DAEM Chess Studio İçeriği ve Gerekliliği Konusunda Eleştiri
Bir Üye Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Abdülkadir Bey, HEPİMİZ de size hürmetlerimizi gönderiyoruz. Gittiğiniz yerlere güle güle gidiniz efendim.

Bu giden arkadaşların tamamının ortak bir özelliği var gibi. Yoksa bu kadar acele etmezlerdi.

Hakikatli bir adam ticareti açığa serilince kaçan değil, ticaretinin arkasında durabilen adamdır. Daem Chess Studio ile ilgili olarak bugüne kadar olumsuz bir yorum yapmamış olmam, olumlu düşündüğümü göstermez. Sadece heves kırmak istemedim, suskunluğum bundandı. Yine de emeğe saygımı koruyor, içerik ve gereklilik noktalarında herhangi bir tartışma başlatmıyorum.

Özgür Satranç Forum işinizi yeterince gördü size göre, artık kalmanıza gerek yok diye düşünüyorsunuz. Olabilecek kadar lansman yapıldı diyorsunuz. Paşa gönlünüz bilir...

Sayın forum üyeleri. İki bölüm halinde yazmak istiyorum:

(1) Ticaret Boyutu:

Ben programcıyım biliyorsunuz artık. Satranç dünyasıyla üç yıl kadar önce tanıştım. Eksikliğini hissettiğim için yukarıda bahsi geçen programı ben yazdım. Yanlış bir his de olabilir bu. Nitekim yukarıdaki alıntıda görüldüğü gibi gereksiz olduğu yolunda yorum yapılmış.

Yukarıdaki alıntıda açıkça "Ticaretimin Açığa Çıkmasından" bahsedilmiş. Bu konuya açıklık getirme ihtiyacı hissediyorum;

Program henüz tamamlanmamışken; Ocak 2012'de federasyondan içerik konusunda destek istedim. Benimle (benim ısrarlarıma rağmen) 9 ay iletişim kurmadılar, geçti gitti. Unuttum. Sn Ali Nihat Bey seçimlerden bir ay kadar önce beni kendisi arayarak görüşmek istediğini söyledi. Gittim. "Gecikme için kusurumuza bakmayın" dedi, programı incelediklerini, beğendiklerini, federasyon olarak dağıtım kanalı açmak istediklerini ve bu konuda bana destek olabileceklerini; hatta seçimlerden sonra içerikle ilgili eksiklikleri gidermek adına benimle yine görüşmek istediklerini, belki satranç adına farklı başlıklarda da birlikte çalışabileceklerini, üreten kişilere ihtiyaç olduğunu vs.vs. belirtti.

Bu hareketin sadece bir seçim yatırımı mı yoksa ciddi olarak federasyonun bir yazılım üretiminin içinde olmak gayretinde mi olduğundan o günlerde çok emin olmamakla birlikte önerilen sözleşmeyi kabul ettim.

1000 Adet lisans numarası için tanesi 25 TL'(kdv dahil) olmak üzere anlaşma yapıldı. 12.500 TL ödeme yapıldı, kalanı henüz ödenmedi. (Not: Ben bu programla para kazanmayı amaçlamıyorum. Çoğunuzun bunu anlayabileceğini düşünmüyorum, amacım para kazanmak olsaydı bana gelen yüzlerce mailde söylendiği gibi "eğitim içeriğini boşverip" çoktan perakende satışa başlardım; ya da dağıtıcı olmak istediğini, hatta yatırımcı olmak istediğini söyleyen onlarca kişiyi "lütfen işimi iyi yapmış olduğumdan emin olduğum ana kadar beni bekleyiniz" diye kibarca bekletmiş olmazdım; programın tüm telif haklarının devri karşılığında bana yüzbinlerce TL öneren şirketi reddetmezdim. Pişman değilim ancak federasyona 1000 adet lisans devretmiş olmam bu anlamda bana yarar değil yük getirmiş oldu. Çünkü ben terazi burcundanım, bence her şey mükemmel olmalı, ve para herşey değil, hatta hiçbir şey değil.)

Her neyse,

Seçimden sonra Gülkız Hanım'la görüştüm. Yoğun olduğu için uzun bir görüşme olmadı. Ancak amaçlarında bir değişiklik olmadığını anlattı kendisi. En yakın zamanda tekrar görüşmek üzere ayrıldık.

Ok.

Özetle işin ticareti budur. Ayıp mıdır? Yanlış mıdır?

Bilinsin ki ben burada artık yazmama kararımı ticaretim açığa çıktı diye almış değilim. Böyle saçmalık mı olur? Yukarıdaki yorumu yazan sayın üyenin ve benzeri birkaç kişinin tavırları yüzünden yanlış anlaşılmaya başlandığımı farkettiğim için yazmama kararı aldım. Bu kararım bile "Bak pisliğini ortaya döktük kaçıyor" gibi bir ifadeyle karşılandı. Anlamsız! Yuh dedirtecek cinsten.

Diyecek laf bulamıyorum. Artık anlamaya da çalışmıyorum.
Bu arada, amacım sadece lansman olsaydı internette daha başka satranç konulu forumlar da var, oralarda da üyeyim, dileseydim oralarda da sizin anlayışınızla "Reklam" yapardım. Ama yapmadım. Çünkü amacım reklam ya da lansman değil kullanıcı eleştirilerini öğrenmekti. Amacım mükemmeli yakalamaktı sadece. Amacım "ihtiyaca cevap verecek" bir programı üretmekti sadece. Ama yukarıdaki alıntıya göre böyle birşey ihtiyaç da değilmiş zaten.

Şimdi detaylarını bildiğinize göre, daha ağır eleştirebilirsiniz bu "Ticareti"...

(2) Programın İçeriği ve Gerekliliği Boyutu;

Program hakkında bugüne kadar sayısını bilmediğim kadar mail aldım. Genellikle olumlu yazılardı. Bir kısım mailde program hakkında öneriler ya da hatalarla ilgili yazılar da vardı.

Bir programın iyi olabilmesi için kullanılması, ve kullanıcıların yaşadığı deneyimle ilgili düşüncesini eleştirisini ya da önerisini programcıya iletmesi şarttır.

Yukarıdaki alıntıda arkadaşımızın bana söylemediği içerik ya da gereklilik yorumları olduğu anlaşılıyor. Bana iletmediği için ne olduklarını bilmiyorum. Umarım buraya yazar.

Sizlerin de içerikle ilgili eleştirileriniz ya da önerileriniz varsa iki dakikanızı ayırıp lütfen buraya yazınız.

Sizlerin de "Bu program ne kadar gereksizdir?" gibi düşünceleriniz varsa gerekçelerini buradan yazınız lütfen. İki dakikanızı almaz.

Bu eleştiriler beni üzmez bilakis bana yol gösterir.
Neyi yanlış yaptığımı bilmezsem kendimi "iyi" sanabilirim.
Yaşım 42, kaç projeye imza attım, kaç büyük projeyi yönettim artık hatırlamıyorum. Hiçbirinde de eleştiri aldığımda "becerebiliyorsan daha iyisini sen yap!" demedim. Bunu ayıp sayarım. Karşındakine saygısızlık sayarım.

O nedenle, bu konularda bana yardımcı olursanız müteşekkir kalırım.

Kimseye kırgın, dargın ya da kızgın değilim.
Yazarken söylemek istediğimi anlatamıyorum sıklıkla, o nedenle bu yazacağınız eleştirilere cevap yazmayacağım.
Sadece okuyacağım.
Anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.
Yazmamayı tercih ederseniz de ona saygı duyarım.

Tüm üyelere ve okuyanlara hürmet ederim.

Saygımlarıla.
Tekrar sağlıcakla kalınız.
Abdulkadir Bener
Abulkadir bey,

Benim size eleştirim, ticari davranmanız veya ürün tanıtmanız değil. Bu olabilir, hatta satranç için çok iyi birşeydir.

Benim itirazım, sözleşme ilişkisi içine girdiğiniz bir kurumla ilgili tartışmalarda tarafsız ve objektif olamayacağınız yönündedir.

Tarihe not düşeyim.

Ve yazmanızı da dilerim. Her ne kadar telif hakları konusunda bomba görüşleriniz olsa da Big Grin
Ara
Abdülkadir beyin programını kullanmış birisi olarak programı gereksiz bulmuyorum. Aksine satranççılara program ile düzenli çalışma terbiyesi verdiğinden bence satranç oyuncusuyum diyen herkezin bu veya benzer programlara sahip olması gerekir.

Eksiği vardır hatası vardır ayrı konu ancak gereksiz demek bence yanlış. Abdülkadir beyin bazı düşüncelerine bende katılmıyorum, bazılarına da katılıyorum.

İnşallah burada yazmaya devam eder. Özellikle kendini büyük görüp Dünyalı Evrenli konuşanlardan satranca daha çok hizmet ettiği kesindir.
Ara
Bu forumda gerçek ismi ile yazı yazanlara Dünyalı,kimliğini açıklamak istemeyenlere de Uzaylı deyimini kullanmış olmamda hafif bir mizah vardır.Ancak bu mizahın derecesi "insanları küçük görme"anlamına gelmez.Satranç toplumuna iki ayrı grup bulunduğunu bildirmenin amacı insanlarla alay etmek veya onları küçümsemek değildir.Amaç,kimliğini bildirmekten çekinenlerin var olduğunu anlatmaktır.Kimliğini gizli tutmak bu kişilerin kendi tercihleridir.Belki çok haklı olmaları da muhtemeldir.Örneğin Devlet memuru iseler,açık isimleri ile yazı yazmak istemiyor olabilirler.Ancak insanların aklına gelecek diğer neden Federasyon yönetiminden çekindikleri için kimliklerini gizli tuttukları yönündedir.Bununla birlikte gerçek ismi ile veya kod ismi ile burada nezaket kuralları dahilinde yazılmış bütün yazıları okumak ortak dileğimiz olmalıdır.Beni yakından tanıyanlar başkalarını küçümseyen bir insan olmadığımı bilirler.Kimseyi kolay kolay küçümsemem ve karşımdakini sonuna kadar dinlerim.Onun için Uzaylılar kendilerini küçümsediğimi sanmasınlar!Benden daha zeki oldukları kesindir!
Ateş Ülker
Ara
Merhaba,

Özgür satranç foruma yazmaya başlayalı beri vurguladığım bu forumda mühim olan fikirlerin tartışması kişilerin değil. Ben isimlerini gizleyen veya gizlemeyen herkesin kendince haklı bir sebebi vardır diye düşünenlerdenim. Kişilere değil fikirlere saldırmak esastır. İsmi açık veya gizli olması fikrin güzelliğini etkilememeli ne dersiniz?

Saygılarımla,
Ara
Abdülkadir Bey,
"Bir daha yazı yazmayacağım." deyip yeniden yazı yazmanız, hatta yeni başlık açmanız biraz tuhaf, oldukça da çelişkili. Konuyu uzatma çabanızı şahsen anlayamıyorum.

Mesajımdan alıntı yaparak giderayak beni hedef göstermeniz, kinci bir yapıda olduğunuza işaret. İstediğiniz kadar hedef gösterin efendim, benim sırtım sağlam. Ne bu çatı altında, ne de başka bir platformda kimseyle çıkar ilişkisine girmedim. Dolayısıyla eyvallah diyeceğim, benden hesap sorabilecek bir kişi bile yoktur.

"Kişilerin internette anonim olma hakkına saygı duyuyorum." deyip anonim olma hakkını kullanan Mojo Mojo'nun kimliğini tespit ettiğinizi ilan etmeniz, size olan nötr bakış açımı tamamen negatife çevirdi. O noktadan sonra size karşı kırıcı ifadeler kullanmış olabilirim, yine de şahsi sınırları aşan ve özür gerektiren ifadeler kullandığımı sanmıyorum. Normalde "sizli-bizli" konuştuğunuz halde Mojo Mojo'nun kimliğini tespit ettikten sonra kendisine "sen" diye hitap etmeniz ve hafife alan ifadeler kullanmanız saygıyı fikre değil, kişiye ve makama duyduğunuza dair bende kuvvetli bir izlenim uyandırdı. Mojo Mojo'nun kimliğini tespit ettiğinizi özel mesajla kendisine iletseniz, belki bu kadar sorun olmazdı ama bunu açık başlık altında ifade etmeniz tam bir kabadayılıktı. Bu blöfün altında ben kalmadım, ama emin olun ki ben olmasam bile başkası da kalmazdı. Burası istediğiniz kişiyi korkutabileceğiniz bir yer değil. Biraz saygı lütfen...

Sayın Abdülkadir Bener,
Hiç kimse sizi ticari bir iş yaptığınızdan dolayı eleştirmedi. Eleştiremez de. Eleştiri aldığınız konu, ticari ilişki içerisinde olduğunuz kişileri kollamaya çalışan ifadelerinizdi. Lütfen aradaki farkı artık anlayın. Bunu sadece ben değil, başka arkadaşlar da defalarca dile getirdi. Konunun bu yönünden hiç bahsetmememiz ilginç.

Bir cümleme o kadar alınmışsınız ki, başlığın ismine ilham olmuş. Oysa cümle şu: "Böylesi bir gerekliliğin varlığını tartışmaya açmıyorum.". Söylediğim sadece buydu. Aşırı tepki vermeniz, böylesi bir eleştiriye hazır olmadığınızı açıkça gösteriyor.

Eğer hala anlamıyorsanız tekrar ifade edeyim: Seçime kısa bir süre kala üye olmanız ve emeğinizin tanıtımını yapmanız son derece doğal. (Ben olsam, belki daha fazla lansman yapardım.) Doğal olmayan davranışınız, bilmediğiniz ve içerisine yeni dahil olduğunuz bir cemiyette fazlaca "kollayıcı" yazılar yazmanızdı. Dışarıdan bir gözlemci olduğunuz halde (şimdilik), canı yanmış bazı insanların serzenişlerini algılayamadınız. Tesadüfe bakın ki seçimlerden çok kısa bir süre sonra, gerekli protokoller yapılıp sözleşmeler imzalandıktan sonra forumdan ayrılmak istiyorsunuz. Bu ayrılış sırasında bir üyenin kimlik bilgilerini tespit ettiğinizi duyuruyorsunuz. Bundaki tuhaflığı insanların farkedemeyeceğini mi sanıyorsunuz?

Rakamları size hiç kimse sormadığı halde açıklamışsınız, teşekkür ederiz. Bence verdiğiniz emeğe kıyasla aldığınız ücret düşüktür. Arayüzdeki her piksel için bile ayrı kodlar yazılması gerektiğini bilecek kadar bilgisayar okuryazarlığım var. Emeğinize sağlık, umarım daha fazlasını kazanırsınız.

Hatalarınızı görebildiyseniz, ne ala. Burada olsun, başka platformda olsun, daha farklı bir bakış açısı yakalayabileceğinizi ümit ediyorum.

Oktay ERTAN
Ara
http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?p=14893#14893

Okunması için gereğini saygılarımla arz ederim.
Bilgisayar ve Satranc kategorisindeki yazilari takip etmeyenler icin bir link de ben vereyim, Biraz uzun. Lutfen okuyunuz ki DAEM'in ne oldugunu anlayiniz.

http//forum.satranc.biz/viewtopic.php?t=3306

Gokhan Demir
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi