Alt Yapı Üst Yapı Sen Birde Bu Yazıyı Oku!
Bu ülke satrancının en büyük sorunu halkının okumamasıdır. Bu millet okumaz. Okursa yarım yamalak okur. Bunu da yarım yamalak anlar. Satranç tahtasındaki konumu da yarım yamalak anlar. Okuduğu kitabı anlayamayandan satrancımı anlamasını bekliyorsunuz?

Arkadaşlarımızın örnek verdiği ülkelerin okur-yazar oranlarıyla, kendi ülkemizde aynı zamanda ne ve ne kadar okuduğumuzu iyice anlarsak satranç ile birlikte birçok sorunumuza da daha kolay çözümler bulabiliriz.

Tanıdığım, yeni tanıştığım çocuk velilerine bu forumu tavsiye ediyorum. Girip okuyun,”Bana sorulan birçok soru hakkında en azından bir fikir sahibi olursunuz” diyorum.
Gel de derdini anlat. Adamlar ve de bayanlar “aman sende şimdi kim bu kadar iş güç arasında foruma girecekte burada yazılanları okuyacak” Sen okuyormuşsun anlat işte!
Okumayan toplumlarda sorun da bu işte. Gazetelerin renkli resimlerine bakıp büyük harflerle yazılı puntoları okurda gazete okuduğunu zannedersen satrancı da bu kadar oynarsın.
Ben anlatırım da kendi işime geldiği gibi anlatırım. Benim anlattığımla kalırsın. Daha başkasını öğrenemezsin. Koyun gibi bir benim peşime takılırsın bir ötekinin. Sonra? “Her koyun da kendi bacağından asılır.” Yetmiş(70) senede çıkara çıkara bir Suat çıkarabilirsin. Onun da boynuna muska takmaya kalkarsın. Sen 70 senede başkasını çıkaramıyorsan o da hindi gibi kabarıp senin elini sıkmıyorsa kabahati birazda kendinde arayacaksın. Ne oldu “elmas çocuklar” projesi? Ne olacak “altın çocuklar”projesi?
İster alttan gir üstten çık ister üstten gir alttan çık olsa olsa önümüzdeki 20–30 yıl içinde 1,2 Suat çıkarabilirsin. Bunda da verdiğiniz örnek ülkelerin satrancının seviyesine çıkmış olamazsınız.
Bir ülkenin uygarlık ve gelişmişlik seviyesini o ülkede yazılan, basılan ve okunan kitap sayısı belirler.

Bu “kalabalık” içinde en az beş tane satranç forumu olmalıydı.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Alt Yapı Üst Yapı Sen Birde Bu Yazıyı Oku! - Yazar: Selçuk Aydın - 03-08-2012, 09:08
İronileri kaçırmayalım - Yazar: Selçuk Aydın - 03-08-2012, 10:51
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 03-08-2012, 10:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Selçuk Aydın - 03-08-2012, 16:40
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Şahin Sever - 03-08-2012, 16:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 03-08-2012, 17:52
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 03-08-2012, 17:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 05-08-2012, 21:43
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 05-08-2012, 23:25
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 05-08-2012, 23:29
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 06-08-2012, 19:14
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 07-08-2012, 12:06

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi