Özgür Satranç Forum

Orjinalini görmek için tıklayınız: Maçtan önce maçı nasıl kazanacağınızı düşünürsünüz?
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Futbolda ya da basketbolda daha nettir ya taktikler (öyle midir sahiden?) satrançta nedir kazanmak için uygulanabilecek stratejiler? Diyelim ki kazanç hedeflediğiniz bir turun hemen öncesinde rakibiniz belli oldu. Maça başlamadan önce neleri düşünürsünüz? Sizce kazanç nasıl olacaktır? Güçlü yönlerinizi mi düşünürsünüz? Rakibinizin zayıf olabilecek yanlarını mı? Oynayacağınız açılışı mı? Yoksa kendinizi sonuçtan bağımsız iyi oynamaya odaklayabilir misiniz? Nedir ki iyi oyun amaç kazanmaksa?
Haklısınız.
Mavikale'de tam da bunları anlatan yazı(lar) göreceksiniz.
(03-02-2016, 13:24)thebestloser Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Futbolda ya da basketbolda daha nettir ya taktikler (öyle midir sahiden?) satrançta nedir kazanmak için uygulanabilecek stratejiler? Diyelim ki kazanç hedeflediğiniz bir turun hemen öncesinde rakibiniz belli oldu. Maça başlamadan önce neleri düşünürsünüz? Sizce kazanç nasıl olacaktır? Güçlü yönlerinizi mi düşünürsünüz? Rakibinizin zayıf olabilecek yanlarını mı? Oynayacağınız açılışı mı? Yoksa kendinizi sonuçtan bağımsız iyi oynamaya odaklayabilir misiniz? Nedir ki iyi oyun amaç kazanmaksa?

Genel olarak;

Psikolojik sorunlarınızı bir çantaya kilitleyip salon dışında bırakmadan hiç bir teknik yardım ve hazırlık geçerli olamaz.

Selamlar.
(03-02-2016, 19:14)abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Mavikale'de tam da bunları anlatan yazı(lar) göreceksiniz.

Mavikale'nin hangi sayısında kimin yazıları bahsettiğiniz?
(03-02-2016, 20:25)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Psikolojik sorunlarınızı bir çantaya kilitleyip salon dışında bırakmadan hiç bir teknik yardım ve hazırlık geçerli olamaz.

Benim soruma cevap olmuş mu sizce? Biraz daha açıklarsanız belki bir fayası dokunur.
(05-02-2016, 11:17)thebestloser Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]
(03-02-2016, 20:25)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Psikolojik sorunlarınızı bir çantaya kilitleyip salon dışında bırakmadan hiç bir teknik yardım ve hazırlık geçerli olamaz.

Benim soruma cevap olmuş mu sizce? Biraz daha açıklarsanız belki bir fayası dokunur.

Elbette.
Teknik açıdan yapılan hazırlıkların maça ve sonuca yansıyabilmesi için kişinin günlük sorunlarından sıyrılabildiği, en az etkilendiği bir konumda kalabilmesi gereklidir.

Her türlü kaygıdan ve olumsuz motivasyondan kendinizi soyutlayabilirseniz hedeflerinize ulaşma açısından önemli bir engeli aşarsınız. Moral ve motivasyonunuzun yüksek ve olumlu değerlerde kalması gereklidir. Aksi halde oynama isteğiniz azalır, turnuvayı ortasında terk etme düşüncesi ağır basabilir.

Bunun için kişinin kendisini teknik hazırlık aşamasının dışında bir nevi psilolojik kampa da alması gereklidir. Dinlenme ve uykusundan KONSANTRASYON KABİLİYETİNİ ARTIRAN VE HAFIZAYI KUVVETLENDİREN BESLENMESİNE KADAR önemli konularda bakımına da dikkat etmelidir.

Dış etkilerin oluşturacağı gerginlikle baş edebilmesi için Otogenik Antrenman ve alıştırma tekniklerinden de fayadalanılabilir. Kaslarınız gevşer, baskı azalır ve zihinsel performansınız da artar.

Aslında çok az kişinin bilerek uyguladığı ve sonucunu olumlu olarak yaşadığı bu durum ne yazık ki büyük bir çoğunluk tarafından bilinmiyor ve uygulanmıyor. Sonuçta çok sıradan şeyler gibi ama yaşandığında karşı çıkılamaz bir hal alıyor. Sabahın 05.00'a kadar internet başında kalarak saat 10.00 daki maça çıkanların yaşadığı verimsiz ve kötü bir durum...

Sorunuza sadece farklı bir açıdan yaklaşmak istedim.

SELAMLAR.
32 yıl kadar önce Kredi Yurtlar kurumunun izmir inciraltında yaptığı turnuvalardan birindeyiz. Hasbelkader biraz puan almışım ve turnuvanın en güçlüsü Kaan Aslan ile eşlemişim. Kazanç veya beraberlik dereceye girmem için önemli. Abidin Ünal'ın gaza getiriyor. Kırışmalı ispanyol oyna diyor. Öyle de yapıyorum. Hayatımda ilk ve son kez kırışmalı ispanyol oynuyorum. Maçı siyahlarla Kaan kazanıyor.

Yazdıklarınız bana bu anıyı anımsattı.

1. Ev hazırlığı dediğimiz bir hazırlık değildi. Kaldıki ev hazırlığı dediğimiz hazırlığı yapacak yeterlikte de bir oyuncu değildim hala da değilim.
2. Kaan gerçekte benden daha iyi bir oyuncuydu.

Demek istediğim hemen tur öncesinde öğrendiğiniz rakibiniz için eğer rakibi, kendinizi iyi tanıyorsanız sadece açılış bazında bir seçime gidebilirsiniz. Onun dışında ne yapılabilir?

Aslen bir çok kaynakta 2000 öncesi elo derecelerinde açılış çalışmanın çok da yararı olmadığı söyleniyor.

Söylediğiniz bir şey var iyi oyun.

Bu önemli. Bence iyi oyun kaybetsem dahi memnun olduğum oyundur. Bu yaştan sonra IM/GM olma gibi bir hedefim yok zatenSmile Oynadığım oyundan memnunsam bu benim için iyi oyundur.