Özgür Satranç Forum
AnalizSatranç youtube kanalı - Baskı Önizleme

+- Özgür Satranç Forum (http://forum.satranc.biz)
+-- Forum: Satranç Genel (http://forum.satranc.biz/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Forum: İletmek İstedikleriniz (http://forum.satranc.biz/forumdisplay.php?fid=17)
+--- Konu Başlığı: AnalizSatranç youtube kanalı (/showthread.php?tid=4907)

AnalizSatranç youtube kanalı - kaissa74 - 17-07-2020

1980' li yılların sonunda (1988 ya da 1989)  ortaokul öğrencisi olduğum dönemde TRT 2 'de güzel bir satranç programı vardı. Yanılmıyorsam  İngiliz kanalı için hazırlanmış  satranç programının Türkçe çevirisiydi. Sadece satranç öğretmiyor, yurt dışındaki satranç olayları hakkında da güzel bilgilerde veriyordu. 
1990 ' lı yıllarda  özel kanallara geçiş yapılınca  ne güzel birbirinden güzel  satranç programları yayınlanacak diye  büyük bir  beklenti içine girmiştim. O tarihten bu yana yüzlerce kanal 24 saat yayın yapmasına rağmen sadece 2-3 tane kısa ömürlü  satranç öğreten program yayınlandı. Fakat Türkiye ve Dünyada ki satranç olayları ile ilgili bilgi veren satranç kültürünün gelişimine katkı yapan bir tv programı  hiç olmadı. Bu yüzden 1980' li yılların sonundaki o satranç tv programı benim için hep özel kaldı. 

Alper Efe Ataman' ın  moderasyonu nu yaptığım  AnalizSatranç isimli youtube kanalından kısa bir süre önce haberim oldu. 
Gerçekten çok kaliteli satranç sohbetlerine denk geldim. Pek çok satranç youtube kanalı var fakat satranç  kültürünün gelişimi açısından bu kanalın Türkiye''de bir   rakibi ve  benzeri yok.   Umarım özellikle genç  satranç oyuncusu arkadaşlar bu kanala daha çok ilgi gösterirler.  Satrançta amaç  sadece rakipleri yenerek yüksek elo puanına  sahip olmak olmamalı   aynı zamanda iyi bir satranç kültürüne sahip olmakta mutlaka amaçlar arasında  olmalı.
AnalizSatranç isimli youtube kanalında Dünya şampiyonları ve usta oyuncular ile ilgili çok güzel bilgiler ve hoş sohbetlere denk gelmek beni çok mutlu etti. 
Programda emeği geçen tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.

RE: AnalizSatranç youtube kanalı - T.CANCA - 26-07-2020

İlk bölümlerinden beri canlı olarak izliyorum. Dediğiniz gibi çok güzel yayınlar oluyor. Canlı yayındaki konuşma bölümü de ayrı bir keyifli. İzleyen kişilerin kalitesi ve yorumları yayını daha da güzel hale getiriyor.

RE: AnalizSatranç youtube kanalı - satıreng - 01-08-2020

O kanalda bir kaç açılış videosunda yeniliklerden haberdar olmadıklarını fark ettim dediğim varyantlar 1.e4 e5 Af3 Ac6 Fc4 Af6 Ag5 d5 exd5 Aa5 Fb5+ c6 dxc6 bxc6 Vf3 cxb5 Vxa8 burada h6 Vc7 Fe7 eşit konum beyazın savunması zor
1.e4 e5 Af3 Ac6 Fc4 Fc5 c3 Af6 d4 exd4 exd4 Fb4+ Ac3 Axe4 0-0 Fxc3 d5 Ff6 Ke1 Ae7 Kxe4 d6 Kf4 gibi
Onun dışında dediğniz gibi güzel bir kanal

RE: AnalizSatranç youtube kanalı - kaissa74 - 18-10-2020

Analiz Satranç kanalının 65. Kare programlarının tüm bölümlerini en az 2 kez izlemişimdir. Tekrar izlediğim bölümlerde bile ilk izlediğim ki keyfi almışımdır.
Bir kaç yıl önce o zamanlar henüz 6 yaşında olan oğlum çok ısrar edince ona bir video çekip youtube' a yüklemiştim. Apar topar çektiğimiz o videonun izlenme oranı bile 65. Kare programlarının tüm bölümlerinden daha fazla izlenme sayısına sahipti.
Programın kalitesi, yorumcuların satranç kültürü tartışılmaz. Programda satranç kültürüyle ilgili çok değerli bilgiler veriliyor.
Sadece lisanslı sporcu sayısının bile 900.000 civarında olduğunu var sayarsak bu kanalın izlenme oranları maalesef hak ettiğinin çok çok altında.

https://www.youtube.com/c/AnalizSatranc64/videos

RE: AnalizSatranç youtube kanalı - Ayhan Mansız - 16-12-2020

Özgür Akman olmasaymış daha iyiymiş

RE: AnalizSatranç youtube kanalı - kaissa74 - 18-12-2020

Neden bu görüşteniz bilmiyorum. Özgür Akman geniş bir satranç kültürü olan, hoş sohbet biri. Kendisi satranç gazetecisi denince akla gelen ilk isimdir.
Benim görüşüme göre kendisi programa ayrı bir renk katıyor.

