Avrupa Bireysel Bayanlar Birinciliği
Sevgili Ateş Bey,

Türkiye'ye alınan böyle organizasyonların Türk satrancına yarar sağlamayacağı fikrine canı gönülden katılıyorum.

TSF den yapılan açıklamalara göre 140 uluslararası turnuva ve şampiyona Türkiye'de düzenlenmiş.

Ortalama her turnuvada appials komite için 5.000 avro ulaşım ve harçlık ödenmiş olsa 700.000 bin avro yapar. Diğer masrafları konuşmaya bile gerek yok. Ayrıca bu organizasyonlardan sadece yaş grupları şampiyonaları gelir getirdiğini düşünürsek yapılan organizasyonların Türk satrancına kaç liraya mal olduğu ve ne kadar gelir elde edildiği tartışılması gerekir.

Başka bir konu ise uluslarrası organizasyon 140 iken acaba TSF nin düzenlediği yurtiçi organizasyon sayısı nedir. Ne kadar harcanmıştır ? nekadar gelir elde edilmiştir.

Yurtiçinden Lisansdan, vizeden, antrenörden, konaklamadan, katılım paylarından elde edilen gelir uluslararası organizasyonlar için harcanmıştır.

Hadi satranca faydasından vazgeçtik Türkiye'nin tanıtımı için önemini tartışalım. Şimdiye kadar harcanan paraların karşılığı bir tanıtım olmuşmudur. Yabancı bir gazete veya Tv de çıkmışmıdır. Sadece New Yorktimes da scandallarla haber olmuştur.

Tüm bu organizasyonların düzenlenmesi, FİDE ve ECU da önemli yer kapmak içindir. Bunlarada baktığımızda sonuç hüsrandır.

Şimdi sudan bahanelerle ve seçimde kaybettiği birisini zor durumda bırakmak için yapılmış siyasi bir manevra ile Avrupa bayanlardan vazgeçiliyor.

Şampiyonanın ödül dağılımına bakıldığında erkekler için verilen ödüllere 100-500 avro arasında ekleme yapılarak verilmiş bir teklif. ECU seçimi öncesi hava atmak gövde gösterisi yapmak için verilmiş teklif.

Böyle yönetim anlayışı, hırs ve egoyla ancak bu kadar olur.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: bahtiyar - 05-01-2011, 17:12

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi