Özgür Satranç Forum
hayallerim... - Baskı Önizleme

+- Özgür Satranç Forum (http://forum.satranc.biz)
+-- Forum: Satranç Genel (http://forum.satranc.biz/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: İletmek İstedikleriniz (http://forum.satranc.biz/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Konu Başlığı: hayallerim... (/showthread.php?tid=4895)

hayallerim... - muzaffer şekerli - 29-05-2020

madem özgür satranç forumda bir şeyler paylaşılmak isteniyor ben başlangıç yapayım istedim  .
,kendimi şu an itibari ile satrançta en eskilerden biri sayıyorum. ne günlerdi eskiler  . herkes amatör
düşünce ile satranç oynar, satrancın gelişmesi için elinden gelen ne varsa yapardı. maddi hiç bir beklentimiz olmadığı gibi
maddi beklentisi olanlarıda çoğumuz eleştirirdik  .

devlete bağlanmamız  en büyük hayalimizdi .
gün geldi  bunu başardık ve devletin  federasyonu olduk  . kötümü oldu elbette çok güzel  oldu.
yeni ve güçlü satranççılar hepimimizin gurur duyduğu büyük ustalar yetişti  .
 olimpiyatlara nasıl gideceğimizi kara  kara düşünürken
olimpiyatlarda  6. lık gibi hayal bile edemeyeceğimiz dereceler aldık  .

yeni düzen türk satrancına çok şey getirdiği gibi çok şeyleride aldı götürdü .
 götürdüğü en önemli şey  yüksek amatör ruh oldu . herkes kulüp açıp para kazanma derdine düştü  .

aaah eskiler  diyorum  . türkiyenin neresine gidersen git  bir kahvede veya bir lokalde o şehrin satranççıları toplanmış satranç oynarlardı .
nereye gidersen git satranççı bir camia bulman   mümkündü . aralarında satranç  oynarlar birbirlerini sever sayarlardı  .

demek istediğim  bunların hiç biri şimdi kalmadı  . soruyorum nerede bu satranççılar. bakıyorum her ilde 1800 üzeri satranççı sayısı 20 _ 30 dan aşağı değil . bunlar nerede buluşur nerede satranç  oynarlar  . bakıyorum hepsi birbirlerinden kaçıyorlar  .  birinin gittiği yere öbürü gitmiyor  . bu ifadeyi  özellikle kullandım  .

demem o ki satranççılar eskisi gibi  birleşip  sırf oyun  oynayıp vakit geçirmek için bir araya gelemezler mi . bir lokal tutamazlar mı  . belediyelerle işbirliği yapamazlar mı  .

bizim gibi satrancı bırakmış  veya bırakmamış  kişilerin toplanacağı yer bence türkiyenin en önemli ihtiyacı..

RE: hayallerim... - Feti - 01-06-2020

Hayal etmek güzel. Hayalinin peşinden gitmek daha da güzel. Muzaffer Bey “devlete bağlanmak en büyük hayalimizdi” demiş. Keşke bu hayal olmasaydı. Bu hayal gerçekleşince, çok şeyler gelmesiyle beraber çok şeyler de gitmiş. Artılarla eksiler birbirlerini götürdü de elde sıfır mı kaldı? En önemli giden şey ise yüksek amatör ruh olmuş. Bu gerçekten önemli. Amatör ruh gerçekten gitti mi, yoksa amatör ruh bizim gibi yaşlıların ruhundan mı gitti? Cevabım, en azından benim ruhumdan gitmedi. Tabii ki, ben eşit değildir herkes. Dışarımdan haberdar olmadığım için belki de Muzaffer Beyin dediği doğrudur. Eğer doğruysa; devlete bağlanmamız hiç de iyi olmamış.

Muzaffer Bey “Olimpiyatlarda . 6. lık gibi hayal bile edemeyeceğimiz dereceler aldık” demiş. Onca hayalin yanında bu hayalsizlik olmadı. Geçmişte 6. lığı hayal bile edemediysek gelecekte bir kez daha 6. olamayız. Buradan çıkardığım sonuç; geçmişte öyle pek de büyük hayallerimiz yokmuş.
Büyük hayalleri olanlar hiçbir zaman yılmazlar. Önlerindeki engelleri er geç yok ederler. Muzaffer Beyde yılgınlık sezdim. Yanılıyormuyum acaba?

Son olarak; “oyun oynayıp vakit geçirmek” düşüncesini ve davranışını anlayamadım. Vakit geçirmek vakit öldürmek anlamında mı kullanıldı? Yoksa vakit değerlendirmek anlamında mı?

Bana gelince; benim öyle, satranç alanında geçmişte pek hayalim olmadı. İş, güç derken satrancı uzun bir süre neredeyse unuttum bile! Ne bir rakip, ne bir turnuva, ne bir satranç çalışması hak getire! Tam 30 (1977-2007) yıl boyunca…

“Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum;
Gökyüzünden habersiz, uçurtma uçurmuşum...”

RE: hayallerim... - muzaffer şekerli - 09-06-2020

türk satranççıları darmadağınık  .toplanıp satranç  oynayacakları türk satrancının meselelerini  konuşacakları  bir yerleri bile yok......
özgür satranç platformu bile bitti  . satranç camiası nerede ne yapıyor . belli değil  .
1954 istanbul satranç derneği diğer anadolu satranç derneklerinin yolunda gitmedi  . ilk günkü pozisyonunu korudu  .
İşte öyle bir yerlere özlem duyuyorum.. herkes gelebilmeli birbiri ile oyun oynayabilmeli,herkes birbiri ile arkadaş olabilmeli  ..  

eğer satranççılar birleşip kendilerine uygun yer bulmayı beceremiyorlarsa MİLLET BAHÇELERİ açılıyor . hemde bulunduğu şehrin en güzel yerlerinde açılıyorlar  . bence  MİLLET BAHÇESİ olan illlerde satranççılar buluşacak  orada yeniden teşkilatlanacaklar  . birbirlerini tanıyıp arkadaş olacaklar . bol bol satranç  oynayacak, oyun özlemlerini gidereceklerdir  .

netice olarak MİLLET BAHÇELERİNİ  destekliyorum ve oraların satranççıların tekrar biraraya gelebilecekleri yerler olarak görüyorum.

bizim gençliğimizde türkiye çapında meşhur iki kıraathane vardı.  1. si  ANKARA ULUS KIRAAATHANESİ  2. si İSTANBUL MARMARA KIRAATHANESİ . bilinen adı ile KÜLLÜK.... beyazıt meydanındaydı .

RE: hayallerim... - Feti - 10-06-2020

Muzaffer Beyin anılarından bahsetmesi, o anıları okumak bana memnuniyet veriyor. Devam etmesini dilerim.

Konu başlığı "hayallerim..." olunca ister istemez geçmişteki hayallerinin yanısıra, gelecekteki hayallerini de memnuniyetle öğrenmek isterim.

Şimdilik dinleme pozisyonundayım. Muzaffer Beyin son yazısından sonra öyle olmasının daha doğru olacağını hissettim.
Belki yakın gelecekte ben de geçmiş ile (oldukça az ve önemsiz) ve gelecek ile ilgili hayallerimi paylaşabilirim.