Anlaşmalı beraberlikleri önlemek için çözüm önerisi
Merhabalar. Anlaşmalı beraberlikleri önlemek için bir çözüm önerisi getirmek istiyorum. Bildiğiniz gibi İsviçre sistemi turnuvalarda özellikle son iki tur kala sporcular sıralamayı etkileyecek şekilde oyunları berabere bitirebiliyorlar. Benim önerim son iki tur kala galibiyet puanına onda birlik veya onda ikilik bir fark eklenmesidir. Örneğin galibiyet puanı 1,1 veya 1,2 gibi bir rakam olmalıdır. Böyle bir puanlama sistemi turnuvanın genel akışını bozmayacak ve son iki turda daha zevkli mücadeleler olacaktır. Anlaşmalı beraberlikleri tümden kaldırmasa da önemli ölçüde engelleyecektir. Şampiyon belki de onda birlik fark ile belirlenecektir.

Daha önce forum ortamında galibiyet 3 beraberlik 1 puan olmalı diye fikir üreten arkadaşlarımız olmuştu.3 e 1 lik oran satranç için oldukça ağır bir oranlama. Ayrıca turnuvanın tüm turlarını kapsadığında eşitsiz bir puan dağılımına neden olur.

Dijital satranç saatleri çıkmadan önce mekanik saatlerle oynardık ve giyotin sistemle oyunlar sonlanır, hakemlere önemli görevler düşerdi. Dijital saatler ile birlikte giyotin sistemde geride kaldı ve hakemler üzerindeki yükte kalktı. Her ne kadar pek çok sporcu yeni sistemi beğenmese de karşı çıkanlar olsa da hamle başına süre arttırmalı sistemin satranca çok şey kattığı ortada.

Satrançta yenilikler kolay kabul görmese de benim ortaya attığım fikir üzerinde tartışılmalı son iki tur kala galibiyete verilecek ondalık rakam belirlenmeli ve federasyonumuz tarafından da kabul görürse FİDE’ye yeni kural olarak olarak teklif edilmeli. Kim bilir FİDE’nin beraberlikler üzerine koyduğu yeni kurallar 9.1a gibi kurallara da gerek kalmaz diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalın satranç severler.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Anlaşmalı beraberlikleri önlemek için çözüm önerisi - Yazar: Erdem Pekol - 15-02-2011, 02:15
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Menderes Sargın - 15-02-2011, 09:38
Anlaşmalı Beraberlik - Yazar: Cengiz Keleş - 15-02-2011, 10:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Menderes Sargın - 15-02-2011, 10:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 15-02-2011, 11:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 16-02-2011, 00:59
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Menderes Sargın - 16-02-2011, 02:06
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erdem Pekol - 16-02-2011, 12:56

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi