya devam eden bir anlayış amatörlerin yolunu kesen bir anlayıştır.

Ben buna anlayış dahi diyemiyorum. World Open gibi turnuvalara bakarsanız yabancı organizatörlerin bunu en az 20 yıl önce çözmüş olacağını göreceksiniz.

Ana turnuva var; ki bunda dahi 2 tane farklı oynama takvimi var. Oyuncu isterse 7 günlük, isterse 5 günlük turnuvaya katılıyor. Bu turnuvalar son X turda birleşiyor. Hatta 7 günlüğe katılıp ilk turlarda kötü sonuç alırsanız, turnuvayı terk edip, ek para ödeyerek 5 günlüğe geçebiliyorsunuz. Bu her bölümde geçerli.

Amatörler için her sınıf için ayrı bir bölüm var ki bunlarda da 4 tane seçeneğiniz var; 3, 4, 5 veya 7 günlük. Bu bölümlerde gene son turlarda birleşerek tek turnuva oluyor.

Oyuncu olarak (ya da organizatörün müşterisi olarak) UKDnizden daha düşük olmayan bölümlerden istediğinize katılabiliyorsunuz. İstediğiniz günlük turnuvaya seçebiliyorsunuz. Vaktiniz var 7 günlüğe gidin. İşyerinden 2 gün izin koparabildik, 4 günlük turnuva. Şahsen yıllık iznimi ailemle geçirmek yerine bir satranç turnuvasında geçirecek kadar satrancı sevmiyorum.

Tamam, World Open dünya çapında bir turnuva. Ana bölüm hariç diğer bölümlerde katılan sayısı 96 ile 234 oyuncu arasında değişmiş. Bizde her sınıf değil de çok rahat 2400 altı, 2000 altı, 1600 altı diye bölümler yapılabilir; 4 seçenek değilde 3, 5, 7 günlük diye 3 seçenek yapılır. Çalışan birinin 7 gününü bir turnuvada geçirmesini beklemek anlayış, görüş, tutum dahi olamaz. Profesyonel oyuncular için tamam, günde bir oyun, 10 gün olsun. Ama satrancın bir faaliyet olarak yayılması hedefleniyorsa, oyuncuların organizatörlerin taleplerine cevap vermelerini beklemek değil, organizatörlerin oyuncuların ihtiyaçlarına cevap vermesini beklemek gerekir. Ama aynı anda ileride 4-5 turnuvaya düşecek 15-20 turnuvayı organize etmek ya çapımızı aşar (ki buna inanmıyorum) ya da tembelliğimizi bozar diyorsanız o başka.

Saygılarımla,