RE: AnalizSatranç youtube kanalı - Ayhan Mansız - 20-12-2020

(18-12-2020, 17:54)kaissa74 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Neden bu görüşteniz bilmiyorum. Özgür Akman geniş bir satranç kültürü olan, hoş sohbet biri. Kendisi satranç gazetecisi denince akla gelen ilk isimdir.
Benim görüşüme göre kendisi programa ayrı bir renk katıyor.

Boş konuşuyor, lafı boş yere uzatıyor. Sık sık lafı "gazeteciliğe" getiriyor artık neyse bu gazetecilik. Diğerleri konuşurken sıklıkla yüzünde alaycı bir gülümsemeyle "dinliyor". Ama en önemlisini sona sakladım. Diğerleri konuşurken pek çok kez lafı kesiyor "padon lafınızı kestim" dediği halde onay beklemeden devam ediyor. Yakup Bayram ile olan program çok iyi örneğidir. Bayram ritm tutturmuş konuşurken bu "gazeteci" arkadaş bir kaç kere araya girdi. Daha sonra da bunu denediyse de Bayram izin vermedi. Aferin dedim. Bir de Görkem Sivrinin moderatör olabilir miyim dediği programda bitimi beklemeden ve bir açıklama yapmadan kalkıp gitti. Bunlar benim için yeterli.

RE: AnalizSatranç youtube kanalı - kaissa74 - 20-12-2020

Ben sizin görüşlerinize katılamayacağım. Bende kendisi ile saygısız imajı uyandıracak bir davranış sezinlemedim. Görkem Sivri' nin moderatör olayım dediği ilginç bölüm belki teknik bir aksaklıktan ötürü zamanından önce bitti. Bu nedenle kendisinin mola için kalktığı programa dönüş yapamaması normal kanımca.

RE: AnalizSatranç youtube kanalı - kaissa74 - 18-02-2021

65' inci Karenin 40' ıncı bölümü bir veda programı oldu. Ben bu programın bu sene olmasa bile ilerideki bir zaman diliminde tekrar yayınlanacağı umudunu taşıyorum. Bu 40 bölüm satranç kültürü açısından büyük bir zenginlik olma değeri taşıyor ve program ilerleyen yıllarda da değerini koruyacaktır.
Satranç öğreten ve satrançta ilerlemeyi sağlayan kitaplar kişi satranç hocalığı yapmıyorsa kişinin aktif satrançtan çekilmesiyle beraber tozlu raflara terk edilebiliyor fakat satranç kültürünün oluşmasını sağlayan kitaplar satrancı seven bir kişi her zaman yanı başında bulunduruluyor.
1990 yılında henüz Lise öğrencisiyken aldığım Selim Palavan ve A. Cemalettin Talum'un yazdığı Satrançta Dünya Şampiyonluğu kitabı aradan geçen 30 yılda benim için değerini hiç kaybetmediği gibi zamanla daha da değerli hale geldi. Bu gibi satranç kültürüne katkı sağlayan kitapların ve programların değeri hiç bir zaman azalmaz.
65.Kare programı ülkemizde satranç kültürü oluşması açısından bir dönüm noktasıdır. Bu güzel programda emeği geçen Alper Efe Ataman, Görkem Sivri, Selim Çıtak ve Özgür Akman' a ve bu programa konuk olan değerli konuklara canı gönülden teşekkür ediyorum.

RE: AnalizSatranç youtube kanalı - kaissa74 - 11-11-2021

Bu programı gerçekten özledim.  Ara ara eski bölümleri açıyorum keyifle izliyorum.  Hep hoş  sohbeti dinliyor hem de Satranç Kültürü ile ilgili yeni şeyleri bilgi dağarcığıma katıyorum. Carlsen - Nepomniachtchi dünya şampiyonluğunun yaklaştığı dönemde Kasparov dan sonra şampiyon olan Kramnik, Anand, Carlsen ve şampiyon olamasa bile uzun yılardır zirvede dolaşan Topalov, Gelfand,Adams,Aronian, Mamedyarov, Polgar  gibi ustaların satranç hayatına değinilse güzel olmaz mı? Alper Efe Ataman ekibi toplama zamanı gelmedi mi?

RE: AnalizSatranç youtube kanalı - Montuak - 22-02-2022

(01-08-2020, 23:51)satıreng Nickli Kullanıcıdan Alıntı: O kanalda bir kaç açılış videosunda yeniliklerden haberdar olmadıklarını fark ettim dediğim varyantlar 1.e4 e5 Af3 Ac6 Fc4 Af6 Ag5 d5 exd5 Aa5 Fb5+ c6 dxc6 bxc6 Vf3 cxb5  Vxa8 burada h6 Vc7 Fe7 eşit konum beyazın savunması zor
1.e4 e5 Af3 Ac6 Fc4 Fc5 c3 Af6 d4 exd4 exd4 Fb4+ Ac3 Axe4 0-0 Fxc3 d5 Ff6 Ke1 Ae7 Kxe4 d6 Kf4 gibi
Onun dışında dediğniz gibi güzel bir kanal
Merhabalar bir varyant konusunda danışacaktım. ilk yazdığınız varyant da 8...cxb5 hamlesi yerine Kb8 9.Fxc6+ Axc6 10.Vxc6+ Ad7
11.d3 Fe7 12.Ae4 Kb6 13.Va4 Fb7 14.0-0 f5 15.Ag3 Kb4 16.Vxa7 Fc5 17.Va3 f4 18.Ah1 Vg5

Antrenörüm ile bu varyantın daha iyi olduğuna karar kılmıştık,bakmanızda fayda var bence.