SATRANÇ KAMUOYUNA DUYURULUR
Bu yazıyı şahsıma karşı kin duygularıyla dolu bir ‘Başkan’ın hakkımda gerçek dışı algı oluşturmaya yönelik ağır ve haksız bir saldırısına karşı zorunlu tepki olarak yayınlıyorum.

HİÇBİR HUKUK DÜZENİ HAKKIN VE HAKLININ SALDIRIYA UĞRAMASINA İZİN VERMEZ!

Hakkın, haksızlık karşısında feda edilmemesi gereklidir.
Hakkın, haksızlığa boyun eğmemesi esastır!
Hukukun haksızlık ve adaletsizlik karşısındaki savaşımın kazanılmasının sağlanması bakımından yasal savunmanın bir araç olduğu ilkesinden yola çıkıyorum.

OLAY NEDİR?
Chesscom Lig takımı oyuncusu olarak düzenlemiş olan takım yarışmalarında yer aldım. Üyeliğimin ilk zamanlarında performans puanım oldukça düşüktü. Ama zamanla bu puan doğal olarak 400-500 kadar yükseldi. Oynadığım takımda genelde son masalarda oynadığım için rakiplerim de bana uygun ve yakın puanlardaki oyuncular idi. Yükseldiğim en yüksek puan 1550 civarı idi. 

Son maçta ise 1650 diye hatırladığım bir oyuncuyu iki defa üst üste yendim. O maçta ben de çok hata yaptım ama o göremedi. Onun yaptığı hataları da fark edecek ve karşılığını verecek kadar oyun bilgisine de sahibim. 
Zaten bu son maçtan sonra muhtemel bir şikayet üzerine  Chesscom hesabım silindi.

Şimdi kendi kendime soruyorum:
Acaba yenmese miydim?

Rakibimin çift soru hamlelerini ve verdiği fırsatları değerlendirmese miydim?
Ya da organizasyon en fazla kendimden kaç puan daha kuvvetli oyuncuları yenersem bu şikayetleri dikkate alacak?
Ben yeri geldiğinde 1400 lük oyunculara da kaybedebilirim, 2400 lük oyuncuları da yenebilirim. Bunu neden araştırmıyorlar?

Bu konunun muhasebesini yapmaktan sıkılıyorum ama benim performansımı 6300952 No’lu FIDE ID numaramdan son 40 yıla ait tüm yarışma ve performanslarımı inceleyebilirsiniz. 1985 yılından itibaren kayıtlar mevcutmuş. Arkadaşlarım söylüyor. İnanın bir defa girip bakmadım bile bu kayıtlara.
Ülkemde onlarca unvanlı ve Türkiye Şampiyonu olmuş sporcular ile maçlarıma, ülke çapında aldığım derecelere de bakarak bir karar verin. Geçmişte 2185 Puana kadar çıktığımı hatırlıyorum.

1660 LIK BİR OYUNCUYU YENMEM NEDEN BU KADAR TEPKİ ÇEKER? SON TURDA TAKIM OLARAK KAYBETTİKLERİ İÇİN 3. LÜKTEN OLDULAR.

Chess.com Support’a da yazdığım gibi;

Gerçek ve makul bir ölçüte bile başvurmadan BANLAMA KARARI almanız akıl mantıktan ve  gerçekçilikten uzak, onur kırıcı ve aşağılama ile eşdeğer bir karar değil midir?

Benimle aynı konumda olan diğer masum sporcuların durumu ne olacak?

YARGILAMANIZ ADİL DEĞİL! Çünkü adil şartlarda bir yarışma düzenlememişsiniz.
HUKUKİ DEĞİL! Çünkü gerekçe ve kanıt sunmamışsınız. Tek taraflı karar almış ve kararı araştırmadan vermişsiniz.
İNSANİ VE VİCDANİ DEĞİL! Çünkü bir savunma bile istememişsiniz. Medeni ülkelerde böylesine tahmine dayalı bir yargılama olmaz!
SAVUNMA VE DELİL OLMADAN İNSANLARIN İSİM HAKLARINI RENCİDE EDİCİ VE KİŞİNİN ONURU İLE OYNAYAN KARARLARA İMZA ATAMAZSINIZ! 

BU DURUM BANA HUKUKİ HAKLAR VERİYOR.

Bu yasak için tarafınızdan aşağıdaki gibi ayrıntılı bir açıklama talep ediyorum;
Hangi nedenle yasaklama esas alınabilir?
Yasağa neden olan hareketleri tarif eder misiniz?
Fair-play statemen açısından benim için hangi maddeyi buldunuz?

Sizden yeni bir hesap talebim yok!

Çünkü ben cezayı hak etmedim. Beni şikayet eden her kim ise onunla ya da rakibimle gözlemci huzurunda tekrar -2- maç yapmak isterim.

Ben satranççıyım SAHTEKAR DEĞİL!

Lütfen suçlama ve ceza işleminizi geri almanızı ve eski hesabımla size herhangi bir güvensizlik duymadan SATRANÇ OYNAMAYA devam etmek istiyorum.
İNSANLARIN ONUR VE ŞEREFLERİNİ DÜŞÜNMEDEN ALINMIŞ BÖYLESİNE GAYRI-HUKUKİ VE KEYFİ KARARLAR SİZİN KURUMSAL İŞLEVLERİNİZE YÖNELİK GÜVEN VE SAYGIYI DA NE YAZIK Kİ YOK ETMEKTEDİR.
Bence bize bir özür borçlusunuz. Bana ulaştırılacak şekilde aldığınız kararlar hakkında bir kanıt, bir dayanak sunmanızı talep ediyorum.

Hakkınızda saygı ve güven konusunu ancak bu cevabınızdan sonra düşünmeye başlayacağım.
Bunu sizden özellikle de bekliyorum.
Medeniyet bunu gerektirir.

Saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara
Hayatımda ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. Şu ana kadar birçok oyuncuya şaibeli kaybettim. Ben asla 2. bir kişiden ne yardım alırım ne de makina kullanamam. Ama makina kullananlara çok kaybettim. Bu satranç değil bir eğlence oldu artık.

Zaten iyice ağır tempoya düştüm. Bundan 20-30 yıl önceki tempomuz artık yok. Konum mantığına ulaşmak artık bizler için kolay değil. Oyunda olmadık hayaller de görüyoruz. Bir de  internetim sıkıntılı. Dışarıda çay bahçesindeki bozuk bilgisayarlarda oynuyorum. Ortamda aynı anda internete bağlı onlarca telefon ve bilgisayar kullanan insanlar da varken…
- MATRANÇ -
Ara
(27-07-2020, 12:53)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hayatımda ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. Şu ana kadar birçok oyuncuya şaibeli kaybettim. Ben asla 2. bir kişiden ne yardım alırım ne de makina kullanamam. Ama makina kullananlara çok kaybettim. Bu satranç değil bir eğlence oldu artık.

Zaten iyice ağır tempoya düştüm. Bundan 20-30 yıl önceki tempomuz artık yok. Konum mantığına ulaşmak artık bizler için kolay değil. Oyunda olmadık hayaller de görüyoruz. Bir de  internetim sıkıntılı. Dışarıda çay bahçesindeki bozuk bilgisayarlarda oynuyorum. Ortamda aynı anda internete bağlı onlarca telefon ve bilgisayar kullanan insanlar da varken…

Onlarla uğraşırken bir de makinaya nasıl zaman ayırayım? Beceremem ki?

O kadar teknolojik bilgim olsa neden hala 1550 lerde kalıp, onlarca maç kaybedeyim ki?Burası on-line bir platform ve oyun sitesi, her gün yüzlerce kişi üye oluyor, sahte hesaplar açılıyor hile kullanılıyor, hesaplar kapatılıyor.
Önemli olan benim haksızlık karşısındaki tavrımdır. Suskun kalıp kalmamam ile ilgili bir durum bu. Yani kendimle ilgili onlarla değil.

Sahtecilik yapanlar ile centilmence ve sportmence satranç oynayanların arasına somut bir ölçek konması gerek.
Onlarca şüpheli maç kaybettim. Rakiplerimin hesapları silinmedi.
Ama bir şikayet üzerine hesabım silindi. Bunun açıklamasını da siteye defalarca sormama rağmen yapamadılar şu ana kadar.
- MATRANÇ -
Ara
Hocam ban yemenize üzüldüm. İnternet satrancında bilgisayar yardımıyla oynayan pek çok kişi ortalıkta cirit atarken, 1650 puanlı bir oyuncuyu yendi diye bu muameleyi görmeniz beni şaşırttı.
Chess.com tek taraflı ,tutarsız, hatalı bir karar vermiş. Bir zamanlar 2185 puana ulaşmış bir kişinin ciddi bir konstrasyonla yüksek elo puanına sahip oyuncuları yenmesi kimseyi şaşırtmamalı. Smyslow 63 yaşındayken Kasparov' la adaylar finali oynamış, Korchnoi 70' li yaşlarında bile ortalığı birbirine katmıştı.
Bana garip gelen 1650 puan gibi çok yüksek sayılamayacak bir puana sahip kişiye Mustafa Yılmaz, Vahap Şanal muamelesi yapılmış olması.
Ara
(27-07-2020, 22:21)kaissa74 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Hocam ban yemenize üzüldüm. İnternet satrancında bilgisayar yardımıyla oynayan pek çok kişi ortalıkta cirit  atarken, 1650 puanlı bir oyuncuyu yendi diye bu muameleyi görmeniz beni şaşırttı.
Chess.com  tek taraflı ,tutarsız, hatalı  bir karar vermiş. Bir zamanlar  2185 puana ulaşmış bir kişinin  ciddi bir konstrasyonla  yüksek elo puanına sahip  oyuncuları yenmesi kimseyi şaşırtmamalı. Smyslow 63 yaşındayken  Kasparov' la adaylar finali oynamış, Korchnoi 70' li yaşlarında bile ortalığı birbirine katmıştı.
Bana garip gelen 1650 puan gibi çok yüksek sayılamayacak bir puana sahip kişiye Mustafa Yılmaz, Vahap Şanal  muamelesi yapılmış olması.

Sevgili kardeşim sadece 1650 olsa iyi. Kazara 1900 lük yensem demek ki kurban pazarında kiloyla satışa çıkaracaklar beni. Valla bundan sonra 1649 dan yüksek rakiplere "kusura bakma kardeş" diyeceğim.
- MATRANÇ -
Ara
İnternet satrançcında ban sistemi kötü
Ara
(01-08-2020, 23:47)satıreng Nickli Kullanıcıdan Alıntı: İnternet satrançcında ban sistemi kötü

Kanıta dayalı hesap silmeye neden karşı çıkayım ki?
Makul şüphe olabilir ama bu da kanıt yerine geçmez.

Benim maçımı hemen yanımda izleyen insanlar var.
Zoom dan takip eden öğrencilerim var.

Başka seçenek bırakmıyorlar insana.Sadece gülüyorum.
Hakkımda soruşturma yapmalarını ve hangi kurala aykırı davrandığımı sordum HALA CEVAP YOK!
- MATRANÇ -
Ara
Evet bugün itibarıyla hala cevap yok. Hakkımda araştırma yaptıklarını söylüyorlar.
Ortaya koymalarını istiyorum.
Ben de şahitlerimle hangi nerede nasıl oynadığımı kanıtlayacağım.
AMA YAPAMIYOR VE KANITLAYAMIYORLAR.

Yetersizlikleri ortaya çıktı ve bunun altında ezildiler.
- MATRANÇ -
Ara
Aşkın Bey,<div><br></div><div>Geçenlerde chess,com'da yapılan 200.000 Dolar ödüllü bir turnuvayı Ermenistan kazandı.&nbsp; Sonra Ermenistan takım oyuncusu Petrossian'ın hile yaptığı belirlendi. Hamlelerinin çoğu satranç programı ile eşleşiyormuş. Ermenistan'ın şampiyonluğu iptal edildi. Petrossian ise ömür boyu Chess.com'dan çıkarıldı. Haberi Chessbase internet sayfasında bulabilirsiniz. Ben şahsen Petrossian gibi dünya çapında bir grandmaster'in böyle bir şey yapabileceğine inanamıyorum. Bilginize.</div><div><br></div><div>Saygılarımla,</div><div><br></div><div>Nurkut İnan</div>
Ara
(07-10-2020, 13:06)nurkuti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aşkın Bey,<div><br></div><div>Geçenlerde chess,com'da yapılan 200.000 Dolar ödüllü bir turnuvayı Ermenistan kazandı.&nbsp; Sonra Ermenistan takım oyuncusu Petrossian'ın hile yaptığı belirlendi. Hamlelerinin çoğu satranç programı ile eşleşiyormuş. Ermenistan'ın şampiyonluğu iptal edildi. Petrossian ise ömür boyu Chess.com'dan çıkarıldı. Haberi Chessbase internet sayfasında bulabilirsiniz. Ben şahsen Petrossian gibi dünya çapında bir grandmaster'in böyle bir şey yapabileceğine inanamıyorum. Bilginize.</div><div><br></div><div>Saygılarımla,</div><div><br></div><div>Nurkut İnan</div>
Nurkut Bey, teşekkür ederim. Ama ben tüm maçlarımı bir çok şahidin önünde oynadım. Maçlarımı oynarken oğlum ve eşim de izler. Hatta aynı anda on-line olarak öğrencilerim de merakla izliyorlar. Ben şu ana kadar ilgili kurum ile defalarca yazıştım. Bana ne,nerede ne zaman kime karşı ve hangi hamlede nereden yardım aldığımı ispatlamaları için onlara şans verdim ve bunu kamuoyuna açıklamalarını bile istedim. Ben HAKKIMDAKİ BU YAKIŞIKSIZ İDDİAYI VE BU İDDİAYA SAZAN GİBİ ATLAYAN 'BİRİSİNİ' ŞİDDETLE KINIYORUM. Hakkımdaki iddiayı hukuken ispatlayamıyanları da kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Saygı ve selamlarımla
- MATRANÇ -
Ara
(23-10-2020, 11:39)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(07-10-2020, 13:06)nurkuti Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Aşkın Bey,<div><br></div><div>Geçenlerde chess,com'da yapılan 200.000 Dolar ödüllü bir turnuvayı Ermenistan kazandı.&nbsp; Sonra Ermenistan takım oyuncusu Petrossian'ın hile yaptığı belirlendi. Hamlelerinin çoğu satranç programı ile eşleşiyormuş. Ermenistan'ın şampiyonluğu iptal edildi. Petrossian ise ömür boyu Chess.com'dan çıkarıldı. Haberi Chessbase internet sayfasında bulabilirsiniz. Ben şahsen Petrossian gibi dünya çapında bir grandmaster'in böyle bir şey yapabileceğine inanamıyorum. Bilginize.</div><div><br></div><div>Saygılarımla,</div><div><br></div><div>Nurkut İnan</div>
Nurkut Bey, teşekkür ederim. Ama ben tüm maçlarımı bir çok şahidin önünde oynadım. Maçlarımı oynarken oğlum ve eşim de izler. Hatta aynı anda on-line olarak öğrencilerim de merakla izliyorlar. Ben şu ana kadar ilgili kurum ile defalarca yazıştım. Bana ne,nerede ne zaman kime karşı ve hangi hamlede nereden yardım aldığımı ispatlamaları için onlara şans verdim ve bunu kamuoyuna açıklamalarını bile istedim. Ben HAKKIMDAKİ BU YAKIŞIKSIZ İDDİAYI VE BU İDDİAYA SAZAN GİBİ ATLAYAN 'BİRİSİNİ' ŞİDDETLE KINIYORUM. Hakkımdaki iddiayı hukuken ispatlayamıyanları da kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Saygı ve selamlarımla

Ermeni oyuncu üst düzey rakibe karşı oynamış, kazanmış ya da kaybetmiş olabilir. Benim oynayıp kazandığım oyuncu 1650 civarında bir oyuncu ve onu iki defa üst üste yendim. İtirazı üzerine de banlandım. Rakibimin çift soru hamlesini değerlendirmeyip kaybetseydim demek ki banlanmayacaktım.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi