Menajerlik neden gereklidir?
Menajer kelimesi Türkçe ve Azerice menecer veya menacer şeklinde de yazılabiliyor.Türkçe doğru yazılışı menajer'dir.Bu aşamada bu yabancı kelimenin Türkçe eşdeğerini de bulamıyoruz.Kelimenin Türkçe anlamları arasında Yönetici(müdür),sporcunun teknik işlerini yöneten kimse ve bir spor takımının teknik yöneticisi gibi karşılıklar var.Bu yazının kapsamında anlatmak istediğim karşılığı, sporcunun danışmanı ve bazı işlerini yöneten kimsedir.Bugün için Türkiye'de satrançcıların profesyonel olmaları bilinen bazı istisnalar dışında mümkün olmamakla birlikte yakın gelecekde bir Menajerlik kurumuna veya bunun bir benzerine gerek duyulacaktır.
Bir endüstri haline geldiği söylenen Futbol Dünyasına baktığımızda futbolcu ile kulübü arasında,kulüpler ile Federasyon ve Uluslararası Federasyonlar arasında nice anlaşmazlıklar olduğunu öğreniyoruz.Herhalde bu anlaşmazlıkların çoğu para ile ilgilidir.Artık parayı kazanmak da harcamak da kolay değildir.Herkes kendini kurtarmak zorundadır.Sporcu da kendi haklarını korumak için gerekli önlemleri almak zorundadır.Ancak bireyler olayların sadece kendini ilgilendiren kısımlarını görmeye devam ederse, Satrançda sorunlar azalmayacak ve sağlıklı bir gelişme olmayacaktır.
Bu konuyu neden açıyorum?Bazı yazarlarımız "Neden iyi sonuç alamıyoruz?"diye soruyorlar.Bu sorunun içeriğinde tam bir eleştiri vardır.Ama çözüm önerisi yoktur.Öte yandan yerli dinamiklerin yeteri kadar teşvik edilmediğini görüyorum.Bu teşvik konusunda en kolay şekilde neler yapılabileceğini sık sık anlatıyorum.Ancak bizim Satranç toplumu yenilikleri hemen kabul etmiyor.Her ne kadar bu forumda sıradan bir satrançcı olduğum söylenmişse de bir turnuva oyuncusu olduğumu kimse inkar edemez.Bir turnuva oyuncusuyum.Bugüne kadar amatör ruhla Satrancın duvarına sayısız tuğlalar koydum.Bu arada yaşanan sorunlara da tanık oldum.Yerli dinamikler nasıl teşvik edilir?İsterseniz soruyu önce Sevgili Mojo-Jojo gibi tersinden soralım:Yerli dinamikler nasıl teşvik edilmez?Siz bir taraftan yabancı ustaları lig maçlarında oynatmak amacıyla binlerce euro harcamış ve uçak biletlerini de karşılamışsanız,ancak diğer taraftan yerli oyuncunun şehirlerarası otobüs biletini ödeyememişseniz,yerli dinamikleri teşvik etmemiş olursunuz!
Eğer Spor yapılanması içinde, Satranç toplumunun haklarını korumakla görevli bir kurum olsaydı,önceki cümleyi bir ihbar kabul eder,benim hakkımda ve bu cümle hakkında soruşturma açardı.
Eninde sonunda bir menajerlik kurumu kurulacaktır.Bu kurum sadece para konusunda danışmanlık yapmayacaktır.Kendi oyuncusunu koşullarını beğenmediği turnuvalardan uzak tutacaktır.Oyuncusunun gerektiğinde yurtiçinde birkaç turnuvaya katılmak yerine yurtdışında iki turnuvaya katılmasını sağlayacaktır.Ne zamana kadar?Yöneticiler turnuvaların koşullarını yerliler lehine iyileştirene kadar....2600 Elo puanı olan yabancı oyuncu ile 1200 Elo puanı olan yerli oyuncunun oynatılması kime ne kazandırır?Yerli oyuncu 2 saniye gecikse ceza alır,rakibinin elini sıkmasa ceza alır,hakeme haber vermeden berabere yapsa ceza alır.Yerli oyuncu kendini UKD sıralamasında genel listede bir masa aşağıya koyduğu için cezalandırılır.Hem de oynanmış,kazanılmış,imzalanmış ve bitmiş oyun 24 saat sonra iptal edilir.Bazı yöneticiler,yerli oyuncunun değeri artmasın diye liglerde oynatılan yabancı sayısının azalmasını istemezler.Bunlar ilk anda aklıma gelen sorunlardır.
Yerli oyuncunun mutlaka bir menajeri olmalıdır.Veya menajerliğin işlevini görecek bir danışmanlık kurumu kurulmalıdır.Böyle bir kurum kurulana kadar herhangi bir sorun yaşayan ve mağdur olduğunu öne süren yerli sporculara fahri danışmanlık yapabilirim.Sormak istedikleri soruları özel kutuma veya [email protected] adresine yazabilirler.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Menajerlik neden gereklidir? - Yazar: Ateş Ülker - 10-08-2012, 11:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 10-08-2012, 13:38
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 10-08-2012, 16:13
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuratOzertunc - 15-08-2012, 13:45

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi