Atatürk satranç biliyormuydu?
http://www.marmarissatranc.com/drupal-6.13/node/37
Mustafa Kemal Atatürk

1881 - 1938 yılları arasında yaşadı. Türkiye Cumhuriyeti nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı. Çok iyi satranç oynuyordu. Strateji oyunlarında çok başarılıydı. Sadece gösteriş ve kazanmak için spor yapılmasına karşıydı. Ancak çok çalışmak ve gayret göstermekle başarılı olunabileceği görüşündeydi.

Cumhuriyet dönemiyle birlikte modern satranç kitapları çıkmaya başlamış ve Atatürk'ün verdiği talimatlar doğrultusunda satranç ülke genelinde yaygınlaşarak gelişmeye başlamıştı. Önceki yıllarda ülkemizde çıkan yaklaşık 19 - 20 adet el yazma, taş baskı ve matbaa basımı diğer satranç kitapları kütüphanelerimizde bulunmaktadır. Bu kitaplar dönemlerinin çok üstünde bulunmakla beraber, eski kuralları ve sadece klasik diyebileceğimiz bazı esasları içeriyordu. Ülkemizdeki ilk satranç turnuvası ölümünden sonra, 1943 yılında yapılmış olup, diğer bir çok yenilik Cumhuriyet döneminde gerçekleşmiştir.

Bu yazı bana hiç inandırıcı gelmedi.

Ömrü daha çok savaşlar , inkilaplar ve yurt gezileri gibi vatan meseleleriyle geçmiş bir liderin "çok iyi satranç biliyordu,Strateji oyunlarında çok başarılıydı" gibi yazmak bana uydurma geldi.

Gerçekten Atatürk satrançla ilgilendiyse oynadığı maçların notasyonu olurdu, yada devrinde yaşayan büyük satranççıları türkiyeye davet eder yada capablanca gibi o devirde yaşayan ustalarla uluslararası bir turnuva yapabilirdi. Ve bunu istese sağlayabilirdi.
Sadece bir satranç takımıyla bu yargıya varıması gerçekçi değil.
Elinde Atatürkün oynadığı maçların notasyonu olan varmı?
Atatürkün satranç oynarken çekilmiş tek bir fotoğrafını bile görmedim?
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Atatürk satranç biliyormuydu? - Yazar: harun unalan - 17-03-2011, 19:20
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: İskender Altındiş - 19-03-2011, 04:33
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Cagatay07 - 20-03-2011, 01:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ayhan Mansız - 20-03-2011, 02:53
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: hsdalkiran - 24-03-2011, 12:08
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: hsdalkiran - 24-03-2011, 12:14

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi