Aman Dikkat Yorum İçerir.
Garip bir başlıkla  konuya girdik. Bu forumda 4000 üye var  fakat son 1.5 aydır bu bölümde tek bir yorum yok. Neden insanlar bu kadar sessiz anlamakta zorlanıyorum. 4000 kişinin içinde  usta oyunculardan, yeni başlayanlara pek çok kişi var. Satranç oynamayı bırakmış  fakat satranç tutkusu bitmemiş de pek çok kişi  var. Ama ortada yorum yok. Eskiden yorum yapan bir kaç kişi vardı onlarda çekilince ortalığı derin sessizlik aldı. Kimse oyun analizi yapılmasını beklemiyor.  Yeni satranca başlayan kişilerin bile paylaşacağı pek çok şey var; merak ettiği bir soru vardır, paylaşacağı güzel bir satranç sitesi,  videosu, satranç haberi vardır, satrançla ilgili şikayet ettiği bir  konu vardır. Bu konular en geniş üye sayısına forumda paylaşılmayacak ta  nerede paylaşılacak.   

Bir kaç yıl öncesine kadar sadece yabancı forumlarda yorum  yaparken belirli aralıklarla Dünyanın en güçlü satranç programı  bölümünde yorumlarımı paylaşıyorum. Neredeyse tamamının benim yaptığım 500 yorum  var. Satranç programları konusuna meraklı  kişilere  yardımcı olayım diye elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ama ne zaman bu foruma bir göz atsam  bu sessizlik nedeniyle çok ta sevinç duyamıyorum.
Bu site bu şartlarda  nasıl ayakta durabiliyor merak ediyorum. Hepimiz satrancı seven ve Türkiye de daha popüler bir spor dalı olmasını isteyen kişileriz. Bu sitenin Türkiye'de satrancın gelişmesi konusunda  önemli bir işlevi olduğunu düşünüyorum.
Ara
4000 in %90 ı, ne yazık ki, üye olduklarını bile unutmuşlardır. Geriye kalır 400.
400 ün %90 ı sessiz seyircidir. Yanlarında top patlasa kıllarını kıpırdatmazlar. Geriye kalır 40.
40 ın %90 ı korkak ve bencildir. Herhangi bir şey paylaşmaya cesaretleri ve istekleri yoktur. Geriye kalır 4.
4 ün %50 si yazmaya küskündür. Ne zaman barışacakları, tecrübelerini ne zaman paylaşacakları belli değil. Geriye kalır 2.

Bir sen, bir ben.
Eğer sen istersen,
Yazmaya değer kalben.
Samimiyettir özden gelen.
Sevgim, saygım daimdir hepten.
Ara
bu  özgür satranç forumu  kimin  bitirdiğini herkes biliyor ama ben dahi söyleyemiyorum  .  işin entresanı  o  kişide kendini biliyor  .. bir  konu açıldı ya destursuz hemen saldırır şimdi  ..
Ara
Bu forumun tekrar eski canlı günlerine dönme ümidimi hala koruyorum. Bilmiyorum fazla mı iyimserim.
Forumda yeni yorum sayısı çok az olmasına rağmen yine de forumu takip eden hatırı sayılır bir kitle var. En azından genç arkadaşlardan bu forumda daha katılımcı olmalarını bekliyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi