FIRSATÇILAR VE KAÇAN FIRSATLAR
TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU'NUN bir seçim süreci daha bitti.

En başından beri demokratik başlamasını çok istediğim bir süreçti. Ülkemizin ilk kadın TSF Başkanının kimselere nasip olmayan bir başarısına imza atmasına tanıklık yapacaktık.

İnsan vicdanında, hukuk ve Demokrasi alanında…
Ama olmadı.

Birileri 2018 yılı Mali Genel Kurul kararlarını ve Danıştay kararını görmezden geldi, kapı altına süpürdü. Bir şeylere benzetebiliyor musunuz?

Bu seçim ne kadar hukukidir? Bunun tartışması kalacak zihinlerde. Bence o çok tartışılan 2010 yılı Mali Genel Kurulunu da unutturacak niteliktedir.

Ne yazık ki temiz bir seçim oldu diyemiyorum. En azından içime sindiremiyor vicdanıma anlatamıyorum.
Oysa mevcut yönetimin bunu hukuki zemine oturtması için uygun zamanı vardı.
Yapabildi mi? Hayır!

MEVCUT YÖNETİMİN VE YÖNETİME ADAY OLAN TÜM ADAYLAR İLE ORTAK ADIM ATILACAK ŞEKİLDE HUKUKİ ZEMİNDE BİRLEŞİLMESİ GEREKEN BİR DURUMDU.

Ne yazık ki olmadı, tarihi bir fırsat kaçtı.
Oysa TSF bu alanda da öncülük yapabilirdi. İnsanın aklına hitap eden bu oyunda ORTAK AKLI HAREKETE GEÇİRİP TÜM CAMİASIYLA GERÇEK BİRLEŞMENİN ADIMINI ATABİLİRDİ.
Olağan üstü akılcı bir adım olurdu ki...
Geçmiş olsun!

Aday adayları, kendi söylemlerine göre “ Bu haksız ve adaletsiz şartlarda hukuki olmayan” bu seçimi boykot etme kararı alabilirdi.

Ama “Ya kazanırsak…? ” düşüncesi ağır bastı ve son iki aydır hiç hukuki adil ve eşitlikçi görmedikleri halde bu seçime girerek bu şartları meşru saydılar.

Elbette bu da bir çelişkiydi. Oysa sahada olmak çok daha farklı bir durumdur.

Ne oldu şimdi? Tahtanın dışına çıkarıldınız.
 Kimler tarafından?
 Baskıyla oy kullanıldığını iddia ettiğiniz delegeler tarafından.
...

Dışarı çıkarılan sadece bir aday değildi.
Bu ülkede başkanlık yapmış bir eski başkan da Genel Kurul salonundan tahtanın dışına konuverdi.
Çok üzücü!
...

Peki ya bundan sonrası ne olacak?
Şimdi kazanılmış bir ‘seçim’ var.
Beklentim var ama…

Geciken adalet ne kadar meşru ve adildir?
Bunu zaman gösterecektir.
Saygılarımla.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi