SATRANÇTA BAYAN SPORCU OLMAK
Bir önceki yorumumda olayın Tahkim Kuruluna İntikalinin kabulü bilgisinin tarafıma gelmesi üzerine, O Kurula saygısızlık olmaması ve Kurulun olumlu veya olumsuz etkilenmemesi açısından sizleri de haberdar ederek yorum yazmama kararı almıştım.

Ama olayın magazinleşen boyutuna ve Kayseri gelişmeleri boyutunda bazı eksik bilgilerin giderilmesinde de fayda olduğunu görüyorum.

1. Kayseri de spora 40 yılın üzerinde hizmet eden değerlerin arasında hasbel kader yer alıp Kayseri Spor Adamları Derneğini kurduk ve O derneğin sekreteryasını sürdürmekteyim. Yani 40 yılı aşkın bir süreden beri spor yöneticiliği yapmaktayım. Bu gün bürokrasinin tepe noktalarında aktif görevde olan birkaç valimiz, Rektör Yardımcılarımız ve onlarca bilim adamı ve üst düzey bürokrat statüsüne erişmiş sporcularımız var.

2. Şu anda bünyesinde sırf 3 adet amatör ligde voleybol takımı oynatan Sahabiyespor Kulübü yöneticisiyim. Değil herhangi bir sporcunun gidişinin engellenmesi Kayseri Basın Spor Kulübü nün tamamı takım olarak Kulübümüz tarafından beklentisiz devredilmiştir.

Problem yaşanan iki sporcumuz haricindeki sporcular için eski ve yeni il temsilcisine duyuru yapılarak, satranç camiasının ileri gelenleri haberdar edilerek istenmeyen gelişmelerin hemen akabinde, dileyen sporcumuzun ilişiksiz belgesinin şartsız ve derhal verileceği bilgisi verilmiştir. İlgili kişilere ulaşılıp sorulduğunda bu bilgi eksikliği gidecektir. Şu anda bünyemizde bulunan 34 sporcumuz için de bu geçerlidir.

3. Hentbol Süper Liginde ilimizi temsil eden Kayseri Rainbow Spor kulübü yeğenimin firmasına aittir. Çok detaya girmeden aktaracağım bu kulübün iki haftalık deplasman ve bir sezon başı kamp maliyeti belki de Satranç Süper lig takımlarının tamamının sezonluk maliyetine eşdeğerdir. Kulüp aynı zamanda GHSİM aktivitelerinin bir çoğunun da sponsorluğunu üstlenmektedir. Kulüp sahibi ve Başkanı yeğenimin çocuğunu da satranç sporcusu yaparak ricada bulundum ve Kulüpte Satranç Branşına da yer verelim demem üzerine, sağ olsun talebimi geri çevirmeyerek tam yetkilisin dayı dedi. Ancak bütün bu olumsuz gelişmeler bu güzide kulübü Satrançtan uzak tutmamıza neden oldu. Buradaki huzursuzluğu oraya taşıyamazdık.

4. Sürekli Şeker Sporun yıpratılmasından söz edilmektedir. Ben 2001 yılından beri Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi ve dolayısıyla da Şeker Fabrikasının ortaklarından biriyim. Bu iddiayı yapan kişi henüz orta okul çağında iken ben o kooperatifin yönetim kurulu başkanlığına aday olan biriyim. 2001 Yılından 2012 yılına kadar o fabrikayı yöneten ekibi destekleyen bir seçmenim. Bu süreç içerisinde de bu yönetim Kayseri Spor, Kayseri Erciyes Spor, Pansu Şekerspor ve Şeker Spor gibi profesyonel takımların sponsorluğunu üstlenerek Kayseri Spor camiasının bu gün dahi hayal edemeyeceği desteği spora aktaran bir ekiptir. Bizim ekibimiz spora desteğe karşı değil spor adı altında yapılan hatalı harcamalara karşıdır. Kooperatif yönetimini 80 000 seçmenin oyu belirler. Yani mevcut yönetim ile muhalefet grupları seçimde yarışır. Ortaklar Kooperatif, Fabrika ve dolayısıyla da Şeker Sporun sahibi konumundadırlar. Kooperatif çalışanları, Fabrika çalışanları ve Şeker Spor çalışanları (Antrenör gibi) biz ortakların maaşını verdiği kimselerdir. Onların Kooperatif seçimlerinde taraf olmaları ve biz Yönetim Kurulu üyeliğine aday olan kişiler arasında bu tür polemiğe girmeleri hadlerine değildir. Bu tutum sürdürüldüğü takdirde grup mensuplarının hukuki süreç başlatılacağının bilinmesini isterim. Şartların uyuyorsa çıkar aday olur sporun her branşını ihya edersin. Şartların uymuyorsa da haddini bil ve Kayseri Şeker Fabrikasına yön vermeye kalkma.

5. Sporu dolu dolu yaşayan bir çevre içerisinde olduğum için kızımın sevmesi hariç Satrançtan hiçbir beklentim olmadı. Ateş Hocamın da belirttiği gibi şu anda mücadelesini verdiğimiz kategori ve madalya olayı bana ve kızıma hiçbir katkı sağlamayacak, ancak Satranç Camiasına ışık tutacak bir olaydır. Bu gün bizi LİNÇ etmeye kalkışanlar ne yapılmak istendiğini zamanla anlayabileceklerdir. Özellikle madalyanın maddi değerinin peşinde olmadığımı, şu anda dillendirmek istemiyordum ama o camiadan özür dileyerek bir önceki dönem Basketbol il temsilcimizin ricası üzerine 120 adet madalyayı bizzat alıp basketbolcu çocuklara dağıtılmasına vesile oldum. Hedefin madalya olduğunu zannedenler anlasın diye hiç de istemeyerek yazdım.

6. 2012 yılında yani çok değil 3 sene öncesinde Hasandede’ de yapılan bir turnuvaya kızımı götürüp ilk il dışı resmi turnuvasını oynattığımda önüne konulan NOTASYON kağıdını gördüğünde salonu terk ederek “Babacığım ben oynamak istemiyorum. Önüme bir kağıt koydular bir şeyler yazmamı istiyorlar.” diye ağlayarak yanıma gelmişti. Sağ olsun Turnuvanın zannedersem baş hakemi olan mükemmel insan Uğuray ÖZALP hocama durumu aktardığımda, onun babacan tavırları kızımın NOTASYON kağıdı ile barışmasına vesile olmuştu. İşte çok değil 3 veya 3.5 sene önceki Kayseri’ nin hali. Kayseri’ ye dönüp ilk turnuvada “Arkadaşlar Notasyon Kağıdı kullanılması lazım. Hedefimiz çocuklarımızı il dışına hazırlamak olmalı.” dediğimde neredeyse dayak yiyecektim. Dayattım ve çaresiz uygulandı. O zaman da problem çıkartıyorum olarak değerlendirilmişti. Saat kullanımı ile de benzer olaylarımız çok ama uzatmak istemiyorum. Bütün bu olaylar İl Temsilciliği ile çatışma olarak gösterildi. Ancak eski il temsilcilerimiz de sağ olsunlar ne yapmak istediğimi en kısa sürede çözerek el birliği ile Kayseri’ yi bu günlere taşıdılar. Haklarını inkar etmek vefasızlıktır. Onlar gerçekten Show değil özellikle bizlerle de son yılda iyi bir diyalog içerisine girerek Kayseri’ yi bu günlere taşıdılar. Ayrılış nedenleri kesinlikle huzursuzluk değil çok özel ailevi nedenlerledir. Ben onların hepsine de satranç adına minnettarım.

7. Daha önce de bahsettiğim gibi benim koordinatörlüğümde Kayseri Makine Mühendisleri Odasında çok elit ortam ve ikramlarla çocuklara 4 yıldan beri Satranç, Akıl Oyunları, Binicilik ve Kayak Kursları verdirtmekteyim. Kursiyerlerin hukuken üye yakınları çocuklarının olması gerekmektedir. Ancak ildeki diğer kabiliyetli çocuklara da sahip çıkılmasına inandığım için onlarca çocuk ile de akraba olup Smile onlarında bu kurstan yararlanmalarını sağladık. Kimini kendi kontenjanımdan, kimini yine oda üyesi olan oğlumun ve yeğenlerimin üzerinden hiç birini geri çevirmedik o yavruların. Diğer çocukların başarılı olmasını arzu etmeyen insanın yapacağı şeyler mi bunlar takdirinize bırakıyorum.

Son kurs organizesinde bir veli bana gelip oda üyesi olmadıklarını, çocuğunun bizim kursa dahil edilmesini arzu ettiğini, başka bir kurstan kendilerinden aylık 400 TL para istendiğini, hatta bazı velilerin kredi kullanıp bu parayı ödediklerini ancak sonuç alınamadıklarını iletti. Bunların hiç biri bizleri ilgilendiren olaylar değil tabi ki. Ancak odamızdaki ücretsiz olarak verilen, çok seviyeli ve Kayseri’ nin en güçlü hocalarının üstelenmiş olduğu kurslar sanki birilerini rahatsız ediyordu ki biz çatışma ortamına girmemek adına bu sene kurslarımızı Satranç hariç yapmaya karar verdik. Kayseri satrancı mı kazandı şimdi?

Bilgi sahibi olmadan, teknik konuyu bir kenara iterek saldırı düzenleyenler, kızımı ve şahsımı LİNÇ etmeye kalkışanlar bu olaylara da yanlış deyin hadi.

Ben sizlere hakkımı helal etmiyorum.

Keşke kenetlenip Gökçe’ nin satranca küsmesinden mutluluk duymasaydınız. Kim bilir salonlarda Gökçe’ yi görememeniz sizleri ne kadar mutlu edecektir. Çünkü sürekli sorduğunuz “Hani satrançla ilgilenmeyecektiniz?” sorunuzda onu arıyorsunuz sanki. Üniversite de ilgilenmemeye başladığım günden sonrasından memnunsanız, Kayseri satrancı ile de ilgilenmeyeceğim müjdesini vereyim de mutluluğunuz artsın.

Özellikle herkesin şunu iyi bilmesini arzu ederim. Kayseri de Satrancın son yıldaki atağı, satranca oldukça sıcak yaklaşan GHSİM Murat ESKİCİ kardeşimizdir. İnşallah görev süresi çok çok uzun olur ve bu ivme devam eder. Onun haricinde de ben dahil hiç kimse kerameti kendisinde görmesin.

Yine yordum sizleri. Söz hakkı olmadığı müddetçe de yazmayı düşünmüyorum.

Selam, saygı ve sevgilerimle.

Dr. Mustafa DÖRDÜNCÜ

Bu kadar kişi yazdı çizdi savundu, eleştiri yaptı, saldırdı.

Özellikle Bayan olan Federasyon Başkanımız Sayın Gülkız Hanım olmak üzere, Kayseri' yi kurtardığını iddia edenler, Form yorumcuları ve takipçileri, söz konusu olan ve LİNÇ edilen 14 yaşındaki bir bayan sporcunun ruh hali nedir acaba diye merak etmezler mi? Hani bu camia büyük bir aileydi, Nerede bu ailenin annesi, ablaları ve ağabeyleri? Yoksa kızım aileden değil mi Gülkız hanım?
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
SATRANÇTA BAYAN SPORCU OLMAK - Yazar: Kayseri Satranç - 28-01-2015, 23:58
RE: SATRANÇTA BAYAN SPORCU OLMAK - Yazar: Miyazaki - 29-01-2015, 06:08
RE: SATRANÇTA BAYAN SPORCU OLMAK - Yazar: Ateş Ülker - 29-01-2015, 14:24
RE: SATRANÇTA BAYAN SPORCU OLMAK - Yazar: Ozgur_Akman - 29-01-2015, 14:52
RE: SATRANÇTA BAYAN SPORCU OLMAK - Yazar: Ozgur_Akman - 30-01-2015, 09:48
RE: SATRANÇTA BAYAN SPORCU OLMAK - Yazar: Miyazaki - 30-01-2015, 15:14
RE: SATRANÇTA BAYAN SPORCU OLMAK - Yazar: Ateş Ülker - 30-01-2015, 15:45
RE: SATRANÇTA BAYAN SPORCU OLMAK - Yazar: Ateş Ülker - 31-01-2015, 01:01
RE: SATRANÇTA BAYAN SPORCU OLMAK - Yazar: Miyazaki - 31-01-2015, 07:41
RE: SATRANÇTA BAYAN SPORCU OLMAK - Yazar: Ateş Ülker - 01-02-2015, 11:49