Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Forum Yöneticilerine Öneri
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Forum yöneticileri, bu forumda faydalı ve sonuca yönelik olmayan ve kişilerin birbirleri ile karşılıklı eleştri düellosuna dönüşen (kimi zaman kırıcı olan) yazışmalarına göz yummamalılar.

Mesela ben burada birine hakaret etsem, onlar silene kadar.. çok sayıda üye okur o mesajı.

Öncelikle yöneticilerin o yazıyı okuyup onaylamaları gerekir.

O zaman "Özgür satranç Forumu" adı nerde kalır sorusu akla gelebilir.
Özgürlük demek; başkalarına hakaret etme, haklı- haksız eleştirme, sürekli didişme, fikir üretmeyeyim de ne olursa olsun anlayışına ve hakkına sahibiz demek değil bence.

Sonuçta; diyorum ki.. Bu forumdan bu şekilde hiç bir kazanım sağlayamayız ve sağlamıyoruz da.. ve güzel fikirler çıkmıyor.. Hep saldıranlar ve savunanlar var..

Kimileri çıkıyor, bana filan kişi şu turnuvada şunu yaptı.. bunu dedi.. ben ona şöyle dedim.. Yeri burası değil ki.. TSF var gidersin oraya müracaat eder, şikayetini iletirsin.. Lafı uzatmayayım..

Önerim şudur; Forumun faydalı olması için öncelikle yazılanları yöneticiler okusun.. hakaret, kişilere saldırı varsa zaten asla o yazıyı onaylamasınlar ve görünür yapmasınlar.. Ve yazılan yazıda hakaret olmasa bile o yazı fikir beyan etmeyen, yenilik önermeyen ve özü sadece kişi ile uğraşan bir yazı olursa. Olumsuz havada kişi isimleri geçiyorsa o yazıda, o yazıyı yayınlamasınlar..

Bu neyi getirir foruma?
1- Gereksiz ve kişilerle uğraşan yazı kalabalığını en aza indirir..
2- Daha okunur bir forum olur..(uzun ve kişilerle uğraşan yazıları asla okuyasım gelmiyor..)
3- Somut öneriler çıkar ortaya, fikirler oluşur..
4- Satrancın nasıl gelişeceğine dair doğru yaklaşımlar olur.
5- Kırıcılık, küskünlük, alınganlık, hakaret ve dava ederim korkutmaları son bulur.. Çünkü forum yönetimi bunu engelleyecektir.

Forumun faydalı olmasına yöneticilerin çare bulmaları gerekir..

Saygılarımla..

Yusuf ÖMÜR
Bu hali daha iyi galiba.. belki de ben yanıldım ... Smile
devam..
(25-08-2015, 22:12)yusuf_omur Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Bu hali daha iyi galiba.. belki de ben yanıldım ... Smile
devam..

Haklısınız yanıldınız. Sansür her zaman hakaretten daha tehlikelidir.

Nurkut İnan
(25-08-2015, 20:56)yusuf_omur Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Forum yöneticileri, bu forumda faydalı ve sonuca yönelik olmayan ve kişilerin birbirleri ile karşılıklı eleştri düellosuna dönüşen (kimi zaman kırıcı olan) yazışmalarına göz yummamalılar.

Mesela ben burada birine hakaret etsem, onlar silene kadar.. çok sayıda üye okur o mesajı.

Öncelikle yöneticilerin o yazıyı okuyup onaylamaları gerekir.

O zaman "Özgür satranç Forumu" adı nerde kalır sorusu akla gelebilir.
Özgürlük demek; başkalarına hakaret etme, haklı- haksız eleştirme, sürekli didişme, fikir üretmeyeyim de ne olursa olsun anlayışına ve hakkına sahibiz demek değil bence.

Sonuçta; diyorum ki.. Bu forumdan bu şekilde hiç bir kazanım sağlayamayız ve sağlamıyoruz da.. ve güzel fikirler çıkmıyor.. Hep saldıranlar ve savunanlar var..

Kimileri çıkıyor, bana filan kişi şu turnuvada şunu yaptı.. bunu dedi.. ben ona şöyle dedim.. Yeri burası değil ki.. TSF var gidersin oraya müracaat eder, şikayetini iletirsin.. Lafı uzatmayayım..

Önerim şudur; Forumun faydalı olması için öncelikle yazılanları yöneticiler okusun.. hakaret, kişilere saldırı varsa zaten asla o yazıyı onaylamasınlar ve görünür yapmasınlar.. Ve yazılan yazıda hakaret olmasa bile o yazı fikir beyan etmeyen, yenilik önermeyen ve özü sadece kişi ile uğraşan bir yazı olursa. Olumsuz havada kişi isimleri geçiyorsa o yazıda, o yazıyı yayınlamasınlar..

Bu neyi getirir foruma?
1- Gereksiz ve kişilerle uğraşan yazı kalabalığını en aza indirir..
2- Daha okunur bir forum olur..(uzun ve kişilerle uğraşan yazıları asla okuyasım gelmiyor..)
3- Somut öneriler çıkar ortaya, fikirler oluşur..
4- Satrancın nasıl gelişeceğine dair doğru yaklaşımlar olur.
5- Kırıcılık, küskünlük, alınganlık, hakaret ve dava ederim korkutmaları son bulur.. Çünkü forum yönetimi bunu engelleyecektir.

Forumun faydalı olmasına yöneticilerin çare bulmaları gerekir..

Saygılarımla..

Yusuf ÖMÜR
Yusuf Bey,
Forumda benden çok eskisiniz.
Bu durumlara tanıklık yapan biri olarak size sormak isterim.
ÖSF DA en çok hakarete uğrayan biri olarak, benim yazılarımda durduk yerde hiç hakaretle başlayan bir yazımı okudunuz mu?
Bu tip yazılara cevap verirken bile düzeyimi korumak için ayağımı frene yapıştırdığım üstüne el frenini çektiğim yazılarım oldu.
Ama hakaretler şahsımıza, namusumuza, mesleğimize, ders verdiğimiz öğrencilerimize kadar, herkesin huzurunda gerçekleşti.
O zaman frene rağmen tosluyorsunuz işte.
Bana yazısından dolayı hiçbir üyeden özür de gelmedi.
Ama ben burada frenimin patladığı üyelerden özür de diledim.
Kişinin kendisini hedef alan yazılarımın silinmesini de talep ettim ve kaldırttım.
Ama aynı karşılığı bırakın onlardan görmeyi, bilakis kaldıkları yerden iştahla devam ettiler.
Tabi ben TSF ye ait bir ağaç oldukça taşlayan çok olacaktı.
Tıpkı şeytan taşlar gibi...

Sorduğum sorunun cevabı için kendinizi mecbur hissetmeyin lütfen.

Ben destek aramıyorum.

Ama burası bir forumsa eğer, üyeler sadece hakaret zamanlarında değil, genelinde de bir otokontrol göstermeliler diye düşünürüm.

Kombine bilet alarak tiyatro seyredenleri de ayrı tutuyorum tabi ki...

SELAM VE SAYGILARIMLA...