Anlaşmalı beraberlikleri önlemek için çözüm önerisi
Satranç ve Futbol üç sonuçludur. Beraberlikler çeşitlidir ki sözü edilen anlaşmalı beraberliklerdir, diğerleri değildir. Futbol örneğinden gidersek, 50 bin kişinin izlediği bir karşılaşmanın 6. dakikası kaptanların ya da antrenörlerin beraberlik yapmasından futbol taraftarlarının mutlu olacaklarını sanmıyorum.

Okuyanın anlayacağı şekilde yazdığımı sanmakla birlikte tekrar etmemde fayda var, yazdıklarım kişisel görüşümdür. Bence, anlaşmalı beraberlikler, diğer ( teknik) beraberliklerden çok şikeye daha yakındır. Ancak bu benim düşüncem olmakla birlikte, kimseye ya da evvelinde yaşanmış olaylara gönderme değildir. Fischer'in Ruslarla olan karşılaşmalarında yaşadıklarını ve rusların birbirlerine beraberlikler yapmalarını fischer, satrancın ruhu açısından nasıl algılamıştı acaba.

Olan ile olması gereken arasında tercihte bulunmam gerekseydi olması gerekeni tercih ederdim.

Amerikalıları biliyorum. Unutmayın savaş tarihi de dahil olarak tarihi kazananlar yazar. Güçlüyseniz kuralları koyarsınız. Bu konuyla ilgilenenler Alvin Tofler'ı okuyabilirler. Şok, Üçüncü Dalga vb kitapları güç konusunda bilgi ve örneklerle doludur.

Savaş oyunu olarak bakıldığında hiçbir savaşın amacı beraberlik değildir. Sonucu olabilir ama. Yenemezsen yenilmeyerek anlaşma yaparsın ama savaşa beraberlik yapmak için çıkarsan kazansan bile kaybedersin. Bu açıdan da satrançtaki anlaşmalı beraberlikler zorunluluk hallerinde olmalı, teknik konularda yani. Konum eşit diye beraberlik yapmaksa amaç oyunun başı da eşit konum zaten hamle yapmaya ya da oynamaya da gerek yok. Enerjimi başka şeylere saklayabilirim bu sayede.

Saygılarımla...
Menderes Sargın
Satranç Akademisi
Eğitim Merkezi
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Menderes Sargın - 15-02-2011, 09:38
Anlaşmalı Beraberlik - Yazar: Cengiz Keleş - 15-02-2011, 10:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Menderes Sargın - 15-02-2011, 10:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 15-02-2011, 11:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 16-02-2011, 00:59
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Menderes Sargın - 16-02-2011, 02:06