Satrançta takım oyunu
Değerli satranç severler, herkese merhaba..
Epey zamandır kafamda alttaki konu var..

Adı : 7 Satranç - 

Oyun 7' şer kişilik iki takım hâlinde oynanan bir satranç oyunudur.

Takımlardaki görev dağılımı ;
C : (Kaptan oyuncu) Takımın kaptanı ve yöneticisidir.
Görevleri : 
 - Oyun esnasında, hamle sırası takımında iken diğer 6 takım arkadaşından birine oynamasını belirtir. Örneğin, Fil dediğinde, Fillerden sorumlu takım arkadaşı Fil hamlesi yapar. ASLA örneğin, Fxc4 diyemez.
- İmkansız hamleye neden olacak şekilde, bir takım arkadaşından hamle isteyemez. Örneğin, piyon dediğinde, piyon veya piyonlar oynamaz durumda ise bu hata olur. Bunu yapamaz.
- Beraberlik veya terk sorumluluğu ondadır.
- önemli husus, takım arkadaşlarından hangi taşın hamle  yapmasını istiyorsa, sadece onun adını belirtir.ASLA hamlesini belirtmez. Fil der, Kale der, Şah der, Vezir der...ama hamlesini belirtmez. Hamle, o taştan sorumlu takım arkadaşındadır.

Ş : Şah oyuncusu
Görevleri : 
- C (kaptan) oyuncu, Şah dediğinde Şahın hamlesini yapar. Bu hamle, büyük veya küçük rok ta olabilir.
- Büyük veya küçük rok yapma görevi Şah oyuncusundadır.
- Şahı oynama veya rok atma tercihi ondadır

V : Vezir oyuncusu
Görevleri : 
- C (kaptan) oyuncu, Vezir dediğinde Vezirin hamlesini yapar. 

K : Kalelerin oyuncusu
Görevleri : 
- C (kaptan) oyuncu, Kale dediğinde kalelerinden birinin hamlesini yapar. 

F : Fillerin oyuncusu
Görevleri : 
- C (kaptan) oyuncu, Fil dediğinde fillerinden birinin hamlesini yapar. 

A : Atların oyuncusu
Görevleri : 
- C (kaptan) oyuncu, At dediğinde atlarından birinin hamlesini yapar. 

P : Piyonların oyuncusu
Görevleri : 
- C (kaptan) oyuncu, Piyon dediğinde piyonlarından birinin hamlesini yapar. 
- Geçerken alma ve terfi eden piyonun neye terfi ettiği kararı ona aittir.

Oyun şekli üzerine yorumlarınızı bekliyorum, satranca farklı bir hava verir mi? Yararlı amacı olur mu? Tartışabiliriz... Görüşlerimi, yorumlar oldukça yazarim..
Ara
Yusuf Beyin düşüncesini çok sevdim.

Düşünce geliştirilebilir.
"Satranç bireysel oyundur" diyenlere alternatif bir düşünce.

Benden de bir öneri: Kaptan her oyunda değişebilir. En fazla 3 farklı kaptan olabilir.
Ara
Oyunun atmosferini şöyle canlandırıyorum kafamda;

7'şer kişilik karşılıklı iki takım var. Her takımda da oyunu farklı yorumlayabilme ve farklı çözümlere yönelebilme ihtimalleri olan 7 oyuncu var.

Şöyle düşünelim C (kaptan oyuncu), Fil fedası ile başlayan ve kendince kesin sonuç öngören bir atak fark ediyor.
Fil diyor.. Fil oyuncusu ise, bu fedayı görmeyip başka bir fil hamlesi yapıyor.
Tersini düşünelim, C (kaptan oyuncu) fil fedalı atak olduğunu görmüyor ya da sonuç alınacağına ikna olmuyor,
Fil diyor ama normal ve başka bir fil hamlesi bekliyor.. Bir bakıyorsunuz Fil oyuncusu Fil fedası yapmış, kendince sonuç çıkıyor.. ama kayıp belki de..

Diyeceğim şu; dinamizmi, hareketliliği düşüne biliyor musunuz? Smile

(bu sadece bir örnek, bu tarz örnekler çoğaltılabilir..)
Ara
Yusuf Bey öneriniz gerçekten ilginç ve güzel. 7'şer kişiden toplam 14 kişi gerektirmesi nedeniyle ve 14 kişinin bir satranç tahtası etrafında biraz fazla kalabalık olabileceği düşüncesiyle bu fikrinizin gerçek dünyada değilde online satranç maçlarında uygulanabilirliği daha yüksek duruyor.
Bir kötü hamleyle oyun zora girebileceği için aynı takım oyuncuları arasında ciddi bir tartışma yaşanacağı kötü hamle yapan oyuncuya karşı ciddi bir tavır alınabileceği de yüksek ihtimal. TV 8'de bir satranç programı yayınlanacak olsa sizin format bu kanal için en uygun format olurdu.
Ara
Virüs salgını olur da biterse, 14 kişinin oturum düzeni bir salonda rahatlıkla sağlanır.. 1 tahta başında toplanmalarına gerek kalmadan yapılabilir bu. İnternette bu tarz bir oturum ve oyun düzeneğine sahip satranç programı yapılabilir. Briç veya diğer kağıt oyun server ları gibi. Takım içi tartışmalar olur geçer, en fazla futboldaki gibi mesela.. futbolcu kendi kalesine gol atıyor ne oluyor? Teselli ediyor takım arkadaşları..bu belirttiğim oyun yapısı çok fazla hareket ve anlayış barındırıyor.. sürprizler yeniden hayat ve hamle buluyor.. heyecan verici değil mi? Bir düşünün.. böyle macları bir hayal edin
Ara
(10-09-2020, 20:53)yusuf_omur Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Virüs salgını olur da biterse, 14 kişinin oturum düzeni bir salonda rahatlıkla sağlanır.. 1 tahta başında toplanmalarına gerek kalmadan yapılabilir bu. İnternette bu tarz bir oturum ve oyun düzeneğine sahip satranç programı yapılabilir. Briç veya diğer kağıt oyun server ları gibi. Takım içi tartışmalar olur geçer, en fazla futboldaki gibi mesela.. futbolcu kendi kalesine gol atıyor ne oluyor? Teselli ediyor takım arkadaşları..bu belirttiğim oyun yapısı çok fazla hareket ve anlayış barındırıyor.. sürprizler yeniden hayat ve hamle buluyor.. heyecan verici değil mi? Bir düşünün.. böyle macları bir hayal edin
Çok hoş fikir. Denenmeli bence. Ama kayıplarda tartışmalar ve kan davaları gelmez mi gündeme?
- MATRANÇ -
Ara
Tüm takım sporlarında bireysel hatalar yapılabilmekte olup takım arkadaşlarınca hatayı yapanı
teselli etmek genelde yaygın olan davranış oluyor. Özellikle futbolda mesela, kalesine gol atanı teselli ediyorlar..
Ara
(16-09-2020, 13:10)yusuf_omur Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Tüm takım sporlarında bireysel hatalar yapılabilmekte olup takım arkadaşlarınca hatayı yapanı
teselli etmek genelde yaygın olan davranış oluyor. Özellikle futbolda mesela, kalesine gol atanı teselli ediyorlar..

Bu doğru tabi.
Ama bizim kahvede yanlış hamle söylersen bedava dayak var.
Şaka bir yana bu öneriniz bana çok uygulanabilir geldi. Okulda öğrenci gruplarına ideal olabilir. Ama ön çalışmasını yapmak gerek. Aklınıza sağlık. Selamlar.
- MATRANÇ -
Ara
Teşekkür ederim Aşkın bey... selamlar.
Ara
Değerli satranç severler merhabalar,
Bu yazı mı "google translate" kullanarak ve
biraz da gözden geçirerek (İngilizce karşılığının
saçma anlamlara çıkmasını engellemek için)
FİDE nin web sayfasındaki  e postalara , gönderdim...
Smile  iyi yapmış mıyım ?
Ara
Bence iyi yapmışsınız, değişik fikirlere satranç dünyasının ihtiyacı var. Fide görüşünüzü ciddiye alır mı pek sanmam ama yine de denemeye değer.
Bu fikrinizi Chess.com ve Lichess.com gibi sitelerle de paylaşabilirsiniz.
Ara
Yusuf bey bu önerinizi çok tutmuştum, çocuklar için harika ve çok heyecan verici olarak buldum.
Siz bu önerinizi uygulama alanı buldunuz mu?
Ben uyguladım ve harika sonuçlar aldım.
Hatta bu öneri uygulamanızı teknik olarak biraz ileri taşıma şansım da oldu.
Şöyle ki:
Okulumda özellikle satranç derslerinde satrancın ilgisini çekmeyen bir çok öğrencimi yakın arkadaşlarıyla eşlendirerek önce piyon ve sonra diğer figürlerde görev verdim. Sonuçlar harika!
YARATICI AKLINIZA VE EMEĞİNİZE SAĞLIK!
Ama bu uygulamaya sizi hatırlatacak bir isim de vermem gerekli. Fikir babası sizsiniz ve neden isim babası da siz olmayasınız?
Bazı önerilerim var ama öncelik elbette sizin.
Selam ve saygılarımla
- MATRANÇ -
Ara
(14-07-2021, 12:40)M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Yusuf bey bu önerinizi çok tutmuştum, çocuklar için harika ve çok heyecan verici olarak buldum.
Siz bu önerinizi uygulama alanı buldunuz mu?
Ben uyguladım ve harika sonuçlar aldım.
Hatta bu öneri uygulamanızı teknik olarak biraz ileri taşıma şansım da oldu.
Şöyle ki:
Okulumda özellikle satranç derslerinde satrancın ilgisini çekmeyen bir çok öğrencimi yakın arkadaşlarıyla eşlendirerek önce piyon ve sonra diğer figürlerde görev verdim. Sonuçlar harika!
YARATICI AKLINIZA VE EMEĞİNİZE SAĞLIK!
Ama bu uygulamaya sizi hatırlatacak bir isim de vermem gerekli. Fikir babası sizsiniz ve neden isim babası da siz olmayasınız?
Bazı önerilerim var ama öncelik elbette sizin.
Selam ve saygılarımla

Aşkın Bey,

Yazınızı yeni gördüm. Uzun zamandır foruma bakmamıştım.
Ben uygulamayı sadece 1 kere facebook grubunda yaptım. Ancak maç bitmemişti. Oyuncuların işleri çıkmıştı.
Hamle cevapları gelmemişti.

Benim bulduğum isim : 7 - Satranç ( 7- Chess - Seven Chess )  (Bir takım 7 oyuncudan oluştuğu için)

Dünya satrancından da ( FIDE (oraya da yazdım), lichess, Chess.com (buralara da) ) ve TSF ve buradan da (sağ olun siz ve bir iki forum yazarı hariç) olumlu dönüş olmadı.

Dünya yeniliklere kapalı sanırım.
Sağlık olsun.

Teşekkürler ilginiz için..

Bu oyun formatının dünyada tutacağını düşünüyorum. Ama ne zaman ve nasıl olacağını bilmiyorum.

Şunun farkında değil çoğunluk; hamleler, taktikler, süprizler ve heyecanlar takım satrancı ile yeniden canlanacak..
Ama ne zaman bilemiyorum.

Saygılar, teşekkürler, selamlar  Aşkın Bey.
Ara
Okullar ve kulüpler bu fikrinizi yeşertebilir. Ben keyifle uyguladım ve tutuğunu da gördüm. Tekrar teşekkür ederim.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi