Antrenörler dışarı
Yıllardır antrenörlük yapıyorum,artık öğrencilerimin maçını izleyememek tak etti.Veliler içeriye alınmıyor,bunu anlıyorum,kendini tutamayan,turnuva düzenini bozan kişiler olmuştur; yüzlerce olmuştur.Fakat antrenörler niye alınmaz,yıllardır bu işin içindeyiz,yüzlerce maç yaptık onlarca öğrenci yetiştirdik,turnuva nedir,nasıl davranılır,nasıl davranılmaz bunu bilen insanlarız.

Satranç görsel bir oyun olmaktan çıktı.Kapalı kapılar arkasında oynanmasını istemiyorum artık.

Sanırım 2008-2009 Antalya'daki yaş gruplarıydı ilk turlar antrenörler yani antrenörlük belgesi olanlar turnuva salonuna girebiliyordu,sonra ne olduysa bir antrenör öğrencisine hamle mi söylemiş,konuşmuş mu bilmiyorum artık, girmek yasak dediler.Durumu anlıyorum ,olmaması gereken,çok kötü bir durum,fakat çözüm bu olmamalı,bir çürük yüzünden herkesin hakkı elinden alınamaz.

Peki çözüm üretmeliyiz,böyle kesinlikle olmaması gereken olayları nasıl önleyeceğiz.Öncelikle hep birlikte hareket etmeliyiz.Birbirimize güvenmeliyiz.İkinci olarak antrenör olabilmek için Türkiye Satranç Federasyonun kurslarına katılmak zorunlu,bu kurs süresinde müfredatta turnuva salonunda antrenör nasıl davranmalıdır diye bir bölüm olmalı,aklıma gelen ilk şey kendi öğrencinizle kesinlikle konuşmayın,göz temasında bulunmayın,mümkünse maçını uzaktan izleyin,sabit bir yerde uzun süre kalmayın,10-15 dk salonda gezindikten sonra mümkünse çıkın 5 dk ,sonra tekrar gelin gibi küçük şeyler.Bunun kötü niyetli insanlar olursa onları engellemiyceğini biliyorum,ama bu kadar temel şeyleri bilmeyen ilk defa turnuvaya gelen antrenörler de oluyor.Gelelim illaki hamle söyleyecek insanlara,sanırım herkesin koptuğu an bu,burada hakemlere iş düşüyor,bize iş düşüyor .Dedektif gibi herkesi gözlemleyelim demiyorum ,ama uyanık olsun salondaki herkes,sporcular bile,illaki böyle bir durum yakalanır ve ortaya çıkar.Ortaya çıktığında da yaptırım olabilir,antrenörlük belgesinin iptaline kadar gidebilir bu yaptırım buda bir daha turnuva salonlarına giremiyeceği anlamına gelir.Antalya'daki salona 2 tane kamera kursak kötümü olur?hem dışarıdaki veliler çocuklarını görür mutlu olur,hemde böyle nahoş durumlar yaşanmaz,kameralardaki görüntülerde ispat olur.

Saygılarımla,fikirlerinizi ve diğer önerilerinizi bekliyorum.

Bu Konudaki Yorumlar
Antrenörler dışarı - Yazar: firatsalepci - 25-03-2011, 14:38
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: ibrahimethemAy - 25-03-2011, 21:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Şahin Sever - 25-03-2011, 22:09
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Attorney at Law - 25-03-2011, 22:19
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: canince - 27-03-2011, 23:48
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 28-03-2011, 23:18
Seyircisiz Spor olmaz! - Yazar: Ateş Ülker - 29-03-2011, 09:36
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 30-03-2011, 01:17
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 18-04-2011, 22:37

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi