BELEDİYELER VE TSF İŞBİRLİĞİ
Hüseyin bey.

Ben facebook üyesiyim ve bana dün akşam aşağıdaki mesaj geldi. Bu mesajdan anladığım kadarıyla Eylül ayını bekleyeceğiz. Yani tarafıma gelen bu mesajdaki bilgiler doğru mu?

************************************************************************************************************

Prof. Dr. Mustafa Akaydın, 1 Nisan 2009 tarihinde devraldığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde (12 Temmuz Pazar günü) 100 gününü doldurdu. 1 Nisan’dan bu yana tam 100 gün geçti. 100 günde neler yapıldı, önümüzdeki günlerde neler yapılması planlanıyor? İşte 100 günde yapılanlar.

ÇOK ÇALIŞACAĞIZ
Öncelikle, 29 Mart Yerel seçimleri öncesinde ekibimle birlikte çok yoğun bir tempoyla gece gündüz demeden çalıştık. Partili partisiz, genç yaşlı, 7’den 70’e kısaca herkesin gönlünü aldık. Antalya’ya yapılan yanlışları anlattık. Antalya’ya ne yapacağımızı ve ne yapmak istediğimizi ev, mahalle, esnaf ziyaretlerinde düğün dernek toplantılarında, kısaca her ortamda anlattık. Antalyalı bize güvendi, gönül verdi, ‘Yaparsa Hoca Yapar’ sloganımızın samimiyetiyle sandık başında tercihini bizden yana kullandı. Halkımız, oylarının yüzde 41’lik dilimiyle 1 Nisan 2009 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı olarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine beni layık gördü. 1 Nisan’da tüm Antalya’lıların belediye başkanı olduğum sözünü vererek parti rozetimi çıkarttım ve görevime başladım. Antalyalı vatandaşlarımızın yoğun ilgisiyle karşılandım. Yapacak iş çoktu. Kaybedecek zaman ise hiç yoktu. Hala da yok. Birinci aşamada bir yandan vatandaşlarımızın kutlama ziyaretlerini kabul ederken, diğer yandan mesai arkadaşlarımla birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut durum analizini yaptık. Ne kadar borç, ne kadar alacak var bunun hesabını yaptık. Bu sırada yeri geldi eleştirildik, yeri geldi övüldük. Ancak biz sosyal demokrat belediyecilik anlayışımız gereği, her hesabı vereceğimizin bilinciyle ve hizmet aşkıyla dolu olarak göreve geldiğimiz için yeri geldi sustuk, yeri geldi konuştuk. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni ASAT ve şirketler dahil yığınla bir borç ile devir aldık. Enkaz edebiyatı yapmayacağız dedik ve yapmadık. Ancak Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin göreve başlarken çektiğimiz fotoğrafını basın toplantısı yaparak kamuoyu ile paylaşmanın önemli bir sorumluluğumuz olduğunu düşündük. Kamuoyunu bilgilendirmeyi şeffaf ve hesap veren belediyecilik anlayışımızın gereği olarak görev saydık. Bu ilk basın toplantımızda karşımızdaki tablo nedeniyle duyduğumuz kaygı elbette vardı. Ama karamsarlık yoktu. Ne bulduğumuzu kapsayan durum değerlendirmesini ortaya koyarken, hedeflerimizi ve projelerimizi de anlattık.

Antalya sevgisiyle ve Antalyalılara hizmet sevgisiyle 100 gündür hızlı bir tempoyla gece gündüz demeden çalışıyoruz. Genel Sekreterimizden, Başkan Danışmanlarına, Genel Sekreter yardımcılarımızdan, Daire Başkanlarına, Şube Müdürlerinden, işçisine memuruna tüm çalışanlarımızın ortak amacı; Antalya’ya hizmet etmek. 1 Nisan‘dan bu yana tam 100 gün geçti. 100 günde neler yaptık. Bugün bunları paylaşmak ve kendimize birinci sömestre için değerlendirme yapmak istedik.

Henüz devasa yatırımlar yapmadık. Göreve gelir gelmez yol açmadık, kavşak yapmadık. Ama ‘Az zamanda çok iş’ yaptık.

Gelelim 100 günde neler yaptığımızın özetine…

PLANLI YÖNETİM MODELİNE GEÇİYORUZ
Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Planlı Yönetim Modeli’ne geçiyoruz. Planlı yönetim derken araştırma, planlama, uygulama ve kontrol işlevlerinin tümünü kapsayan, gücünü bilgi ve uzmanlıktan alan, vatandaş odaklı ve başarıyı sürekli ölçerek yol alan bir yönetim biçiminden söz ediyoruz. Türkiye’de yerel yönetim ölçeğinde ilk kez gerçekleştirilecek olan Planlı Yönetim Modeli ile yönetimin tüm kademelerinde kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlenecek, bu hedeflerin uygulamada ne ölçüde gerçekleştiği başarı göstergesi olarak sürekli olarak değerlendirilecektir. Böylece vatandaş odaklı, katılımcı, saydam ve hesap verebilen bir yönetim anlayışına işlerlik kazandırılacak, vatandaş kendisine sunulan hizmette söz sahibi olacaktır. Bu konudaki çalışmalarımız son aşamasına gelmiş bulunuyor. Eylül ayı içerisinde Planlı Yönetim Modeli ile hizmet vermeye başlayacağız
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 17-06-2009, 18:31
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ErcanAvanoglu - 12-07-2009, 20:35

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi