Sporcularımızın yarışmalara katılması nasıl sağlanır?
Satranç toplumu hiç değilse diğer konularda suskunluğunu korurken Ateş Ülker yazdığında bir Veli Baba çıkarabiliyor.Ancak Veli beyin söyledikleri ile benim söylediklerim arasında anlamlı farklar yoktur.Veli Baba katılımın az olmasına neden olarak ekonomik güçlükleri gösteriyor.Ben" profesyonel koşullara ayak uyduramıyorlar" diyorum.Benim turnuvalara neden katılamadığım sorgulanırsa yine benzer nedenler karşımıza çıkar.Ben Satranç açısından profesyonel değilim.Yine de işsiz kaldığım dönemlerde katılabildiğim yarışmalara katılıyorum.Son örneği İstanbul Tabip Odası Birinciliğidir.Ancak yine işsiz kaldığım bir döneme raslayan 2012 Türkiye Birincilğinde de(Erişkin)oynadım.Ayrıca son 3 sene içinde yurtiçindeki bazı turnuvaların koşullarını beğenmediğimden kendi imkanlarımla yurtdışındaki turnuvalara katıldım.(Oberwart 2011,Bad Harzburg 2011,Schwarzach 2012)Bunların dışında Federasyon tarafından 2010 ve 2012 Avrupa Emektarlar Takım Birinciliklerine gönderildim.Şu halde 64 yaşında olmama rağmen ve profesyonel satrançcı olmadığım halde yarışmalara katılmayan bir kimse olduğum söylenemez.Önemli olan soru diğerleri neden katılamıyor?Yaşları benden küçük olan,tabandan gelecek küçüklere yararı dokunabilecek durumda olan,henüz orta yaş köprüsünü geçmemiş çok değerli sporcularımız var.Bunların yarışmalara katılamadığını görüyoruz.Bunları konuşalım!İstanbul'da az turnuva düzenleniyor.Bu da bir sorundur.Ama bu da benim düşüncelerimi destekleyen bir durumdur.Bunun nedenini de çok iyi biliyoruz.Ama bazı bildiklerimizi söylemeye de çekiniyoruz!Ateş Ülker'e "yanlış pencereden bakıyorsun"demek klasik ve modası geçmiş bir yöntemdir.Sorunlar bellidir.Herkes tarafından görünmektedir.Bakış açılarımızı eleştirmek yerine sorunlara ilaç bulalım!Veli Baba sözünü ettiğim turnuvanın Elo turnuvası olmadığını söyledi.Oysa Elo turnuvası olsaydı ne değişecekti?1900 üzerinde yine 6 oyuncu sahneye çıkacaktı.Diğerlerinin çoğu İstanbul'da yaşadığı halde katılamıyorlar.Çünkü geçimlerini sağlamak için esas işlerinde çalışmak zorundadırlar.Cuma günü erken saatte turnuvanın başlaması da onların katılımını engelleyen bir başka nedendir.Teşvik olmadığı gibi bir de engeller vardır.
Hangi pencereden bakarsanız bakın,eski alışkanlıklarımızdan vazgeçmezsek,yeniliklere açık olmazsak beklenen gelişmeleri sağlamamız mümkün olmayacaktır.Ondan sonra hiçbirimiz D Milli takımımızın aldığı sonuç hakkında ne Yılmaz Özdil'in makalesindeki eleştirilere ne de New in chess dergisindeki aynı konu ile ilgili alaycı ifadelere yanıt veremez.Benimle tartışmaktan mutluluk duyan bir arkadaşımızın mümkünse New in Chess dergisindeki yazıyı araştırıp bu forum okurlarına bilgi vermesini rica ederim.Dergideki yazar ne diyor?Satranç toplumuna bilgi verelim!
Ateş Ülker
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
ANKET. - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 09-04-2013, 13:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 09-04-2013, 20:15
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 10-04-2013, 10:02
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: VELİBABA - 10-04-2013, 10:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: VELİBABA - 10-04-2013, 11:32
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 10-04-2013, 12:16
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: VELİBABA - 10-04-2013, 12:43
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 10-04-2013, 13:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 10-04-2013, 13:53