SBS Sınavında Satrançcılar...
Nilüfer Abla
Mesajı okuyunca pek bir gururlandım. Can İnce de John Nunn örneğini vermiş ki, böyle insan pek az bulunuyor. Mesele galiba satrancı nereye koyacağımızı bilemeyişimiz.

Derecelerle oynuyorsanız, milli takımdaysanız satranç bir meslektir, matematik de öyle, hatta SBS, ÖYS, LYS, PFS, KDS, VYS .. vs sınavlarında derece almak da geçici de olsa bir meslektir. Herhangi iki ayrı meslekte birden 75 milyon içinde en başlarda olmak için, bir kaç tahta fazlalık olması lazım. Ben almayayım :?

Bu başarılı kızımıza da devamında daha çok başarı diliyorum ama iki veya daha fazla dalda birden en başlarda olamayacağını peşinen bilmeli ve yoğunlaşacağı alanı belirlemelidir. Ya da, hepsine ve daha da yenilerine devam edip "keyif almayı" da seçebilir. Ama sakın sınav birinciliği büyüsüne kapılıp, profesyonel sınavcı olmasın. Sınav sonuç değil, sadece göstergedir.

Bizim eski genç yeteneklerden birisi olanca kabiliyetine ve zekasına karşı, yoğunlaşmadığı için satrançta 2200 seviyesinde kalmıştır. Yaşıtları Prof oldu, o çok daha erken olabilirdi ama akademik yolda da ilerleyemedi. Daha başka alanlarda da çok ileri gidebilirdi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: canince - 12-09-2011, 12:09
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Cengiz Keleş - 13-09-2011, 09:06

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi