Yerli dinamikler neden teşvik edilmiyor?
Açıklamalarınızda haklısınız Aşkın Abi. Belirttiğiniz üzere, artık tarih olarak neredeyse kesinleşmiş yaz turnuvalarımız var.

Ateş Abi'nin dikkat çekmek istediği konu farklı: İsimleri geçen yaz turnuvalarının yerli oyunculardan çok yabancıların işine geldiğini vurguluyor, özetle.

Aktif oynadığım son zamanlar olan 2009-2010 yaz turnuvalarında ben de böyle bir durumu gözlemledim.

Özetle olan şudur:
Haziran sonlarında ülkemize gelen Gürcistan vatandaşı oyuncu grubu varsa Bolu, Kocaeli turnuvalarında sezonu açıyorlar.
Ardından ligler geliyor ve aynı oyuncu topluluğu ağırlıklı olarak Kulüpler Şampiyonasında, az bir kısmı ise İş Bankası liginde mücadele ediyorlar.
Hemen ardından varsa Malkara, Keşan turnuvaları yine aynı kadronun şovuna sahne oluyor.
Akabinde Çanakkale ve varsa İzmir turnuvaları bu oyuncuların başka bir şovu oluyor.
Son olarak İstanbul satranç festivali ve Gürcistan'a dönüş.

Oyun güçleri 2300 - 2500 arasında değişen bu topluluk teker teker mücadele etseler çok zor derece yapabilecekleri bu turnuvalarda grup halinde yarışmanın avantajını sonuna kadar kullanıyorlar. Anlaşmalı beraberlikler, kimin kazanması gerekiyorsa onun kazandığı maçlar ve hiç kimsenin anlamadığı, ne Rusçaya, ne de Azericeye benzeyen dilleri nedeniyle birbirinden sigara bile isteseler kadalarda "hamle mi söyledi" sorusuna neden oluyorlar.

İşin ilginci bu topluluğun yaklaşık 5-6 yıldır hep aynı isimlerden oluşması. Ne gelen var, ne giden. (Demek ki onlar da yeni yıldız çıkaramıyorlar! Smile)
Başta Bagaturov, sonda Azaladze. Grubun tamamını saymaya gerek yok.

Yanlış anlaşılma olmasın, kimseye karşı olduğum yok. Ama birkaç turnuvadan sonra kendimi sadece bir para kaynağı olarak olarak görmeye başladım ve yaz turnuvalarından bu şekilde soğudum. En sevdiğim turnuva Datça'da yapılan Türkiye Hızlı Satranç Şampiyonası oldu. İlk masalarda soyadı "-adze" ile bitmeyen oyuncuların olduğu tek turnuva buydu.

Çözüm: Yerli oyunculara ödüllerin %50'si verilmeli. Hatta bu ödülün bir kısmı reyting gruplarına göre dağıtılmalı.

Not: Geçen yıl İstanbul Satranç Festivalini tek başına kazanan IM Doğan REYHAN'ı tekrar tekrar tebrik etmekte yarar var. Hepsini tek tek elden geçirerek olağanğüstü bir performans sergiledi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet Ali Kuseyri - 06-08-2013, 17:25
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 07-08-2013, 02:42
re - Yazar: AKr - 08-08-2013, 01:02
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet Ali Kuseyri - 11-08-2013, 13:36
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ozgur_Akman - 14-08-2013, 09:52
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 15-08-2013, 01:38
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 15-08-2013, 18:48
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 16-08-2013, 23:11
Not. - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 16-08-2013, 23:24
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 19-08-2013, 20:08